Transforamtor toroidalny oświetleniowy

Miejsce na luźne rozmowy o majsterkowaniu :)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pebb
Majsterkowicz

Transforamtor toroidalny oświetleniowy

Post autor: pebb » 12 maja 2019, 12:49

Chodzi o taki transforamtor, przy pomocy którego efektywnie obniżę napięcie do bezpiecznych 24V - tak, aby nawet gdy dojdzie do przebicia, aby nie było to groźne dla zdrowia i życia.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

gavron
Majsterkowicz

Re: Transforamtor toroidalny oświetleniowy

Post autor: gavron » 13 maja 2019, 07:43

Napięcie jest nie groźne. Groźny jest prąd... Zobacz np paralizatory, mają bardzo wysokie napięcie a znikomy prąd ..

Niestety prąd który jest całkowicie bezpieczny jest tak mały że nic nim nie zasilisz (o ile pamiętam 20 czy 30 uA)

Wysłane z mojego Neffos Y5s przy użyciu Tapatalka

CzarekPanek
Młodszy majsterkowicz

Post autor: CzarekPanek » 13 maja 2019, 11:45

Dokładnie, nie będzie bezpiecznego i funkcjonalnego prądu niestety.
gavron
Majsterkowicz

Post autor: gavron » 13 maja 2019, 16:45

MrLewerence pisze:
gavron pisze:
13 maja 2019, 07:43
Napięcie jest nie groźne. Groźny jest prąd... Zobacz np paralizatory, mają bardzo wysokie napięcie a znikomy prąd ..

Niestety prąd który jest całkowicie bezpieczny jest tak mały że nic nim nie zasilisz (o ile pamiętam 20 czy 30 uA)

Coś kolega słyszał i poniekąd ma rację.
Trochę sprostować trzeba.

Mianowicie.
Granica życia to 500uA. Czyli 0,5mA. Chodzi tu o to, że taka wartość prądu przepływającego przez organizm ludzki ma wymierne skutki oddziaływania i jest odczuwalna.
Zależnie od drogi przepływu i stanu fizycznie - emocjonalnego konkretnej osoby skutki są różne.

Zwrócić należy uwagę na prądy różnicowe wyłącznika różnicowo-prądowego, które wynoszą według danych na tabliczce znamionowej przykładowo 30mA.

Prąd przy jakim taki wyłącznik powinien zadziałać zawiera się w granicach od 15 do 24mA , czyli całkiem sporo.

Po za wartością prądu ważny jest czas działania/przepływu prądu rażeniowego.
Wyłącznik różnicowo-prądowy ma czas do 200ms na wyłączenie.
Przy prądzie rażenia 15mA - 200ms to ogromnie długo... człowiek przeżywa katorgi.
Transformator bezpieczeństwa stanowi zabezpieczenie przed kontaktem bezpośrednim punktu o potencjale napięcia sieci.
Aczkolwiek w przypadku dotknięcia bezpośrednio przewodu fazowego nie musi skutkować porażeniem.
Rezystancja skóry, podłoża... też ma znaczenie.

Szczur- przykładowo ma tak grubą skórę, że nie robi mu nic spacer po szynach zbiorczych między którymi występuje napięcie nawet 1000V.
Tak czy siak nic z tego nie zasili :(

marg
Młodszy majsterkowicz

Post autor: marg » 14 maja 2019, 13:46

Tego rodzaju transformatory mają przede wszystkim zastosowanie w tych miejscach w których istnieje zapotrzebowanie na niskie i bezpieczne napięcie którym można zasilić oświetlenie.
Mają więc zastosowanie w warsztatach samochodowych - do oświetlenia w kanałach, mają zastosowanie w blokach wielorodzinnych - piwnice - mają zastosowanie w szeregu innych miejsc.
Na https://www.egsystem-sklep.pl/ powinieneś znaleźć trochę więcej info z tego zakresu.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2019, 11:47 przez marg, łącznie zmieniany 1 raz.
Staszek2
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Staszek2 » 14 maja 2019, 16:23

Witam! Przy nowych instalacjach z różnicowani, faktycznie jest spore zabezpieczenie porażenia, przekonałem się sam na własnej skórze, jak nie chcący złapałem za fazę, wyłączyło się zasilanie zanim cokolwiek poczułem, dopiero w tedy się przekonałem że to się sprawdza, ale jak to mówią, ostrożności nigdy nie za wiele.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: