Atmega88 - Wgrywanie bootloadera Arduino - błąd

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Pisz śmiało!
ODPOWIEDZ
nokiel
Młodszy majsterkowicz

Atmega88 - Wgrywanie bootloadera Arduino - błąd

Post autor: nokiel » 8 gru 2013, 23:23

Witam, kupiłem kiedyś sobie Atmegę88P i programator USBasp dokładnie taki:
$T2eC16R,!ygE9s7HJGCgBSHGZ0PNGQ~~60_12.JPG
i chcę móc pisać na nią programy w Arduino IDE. Ściągnąłem więc odpowiedni bootloader , wrzuciłem go gdzie trzeba, zmodyfikowałem plik boards, i gdy chciałem zaprogramować mikrokontroler i otrzymywałem błąd:

"avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1
avrdude: initialization failed, rc=-1 "

Zaktualizowałem firmware no i wszystko ładnie pięknie, ale teraz wywala następny błąd:

"avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1
avrdude: initialization failed, rc=-1 "

Wszystko jest dobrze podłączone, ponieważ przez program eXtreme Burner AVR mogę normalnie wgrywać programy, ustawiać fusy itd. Co może być nie tak?

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

nokiel
Młodszy majsterkowicz

Re: Atmega88 - Wgrywanie bootloadera Arduino - błąd

Post autor: nokiel » 9 gru 2013, 19:42

-złe połączenie ISP odpada, bo tak jak mówiłem w innym programie atmega jest rozpoznawana
-zasilanie próbowałem już filtrować przez kondki 100nf do masy, podłączyłem AVCC i AREF, reset przez rezystor 10k do masy i dalej nie działa
-kwarc także podłączałem, różne wartości 4.5MHz, 7.2MHz, 16MHz i także nic to nie pomogło

Próbowałem dzisiaj odczytać mikrokontroler przez ISP programatorem TL866 i za każdym razem odczytuje mi on coś innego (raz są to same zera, raz same FF, a jeszcze innym razem w ogóle jakieś śmieci), bądź w ogóle go nie wykrywa. Gdy wsadzę go w podstawkę to od strzała go wykrywa i za każdym razem czyta to samo. Czy może to znaczyć że po prostu jakimś cudem uwaliłem atmegę? ;|
Awatar użytkownika
Maxik
Starszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: Maxik » 10 gru 2013, 02:57

@MrLawrence: Zerknij w Arduino IDE do Tools > Programmer. Wybór całkiem spory. IDE przy wypalaniu korzysta z avrdude, więc całość sprowadza się do zmiany jednego parametru.
Awatar użytkownika
Maxik
Starszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: Maxik » 10 gru 2013, 04:17

A po co Arduino? IDE zna ten programator, kompilator jest ten sam dla wszystkich AVR. Bootloader wgrywany jest do tego samego uC które wykonuje program. Jego zasadnicza funkcja jest jedna: resetuje mikrokontroler, aby można było wgrać nowy "szkic", w starszych płytkach trzeba było robić to ręcznie w odpowiednim momencie.

@nokiel: Spróbuj przytrzymać Shift i wtedy kliknąć Upload, opis z prawej powinien brzmieć "Upload using Programmer".
nokiel
Młodszy majsterkowicz

Post autor: nokiel » 10 gru 2013, 23:53

Chyba jednak MrLewerence ma rację, że winowajcą jest programator, bo spróbowałem wgrać pierwszy lepszy program napisany w C przez Eclipse, no i wyskakuje mi taki sam błąd rc=-1, a dioda sygnalizująca wgrywanie programu na nim tylko mrugnie i nic więcej. Więc zdaje mi się, że prościej będzie kupić normalne Arduino, bo z tego kombinowania z bootloaderami itp i tak nic nie ma. A dziwne, bo był kiedyś tutaj wpis gdzie normalnie dało radę wgrać bootloader na Attiny2313.

@Maxik: tej opcji też próbowałem wiele razy, niestety bezskutecznie

Pozdrawiam
nokiel
Młodszy majsterkowicz

Post autor: nokiel » 11 gru 2013, 22:47

Dobra, z Eclipsem już się uporałem. Wystarczyło dopisać w opcjach w zakładce AVR dude/others parametr "-B 8" i dodać do avrdude.conf ATmegę88P, no i teraz programy wgrywają się elegancko i żadne błędy nie wyskakują :D Myślę, że w Arduino trzeba by zrobić tak samo, ale przewertowałem już wszystkie możliwe z nim powiązane pliki jakie były na komputerze, i nigdzie nie widzę miejsca gdzie można by ten parametr dopisać.
Arturr300
Starszy majsterkowicz

Post autor: Arturr300 » 12 gru 2013, 18:23

Na Atmegę 328 na pewno da się wgrać bootloader Arduino i programować za pomocą Arduino IDE. Wtedy potrzebny jest kwarc 16MHZ. Wiem że da się bo sam tak osobiście mam :) Programowanie działa zarówno poprzez USBAsp jak i FT232RL.
nokiel
Młodszy majsterkowicz

Post autor: nokiel » 20 gru 2013, 22:47

Problem rozwiązany, winny okazał się zaprogramowany na 0 bit CKDIV8. Po przeprogramowaniu go na 1 zaczęło działać.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: