Problem z arduino i wyświetlaczem lcd. Resetowanie arduino.

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Pisz śmiało!
ODPOWIEDZ
xlodder
Młodszy majsterkowicz

Problem z arduino i wyświetlaczem lcd. Resetowanie arduino.

Post autor: xlodder » 28 gru 2013, 01:53

Witam,
Posiadam dwie płytki arduino uno r3 i Mega2560 oraz wyświetlacze 16x2 oraz 20x4 z adapterem i2c. Po podłączeniu we wszystkich możliwych konfiguracjach wyswietlacze zachowuja sie po wgraniu prostego programu przykladowego (z liquidcrystal_i2c) "hello world" tak ze zapala sie podswietlenie a potem gaśnie i juz nie zapala widac tylko 1 rzad ciemne kwadraciki. Podswietlenie lcd jest niebieskie zostaly one sprawdzone na innym sprzecie niestety u mnie po wgraniu znow to samo. Sprawdzałem na windows 8.1 windows 7 x64 oraz windows xp 32 bit wydaje mi sie ze to nie wina systemu. Wersja oprogramowania na ktorym testowalem to 1.05 oraz 1.55 beta. Po podłączeniu standardowo instalacja/aktualizacja sterownikow z folderu drivers oprogramowania. Prosze o sugestie gdzie moze wystepowac problem. Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam

Edit: wstawiam film ktory obrazuje problem po wgraniu programu:
youtube com/watch?v=jQAtoyjI6VU&feature=youtube_gdata_player (zamiast spacji powinna być kropa)

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
rafalzaq
Majsterkowicz

Re: Problem z arduino i wyświetlaczem lcd. Resetowanie ardui

Post autor: rafalzaq » 28 gru 2013, 11:45

A kontrast tam jakoś ustawiasz?
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 28 gru 2013, 12:13

Zasilasz z komputera przez USB, czy z zewnętrznego zasilacza?
xlodder
Młodszy majsterkowicz

Post autor: xlodder » 28 gru 2013, 12:53

Arduina jak i lcd dzialaja na 100%. W sklepie wgrano mi i zaprezentowano na zasilaniu z usb. Sprzedawca powiedzial ze tak moze sie dziac przez win 8.1. Wgralem xp sp3 32 bit i to samo. Kontrast jak najbardziej sprawdziłem. Zobaczcie co sie dzieje po startowaniu arduino i podlaczeniu lcd podałem filmik.

Wcześniej wlaczalem lcd 4 bitowo poza i2c i lcd dziala bez problemu. Niestety musze skorzystac z i2c do celow dalszej pracy.

Pozdrawiam i dziekuje za wlaczenie sie w dyskusje
xlodder
Młodszy majsterkowicz

Post autor: xlodder » 28 gru 2013, 19:29

Teraz zainstalowałem od nowa program na lapku Windows 8.1 x64 bit i mam komunikat po wybraniu sterowników z katalogu drivers taki jak w załączniku. W czym problem?

Problem główny z tematu nadal nie został rozwiązany jeżeli ktoś ma pomysł proszę o sugestie.
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
xlodder
Młodszy majsterkowicz

Post autor: xlodder » 30 gru 2013, 03:19

Sterowniki do Arduino działają już na Win 8.1 x64bit lecz główny problem pozostał.
Dalej to samo po wrzuceniu jakiegokolwiek programu przykładowego z biblioteki LiquidCrystal_I2c ekran zabłyśnie i się wyłącza podświetlenie widać tylko 1 wiersz ciemniejszych kwadracików.
Ma ktoś jakieś sugestie? Proszę o pomoc.
guzik121
Młodszy majsterkowicz

Post autor: guzik121 » 30 gru 2013, 17:19

Witam. Bawiąc się adapterem I2C do LCD zauważyłem, że samo podświetlanie można wyłączyć lub włączyć na 2 sposoby:

Sprzętowy.. tzn zworka (założona podświetlanie włączone)
1a.jpg

Programowo... W części "void setup()" komenda "lcd.backlight(); "--> podświetlanie włączone
1b.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
xlodder
Młodszy majsterkowicz

Post autor: xlodder » 30 gru 2013, 21:53

No tak mam identyczny LCD z tym adapterem Funduino. Sprawdzałem i to nie jest wina podświetlenia. Próba z samym programowym oraz samym sprzętowym nie daje różnicy.
Dziękuje za włączenie się w dyskusję.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Maxik
Starszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: Maxik » 31 gru 2013, 00:47

W drugim poście padło pytanie o kontrast, odpowiedzi nie widzę. Ustawiasz go jakoś? Spróbuj pokręcić potencjometrem na adapterze i zobacz czy coś się zmienia.
xlodder
Młodszy majsterkowicz

Post autor: xlodder » 31 gru 2013, 00:52

Kontrast jak najbardziej ok mam ustawiony (mniej więcej w połowie) dostałem zaprogramowany Arduino Mega 2560 i LCD działał dopóki nie chciałem wgrać swojego. Niestety kontakt z osobą od której to kupiłem się urwał mam tylko bibliotekę od niego w wersji LiquidCrystal_I2c v 1.1 z której on korzystał. Niestety w moim przypadku daje ona takie same objawy jak w filmiku na YT.
xlodder
Młodszy majsterkowicz

Post autor: xlodder » 31 gru 2013, 01:33

Problem rozwiązany.
Znalazłem odpowiednio zmodyfikowaną bibliotekę -> arduino-info.wikispaces com/file/view/L ... 2004V1.zip
Działa bez problemu.
Dziękuje za włączenie się w temat.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: