Zabezpieczenie sprzętu sieciowego przed przepięciami

Miejsce na ogólne rozmowy o komputerach.
ODPOWIEDZ
bartek0305
Majsterkowicz

Zabezpieczenie sprzętu sieciowego przed przepięciami

Post autor: bartek0305 » 7 paź 2014, 00:08

Witajcie! W pewnym obiekcie, który jest bardzo narażony na uderzenia piorunów, mam powracający problem z paleniem się elektroniki po burzach. Dokładniej: jest to router, switch i rejestrator wideo z kamer IP. Za każdym razem, gdy w bliskiej okolicy uderzy piorun, router i switche psują się na tyle, że trzeba je wymieniać lub palą się całkowicie. Sygnał wan do budynku dostaję napowietrznie po skrętce. Chciałbym to w końcu zabezpieczyć, lecz nie wiem czy wystarczy mi tylko wysokiej jakości listwa antyprzepięciowa czy powinienem zainwestować w jakieś drogie zabezpieczenie antyprzepięciowe montowane na szynie (np. coś z oferty legrand). Czy powinienem też założyć zabezpieczenie na skrętkę przychodzącą do mnie? Wtedy już chyba żadne przepięcie żadną drogą się nie dostanie.. Czy mieliście kiedyś styczność z takim sprzętem? Jeśli tak to proszę o porady, jakieś przykładowe marki czy nawet urządzenia. Pozdrawiam!

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Peszel
Starszy majsterkowicz

Re: Zabezpieczenie sprzętu sieciowego przed przepięciami

Post autor: Peszel » 9 paź 2014, 23:26

szczerość to nie chamstwo
Awatar użytkownika
ololuki
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: ololuki » 10 paź 2014, 11:38

Jak doprowadzone jest zasilanie do tego obiektu? Napowietrznie, pod ziemią? Czy obiekt posiada własne uziemienie? Czy posiada instalację odgromową? Ochrona przeciwprzepięciowa instalacji elektrycznej powinna być wielostopniowa. Samo zastosowanie listwy przeciwprzepięciowej może na niewiele się zdać, jeśli w instalacji nie będzie dodatkowych ochronników zdolnych przejąć większy prąd. Do poprawnej pracy ochronników przeciwprzepięciowych powinieneś mieć dobre uziemienie.
bartek0305
Majsterkowicz

Post autor: bartek0305 » 10 paź 2014, 22:41

Dzięki za odpowiedzi! Peszel - też o czymś takim myślałem, nawet znalazłem na tej samej stronie i na pewno któreś z tych urządzeń wykorzystam. Bardziej właśnie mi chodziło o zabezpieczenie sieci 230V.
Sieć wygląda z grubsza tak: od głównej skrzynki z bezpiecznikami naszego dostawcy idzie linia napowietrzna, kilkaset metrów przez las. Tam dochodzi już do naszej skrzynki z bezpiecznikami i kolejnych ok 100 metrów idzie już w ziemi. Wtedy przychodzi do głównej tablicy budynku i stąd rozchodzi się do wielu innych mniejszych skrzynek z bezpiecznikami. Z doświadczenia już wiem, że ta sieć napowietrzna w lesie jest bezpieczna raczej od wyładowań, pioruny uderzają jedynie już w okolicy budynku. Piorunochronów obecnie nie ma (są ślady po istniejącej kiedyś instalacji - wystające listwy stalowe z fundamentów). Nie jestem pewny tego "dobrego uziemienia" widziałem w kilku miejscach jak ze ściany wychodzi gruby żółto-zielony drut i połączony jest z tymi pozostałościami instalacji odgromowej. Nie zależy mi w zasadzie na ochronie instalacji całego budynku, jedynie tej wrażliwej elektroniki. Mógłbym np tuż przed nią dać zabezpieczenie B+C, ewentualnie dalej D i listwę?
Awatar użytkownika
ololuki
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: ololuki » 13 paź 2014, 23:29

Między kolejnymi stopniami ochronników powinna być jakaś odległość minimalna przewody, żeby napięcie mogło zostać odprowadzone do ziemi zanim dojdzie do kolejnych stopni (chodzi o opóźnienie). Musiałbyś poczytać jakie są minimalne odległości między kolejnymi stopniami ochronników, żeby zachować skuteczność ochrony. Czasami można zastąpić fizyczny przewód miedzy kolejnymi stopniami dławikiem. Zabezpieczenie B albo B+C można dać w głównej skrzynce budynku albo też dodatkowo nawet te 100m wcześniej, później C w tych mniejszych skrzynkach z bezpiecznikami i ochronniki D w gniazdkach albo w listwach zasilających. Dobrze by było zrobić pomiary rezystancji uziemienia i ewentualnie je poprawić. Przepięcia w instalacji elektrycznej mogą powstać nie tylko po bezpośrednim uderzeniu pioruna w przewód ale też mogą się zaindukować, jeśli np. jakiś przewód idzie równolegle z piorunochronem itp
bartek0305
Majsterkowicz

Post autor: bartek0305 » 14 paź 2014, 20:26

Dziękuję bardzo za wyczerpujące odpowiedzi. Widzę, że jednak nie obędzie się sporych przeróbek i bez zatrudnienia do tego elektryka.
A czy tymczasowo (dopóki nie uda się reszty zrobić wg. Twoich wskazówek) na przykład taka listwa chociaż na coś się zda: Lextar lxarm 810 ?
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: