Makerspace - raje dla majsterkowiczów

Miejsce na luźne rozmowy o majsterkowaniu :)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Posty: 667
Rejestracja: 12 lis 2011, 09:42
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Makerspace - raje dla majsterkowiczów

Post autor: Łukasz » 18 cze 2016, 13:38

Hej,
idea tworzenia fablabów / makerspace dopiero w Polsce raczkuje, dlatego wciąż wielu zainteresowanych nie ma pojęcia o istnieniu takich miejsc.

Czym jest fablab / makerspace?
Mówiąc najprościej - jest to ogólnodostępny warsztat, z którego mogą korzystać dosłownie wszyscy chętni majsterkowicze, twórcy, wytwórcy, a nawet artyści. W fablabach można znaleźć takie sprzęty, jak frezarki CNC, drukarki 3D, plotery laserowe, plazmowe wycinarki CNC i wiele, wiele innych, a także całą masę pozytywnie zakręconych osób, które chętnie coś doradzą i pomogą (trzeba tylko pamiętać, żeby w razie potrzeby także samemu nie odmawiać pomocy i dobrej rady innym:)

Jakie są zasady członkostwa?
Dużo zależy od konkretnego fablabu, ale przeważnie wszystko sprowadza się do opłacenia symbolicznych składek, z których utrzymuje się fablab. W różnych miastach wygląda to różnie, ale generalnie są to kwoty rzędy kilkunastu złotych za cały dzień (cały dzień ze swobodnym dostępem do wszystkich maszyn), lub po kilka stówek za miesięczną wejściówkę (u nas w Zielonej Górze taki miesięczny nielimitowany dostęp kosztuje 200 zł).

Gdzie znaleźć takie fablaby?
W tej chwili w Polsce działa kilkanaście fablabów, a nowe powstają jak grzyby po deszczu. Przygotowałem dla Was mapę, na której znajdziecie wszystkie obecne, a w przyszłości także nowe makerspace :)

--> Mapkę znajdziecie tutaj <--
2016-06-18_132353.jpg
Pamiętajcie, że zawsze możecie śmiało wpaść i obejrzeć sobie dany fablab - bez żadnych zobowiązań. Nie jesteśmy sztywnymi firmami z jeszcze sztywniejszymi regulaminami. Jesteśmy, tak samo jak Wy, majsterkowiczami, których po prostu kręci wspólne działanie.

Pozdrawiam!
Łukasz
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Życie jest za krótkie, żeby nie majsterkować...

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!


ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: