Baterie 9V - co polecacie?

Miejsce na luźne rozmowy o majsterkowaniu :)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pd1987
Majsterkowicz
Kontakt:

Baterie 9V - co polecacie?

Post autor: pd1987 » 26 kwie 2014, 19:44

Jak widać po ilości moich ostatnich postów, pracuję nad projektem :)
I teraz szukałem najwydajniejszego w przeliczeniu na cenę zasilania w postaci baterii 9V. Jest tego sporo; od tanich alkalicznych "Easy Touch", przez niedrogie (za niecałe 4 PLN/szt.) Duracell Procell, aż po GP, Varty i inne, które kosztują nawet w granicach 9-10 PLN/szt.
Testy zwykłych bateri AA znalazłem w sieci bez problemu. Lepsze, czy gorsze, ale są. Niestety nikt nie wziął się za opublikowanie opinii o bateriach 9V.

I tu moje pytanie: Jakie możecie polecić baterie alkaliczne 9V (nie aku. - zbyt mała pojemność!)?

Wiem, że w tym temacie wszystko zależy od obciążenia, więc jeszcze proszę o poradę. Planuję baterią zasilić układ pobierający wg obliczeń 200 mA [pomiar układu wykazał 50 mA]. Wiem, że dużo, ale może któreś baterie będą lepsze od innych.
Dzięki!

[Szanowny Moderatorze, trudno było mi dobrać odpowiedni dział. Jeżeli zechcesz przenieść ten wątek gdzieś indziej, nie pogniewam się. Peace!]

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Tomasz.B
Starszy majsterkowicz

Re: Baterie 9V - co polecacie?

Post autor: Tomasz.B » 30 kwie 2014, 23:49

Teraz to już chyba odkopuję ale co tam :D
Też niedawno szukałem jakiś wiadomości na ten temat ale ciężko coś znaleźć.
Najprościej poszukać dokumentacji np. http://www.gpbatteries.com/pl/images/pr ... /1604A.pdf

Przy takim poborze tylko baterie alkaliczne, cynkowo-węglowe bardzo szybko wysiądą.
Znaczenie też ma do jakiego poziomu może spaść napięcie (np. GP zakłada 5,4V)

Osobiście z alkalicznych używałem jakieś duracell-e i trzymały ponad rok w mierniku (m890) a niedawno kupiłem GP-super.

Ewentualnie baterie litowe ale te troszkę drogie.
Kiedy wszystko inne zawiedzie, przeczytaj instrukcję :)
Awatar użytkownika
pd1987
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: pd1987 » 8 maja 2014, 23:20

Baterie litowe odpadają - cena powala, a potrzebuję aż 20 szt. Zostają alkaliczne.
Rozważam 3 typy:
- Varta Industrial
- Duracell Procell
- Energizer Industrial

Wszystkie te mieszczą się w planowanym budżecie (max. 200 PLN z wysyłka, ale wiadomo - im mniej, tym lepiej; te wypadają ok. 4-5 PLN/szt). Macie z nimi jakieś doświadczenie? Porady? Opinie?
Z datasheet'ów wychodzi, że Energizer jest najlepszy i może pracować na dużych obciążeniach. Planuję zakup online, bo lokalnie ceny są co najmniej 2x wyższe.
mateo
Młodszy majsterkowicz

Post autor: mateo » 18 cze 2014, 14:39

Mnie najbardziej przekonuje Varta, był test baterii na YT przez AdBustera. :D Wyszło z niego, że warto przy dużej korzyści cenowej jest gorsza o zaledwie kilka procent.
Awatar użytkownika
pd1987
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: pd1987 » 18 cze 2014, 17:42

Kupiłem ostatecznie Energizer Industrial 9V (czyli alkaliczne w op. zbiorczym) - 2 op. po 12 szt. w cenie 4,69 zł/szt. Zasilały 50 cm taśmy LED białej 3528 300 LED/5m.
Pracowały przez 4 godziny w trybie przerywanym (sterowane sensorem PIR). Zadanie miały wymagające, bo wisiały nad wejściem do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego w Noc Muzeów. Ludzi się przewinęły setki, jeśli nie tysiące.
Wytrzymały cały ten czas i nie zauważyłem spadku natężenia światła. Pobór na sensorze był znikomy - jakieś uA, ale taśma ciągnęła sporo. Generalnie - jestem zadowolony :)

Vartę Industrial i Duracel Procell można kupić nawet za 3,79 zł/szt., ale wg wykresów Energizery lepiej sobie radzą z wysokim poborem prądu - stąd mój wybór. Ceny dla wszystkich są fajne i opłacalne :) Do zastosowań, gdzie nie wchodzi w grę wymiana źródła zas. w trakcie - dużo korzystniejsze niż akumulatory 9V.
Awatar użytkownika
Tomasz.B
Starszy majsterkowicz

Post autor: Tomasz.B » 19 cze 2014, 13:33

mateo pisze:Mnie najbardziej przekonuje Varta, był test baterii na YT przez AdBustera. :D Wyszło z niego, że warto przy dużej korzyści cenowej jest gorsza o zaledwie kilka procent.
Tego typu testy to o kant d**y rozbić.

A mogę wiedzieć jak były te baterie podłączone? Wszystkie szeregowo?
Kiedy wszystko inne zawiedzie, przeczytaj instrukcję :)
Awatar użytkownika
pd1987
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: pd1987 » 19 cze 2014, 15:01

U mnie bateria do PIR, który sterował MOSFETem IRL540. Taśma była zasilana z 9V. Najprostszy układ z możliwych. Taśmy były zasilane przez MOSFET 9V (świeciło podobnie jak zasilanie 12V).
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: