Lutowanie uniwersalna płytka problem

Miejsce na luźne rozmowy o majsterkowaniu :)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obcy
Młodszy majsterkowicz

Lutowanie uniwersalna płytka problem

Post autor: obcy » 5 lut 2015, 22:52

Witam na razie działam na płytce stykowej ale chcialbym sobie czasem coś polutować. I kupiłem sobie takie płytki uniwersalną Obrazek Nawet idzie dobrze przylutować elementy ale może to głupie pytanie jak lutować tu ścieżki po strasznie ciężko połączyć te punkty odpycha cynę mocno . Może to smieszne pytanie ale serio ja nie wiem :)

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
obcy
Młodszy majsterkowicz

Re: Lutowanie uniwersalna płytka problem

Post autor: obcy » 5 lut 2015, 23:03

Lutownica oporowa kolbowa za 20 zł zwykła. Cyna z topnikiem.
Awatar użytkownika
obcy
Młodszy majsterkowicz

Post autor: obcy » 5 lut 2015, 23:21

Cyna ucieka od tej zielonej powierzchni nie od lutownicy. Kalafonią trzeba pokryć tam gdzie scieżkę poprowadzić chcę ? Bo ona w stanie stałym.

Mozna użyć tez np drucika do ściezek z kabla sieciowego ?
Awatar użytkownika
Nefarious19
Starszy majsterkowicz

Post autor: Nefarious19 » 6 lut 2015, 00:19

Ja lutuje najpierw poszczegolne punkty tworząc zarys ścieżki a później co dwa punkty je ze sobą łącze i później znów co dwa i mam piękną ścieżkę. Tak jak kolega Lewerence wspominał. Trzeba ćwiczyć, grot ma być czysty jak łza. Ja polecam cyne cynela z topnikiem. Trochę drożej wychodzi niż taka bez topnika ale elegancko się lutuje.
Awatar użytkownika
obcy
Młodszy majsterkowicz

Post autor: obcy » 6 lut 2015, 00:51

Dzięki za rady . Zastosuję się i bede cwiczył.
Awatar użytkownika
pd1987
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: pd1987 » 6 lut 2015, 09:03

Ja z kolei nie łączę punktów cyną, ale staram się umieszczać elementy tak, żeby zrobić ścieżki z odgiętych nóżek elementów. Wtedy prąd popłynie nóżkami, ew. możesz je dodatkowo przyłapać do punktów. Przy mniejszych projektach okazuje się, że wystarczy dolutować kilka kabelków do bardziej oddalonych połączeń i to wszystko.
Tak, jak wszyscy, tak i ja polecam Cynela. Mam jakąś cynę z promocji za 2 PLN za wielką szpulę i kilka zwitków, które gdzieś dostałem w gratisie. Śmierdzi to przy lutowaniu okropnie i właściwie używam tylko do pobielania kabli elektrycznych. W precyzyjnych robotach (jak płytka) nie używam.
Szymonjo
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Szymonjo » 6 lut 2015, 11:48

A ja porostu biorę kabelki ze skrętki i lutuje pola elementów i do tego przylutowuje obok kabelek i łączę to nie po otworach w płytce tylko kabelkami :)
Awatar użytkownika
RobertG
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: RobertG » 9 kwie 2015, 10:35

Do łączenia elementów na płytce uniwersalnej idealnie nadaje się "kynar", to tani, cienki, ale dość wytrzymały przewód z izolacją. Poszukaj "kynar drut sklep" i najlepiej kup kilka kolorów - wtedy jest mniejsza szansa że się pomylisz i coś źle zlutujesz. Np. ja używam czerwonego do łączenia elementów "do plusa", czarnego do masy, a jakiegoś jeszcze innego koloru/kolorów do reszty.

*kynar to w rzeczywistości nazwa substancji z której wykonuje się izolację tych przewodów, nie wiem, jak te przewody się poprawnie nazywają, ale to wystarczy, by je znaleźć w Internecie.
Terminux
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Terminux » 21 kwie 2015, 12:02

Na początek kynar to chyba przesada - jest drogi i trzeba umieć lutować.
Jeżeli kolega nie ma dobrej lutownicy ze stabilizacją temperatury to łatwo jest niedogrzać lub przegrzać grot. Możliwe, że płytka uniwersalna ma zabrudzone pola lutownicze to wtedy też cyna nie będzie się chciała przykleić do punktów. Co jakiś czas trzeba wyłączyć kolbę i dać jej chwilkę ostygnąć, żeby nie przegrzewać cyny. Trzeba też dobrać odpowiednią średnicę cyny - nie może być za cienka ani za duża. Na początek ok 1mm.
Ale kolega OBCY od lutego się nie odzywa - czyżby tak zapamiętale ćwiczył ;)
Awatar użytkownika
RobertG
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: RobertG » 24 kwie 2015, 12:37

>Na początek kynar to chyba przesada - jest drogi i trzeba umieć lutować.
Drogo nie wychodzi chyba, 80-90 groszy za metr, a tym metrem można kilka płytek polutować.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: