Windows XP obok Windows 8

Nie działa Ci jakiś program, lub masz problemy z systemem? Pytaj śmiało!
ODPOWIEDZ
bartek0305
Majsterkowicz

Windows XP obok Windows 8

Post autor: bartek0305 » 17 cze 2013, 23:39

Witajcie! Mam spory problem z pogodzeniem tych systemów. Kupiłem netbooka z windows 8. Oczywiście nie chcę korzystać z tego systemu, wiec chciałbym postawić obok windows xp. Utrudnieniem jest fakt że wszystko trzeba robić botowalnymi pedrive'ami bo przecież nie mam napedu cd. Generalnie udało mi się już podzielić jeden duży dysk na 2. Na dysku C: siedzi teraz Win8 a dysk D: jest pusty i tam ma być win xp. Udało mi się też programem (spod mini windows xp od hirens'a) skopiować pliki instalatora na ten dysk d: - ogólnie na nim wszystko wygląda na gotowe do instalacji. Wtedy napotkałem drugi problem - jak ruszyć z tej partycji z xp żeby odpaliła się instalacja? Udało mi się w końcu z trybu awaryjnego 8, za pomocą bcdedit dodać drugi system. Efekt jest taki, że po włączeniu netbooka włącza się menu wyboru (od win 8), tam klikam na xp i jest błąd, brak pliku ntldr. Niestety nie jest to takie proste na jakie wygląda bo plik tam jest. Myślałem że może jest uszkodzony więc skopiowałem z innego komputera ale to nic nie pomogło. W bcd można było wybrać tylko dyski C i D, więc wybór dysku D: musi być właściwy.. Macie jakieś pomysły co z tym zrobić?

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Re: Windows XP obok Windows 8

Post autor: cube » 18 cze 2013, 01:17

A najlogiczniejszy sposób nie zadziała? Tzn. zrobić pendriva z bootowalnym xp i zainstalować na wskazanym dysku?
http://www.komputerswiat.pl/poradniki/p ... ws-xp.aspx

Czemu nie pozbędziesz się Ósemki, skoro nie masz zamiaru jej używać? Boisz się o ewentualny serwis gwarancyjny?
Awatar użytkownika
macin
Majsterkowicz

Post autor: macin » 18 cze 2013, 07:50

A sprawdziłeś czy będziesz miał wszystkie sterowniki pod XP do tego netbooka.
bartek0305
Majsterkowicz

Post autor: bartek0305 » 18 cze 2013, 07:57

Fakt, nie napisałem o najprostszym sposobie. Tak oczywiście też próbowałem. Początkowo brakowało instalatorowi kilku plików ale jak już się z tym uporałem, instalator włączył się, kopiował pierwsze pliki ale w momencie, w którym powinien się pojawić ekran instalatora pokazuje się blue screen. Pewnie chodzi o sterowniki do dysku czy coś w tym stylu.. Dlatego chciałem spróbować tego co poradzili w takim samym przypadku na innym forum http://peb.pl/5886854-post3.html . Większość jakoś zrobiłem ale utknąłem na wystartowaniu z tej partycji z xp.
Sprzedawcy powiedzieli że system nie podlega gwarancji więc mogę instalować co chcę, ale zostawiam go na wszelki wypadek, bo wiem że będą (są) problemy z instalowaniem innych systemów, to już od biedy jak będe musiał to skorzystam z 8 :)

Z sterownikami mogą być problemy, ale i tak chce spróbować, może większość podziała na sterownikach od xp a do grafiki coś znalazłem. Próbowałem też instalować win 7 ale był błąd o braku sterowników. Oczywiście jak xp nie będzie działał to i 7 może być, (tam z późniejszymi sterownikami do podzespołów nie będzie problemów), tylko i tak muszę wtedy uporać się z brakiem sterownika przy instalacji i późniejszym botowaniem :D
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 18 cze 2013, 11:30

Sprawdź czy nie masz na dysku ukrytej partycji recovery. Jeśli jest - to upewnij się u dystrybutora sprzętu że można z niej odzyskać Ósemkę. Jeśli będzie można - usuń ją i zainstaluj co tam tylko chcesz.
Do czego będziesz wykorzystywać komputer? Używasz jakiegoś specjalistycznego oprogramowania tylko dla Windows (np. CAD-y 3D czy inne MES)?
Jeśli nie, to może rozważ instalację któregoś z linuksów?
bartek0305
Majsterkowicz

Post autor: bartek0305 » 18 cze 2013, 15:17

Mam ukryte 3 partycje, ale wg zarządzania dyskami są one zupełnie puste: mają 400MB (partycja odzyskiwania), 300MB (partycja systemowa EFI), 14GB (partycja odzyskiwania). To mój drugi komputer, dobry mam stacjonarny, ten ma być na wyjazdy i uczelnię. Oprócz oczywiście przeglądania Internetu, chciałbym korzystać z oprogramowania do kamer vivotek, czasem Sony Vegasa i programy do diagnostyki samochodowej np wag com. Dlatego zależy mi na xp bo na nim wszystko to działa dobrze a i sam system ma małe wymagania. A gdybym zaryzykował, sformatował np hirensem partycje i odpalił instalator xp, to czy nie wysypie mi się już wtedy blue screen? Chyba że spróbuje napisać do acera żeby mi podesłali sterowniki do dysku, kiedyś zrobiłem tak z lenovo.

EDIT: Obecnie wygląda to tak:

Windows Boot Manager
--------------------
identifier {bootmgr}
device partition=\Device\HarddiskVolume2
path \EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi
description Windows Boot Manager
locale pl-PL
inherit {globalsettings}
default {current}
resumeobject {0414b9f9-2247-11e2-b1fe-089e014acbde}
displayorder {ntldr}
{current}
toolsdisplayorder {memdiag}
timeout 30

Windows Legacy OS Loader
------------------------
identifier {ntldr}
device partition=D:
path \NTLDR
description Windows XP
locale pl-PL

Windows Boot Loader
-------------------
identifier {current}
device partition=C:
path \Windows\system32\winload.efi
description Windows 8
locale pl-PL
inherit {bootloadersettings}
recoverysequence {0414b9fb-2247-11e2-b1fe-089e014acbde}
recoveryenabled Yes
isolatedcontext Yes
allowedinmemorysettings 0x15000075
osdevice partition=C:
systemroot \Windows
resumeobject {0414b9f9-2247-11e2-b1fe-089e014acbde}
nx OptIn
bootmenupolicy Standard
detecthal Yes
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 18 cze 2013, 22:38

Wszystko zchodzi do tego abys zdobył dobra instalke windowsa xp np http://chomikuj.pl/awesome-metal/Progra ... grated+x86 i powinno ruszyc. Sam ostatnio instalowalem xp na nowym netbooku.
Instalke zrobu usb multilboot innymi programami u mnie zawsze była kupa. I tak jak pisałes wyskakiwał bluscreen.
http://www.vista.pl/porady/974_jak_zain ... _usb_.html
bartek0305
Majsterkowicz

Post autor: bartek0305 » 19 cze 2013, 01:06

Dzięki donau, testuję Twoją opcję, windows ściągnięty jednak nie mogę przebrnąć przez "wskazanie litery naszej pamięci", cokolwiek bym nie zrobił to "F has not fat fat32 or ntfs format and is not valid".

Próbowałem na 2 pendrivach: 8GB który formatowałem ntfsem i 2GB który próbowałem fatem i fatem32 i za każdym razem jest to samo..

Odpalałem program jako administrator, formatowałem polecanym przez autora instrukcji narzędziem od HP, ale próbowałem też innym, formatowałem też normalnie spod windowsa i zawsze ten sam błąd.
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 19 cze 2013, 12:03

Jeśli program HPUSBFW (bo o nim pewnie myślisz pisząc "narzędzie od HP") formatuje bez błędów dwa pendrajwy i oba nie pasują windowsowi to znaczy że instalka ma błędy. Ściągnij ją ponownie.
bartek0305
Majsterkowicz

Post autor: bartek0305 » 19 cze 2013, 16:49

Tak, tak się to narzędzie nazywa. Ściągnąłem windowsa jeszcze raz, zrobiłem wszystko jak trzeba (programy uruchamiałem jako administrator) a mimo to nie działało. Ale spróbowałem jeszcze spod windowsa xp i udało się! Wszystko ładnie nagrało się na pendriva, instalacja wystartowała bez blue screena, jest wielki postęp :D Niestety i tak nie bardzo wiem co dalej, bo jak postępuję jak przy normalnej instalacji to instalator nie widzi dysku, tylko pendriva. Jednak mam możliwość "określenia dodatkowych kart scsi, stacji dysków cd-rom lub specjalnych kontrolerów dysków, które mają być wykorzystywane przez system windows xp". Wciskam S i mam dużą listę z której mogę wybrać "masowe urządzenie magazynujące" i niestety nie wiem które wybrać.
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 19 cze 2013, 17:47

cube pisze:Jeśli program HPUSBFW (bo o nim pewnie myślisz pisząc "narzędzie od HP") formatuje bez błędów dwa pendrajwy i oba nie pasują windowsowi to znaczy że instalka ma błędy. Ściągnij ją ponownie.

Nie prawda.
Poprostu robisz to napewno na viscie,siodemce albo 8. Musisz zrobic to na xp bo sa problemy z uprawnieniami.

Edit. Widze ze juz sam to odkryles:P
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 19 cze 2013, 17:50

Popatrz w biosie na ustawianie i przełącz w biosie tryb pracy kontrolera dysków na tryb IDE/ATA.
NIe widzi dysku bo win xp nie ma sterownikow do sata. Wiec albo zrob tak jak napisałem albo znajdz jeszcze bardziej rozbudowana instalke z sata.

edytuj. uzywasz tej instalki co ci podałem na chomikuj?
bartek0305
Majsterkowicz

Post autor: bartek0305 » 19 cze 2013, 18:06

Ale ze mnie noob, zapomniałem o tym ustawieniu IDE/ATA :DD Tak, używam instalki od Ciebie. Znalazło dysk 476930MB, właśnie wszystko formatuje więc mam nadzieję że pójdzie dobrze :D Dam znać jeszcze co i jak, ale póki co BARDZO Wam dziękuję! ;)
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 19 cze 2013, 18:17

Spoko sam ostatnio robiłem to samo wiec wiedziałem dokładnie co go boli.
Ale bedzie ci na bank ciezko znalezc sterowniki.
bartek0305
Majsterkowicz

Post autor: bartek0305 » 19 cze 2013, 18:59

Też tak myślałem, ale znalazłem coś takiego http://fielnaml.info/driver-acer-aspire ... indows-xp/, może podejdą :) A sterowniki do grafiki teoretycznie dla xp mam już tez na komputerze, może się uda.
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 19 cze 2013, 20:26

Potem daj znać jak to hula :)
bartek0305
Majsterkowicz

Post autor: bartek0305 » 20 cze 2013, 06:08

Miałeś rację, ze sterownikami pod xp jest kłopot, nic nie chciało działać mimo, że było opisane jako xp. Ale o dziwo zadziałała też instalacja win 7, więc zainstalowałem sobie 7 na drugiej partycji i jest elegancko :D Tego okaleczonego xp bez sterowników zostawiłem (powinien sobie poradzić z obsługą programu do diagnostyki samochodu i ewentualnymi innymi małymi aplikacjami pod xp) no a na co dzień będę śmiagać na przyjaznej 7. Także jest super, bardzo dziękuję Wam za pomoc! :)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: