Moje Arduino się przegrzewa?

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Pisz śmiało!
ODPOWIEDZ
screv
Młodszy majsterkowicz

Moje Arduino się przegrzewa?

Post autor: screv » 9 cze 2014, 12:40

Witajcie. : )

Mam pewien problem ze swoim Arduino Leonardo. Dostałem je 3 dni temu, ale niestety już po takim czasie przestało działać i koniec zabawy.
Napisałem sobie program do sterowania 3-ma diodami w zależności od ilości światla i odległości. Wszystko fajnie działało przez godzinkę na USB, wziąłem zasilacz 12V, 0.2A, podpiąłem, pół godziny działało, potem wyszedłem z domu, po powrocie żadna dioda na Arduino się nie paliła, teraz, w momencie podłączenia dioda L świeci się około 7 sekund, gaśnie. Po niej po paru sekundach gaśnie ON spadkowo, jak na PWM : ).

Co ciekawsze zauważyłem pewną zależność. W momencie, gdy Arduino jest podłączone, przy lekkim dotknięciu części zaznaczonej na obrazku:
// Nie mogę wstawić obrazka, więc wstawię załącznik.
dioda ON się podświetla, aczkolwiek część jest tak gorąca, że nie jestem w stanie dotykać jej dłużej niż 1,5 sekundy.

Co może być nie tak z moim Arduino?
Pomóżcie mi proszę w odzyskaniu mojej nowej zabawki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

daniel89
Majsterkowicz

Re: Moje Arduino się przegrzewa?

Post autor: daniel89 » 9 cze 2014, 15:00

Fajną masz tą zabawkę ;)

Ten kwadracik co zaznaczyłeś to jest bezpiecznik ;p
Jeśli Ci się program nie chce wgrać to musisz użyć programatora i nim wgrać na nowo bootloader Arduino.
Pytanie mam jeszcze. Gdzie go kupiłeś i za ile ? Bo jak to podróba chińska to bym się nie zdziwił jakby tam mikrokontroler padł ;p
Odnośnie zasilania to jest tam stabilizator napięcia LM 1117 którego sam usmażyłem poprzez zwarcie na płytce bo dotknąłem sobie kabelkiem do kabelka i na płytce mi się musnęło a potem tylko taki fuu dym poszedł ale na szczęście sobie go kupiłem za 70gr i wymieniłem a teraz śmiga jak oszalały ;p
Jeśli Ci nie śmierdzi nic na nim , jeśli nie ma widocznego dołka po przepaleniu i jeśli się załącza to tylko mogłeś mikrokontroler zawiesić. Takim prądem maksymalnym czyli 0,2A to nic byś mu nie zrobił nawet przy zwarciu dopiero powyżej 1A byś mógł go spalić , także stwierdzam że masz zawieszoną tą zabawkę ;p
screv
Młodszy majsterkowicz

Post autor: screv » 9 cze 2014, 16:00

Zawieszenie mikrokontrolera wchodzi w grę, jeżeli od paru godzin nie był wgrywany nowy program i stale stał na jednym? Przegrzewałby się wtedy bezpiecznik?

Z Chin, za $19 bodajże.

Twoim zdaniem najrozsądniej byłoby wymienić najpierw LM 1117?
daniel89
Majsterkowicz

Post autor: daniel89 » 9 cze 2014, 16:11

Z Chin to dużo jest trafnego towaru w szczególności elektroniki bo robią tanim kosztem z resztek materiałów które nie przechodzą testów wytrzymałościowych tak mi się wydaje ;p
Jedynym sprawdzeniem tej płytki to jest wgranie na nowo bootloadera i jeśli to nie pomoże to towar nie jest warty naprawy bo wtedy sam ten procek na niej jest droższy od tego całego Leonardo.
Jeśli przy LMie nic Ci nie śmierdzi ani nie ma tam dziurki to go nie wymieniaj bo jest dobry. Ten bezpiecznik co się grzeje to na razie też nie ruszaj. Na początek wgraj bootloader programatorem jeśli masz a jak nie to albo sobie zrób na złączu LPT od drukarki najtaniej wychodzi albo kup taki na USB za 30 zł i wtedy wgraj bootloader jak się wgra i płytka ruszy to będzie działać a jak nie to pozostaje wymienić ten bezpiecznik i wtedy jeszcze raz wgrać. Jeśli to i to nie ruszy tej płytki to odeślij na gwarancję z dopisem że towar jest trafny ;p Stop. Jak nie wgra się bootloader to nic nie lutuj bo mogą gwarancji nie uznać , dlatego od razu odeślij. Jeśli Ty go nie spaliłeś to Ci odeślą nowy ;p

Dobrze by było jakbyś sprawdził jaki prąd idzie faktycznie z tego zasilacza bo może iść za duży prąd - tam ma iść maksymalnie 1 Amper .

LM1117 to jest stabilizator , a ten bezpiecznik co masz go ciepłego to ma oznaczenie 503X .
Awatar użytkownika
v-cu
Starszy majsterkowicz

Re: Odp: Moje Arduino się przegrzewa?

Post autor: v-cu » 9 cze 2014, 17:43

Daniel, do Chin wysłać na gwarancje? Haha rozwaliłeś mnie tym :D
Ja mam leonardo orginalne i jak mam podłączone pod kompa to nie raz mi się zdażyło zewrzeć 5V i GND albo jakieś wyjście z gnd, ale wtedy gasną tylko wszystkie diody na arduino i po chwili znowu się świecą. Bezpiecznik działa ;)
BTW
za $19? Co tak drogo.
daniel89
Majsterkowicz

Post autor: daniel89 » 9 cze 2014, 17:55

V-cu ,
U nas obowiązuje 10 dni na rekalamacje bez przyczyny a 2 lata gwarancji tak jest w Polsce a z tymi Chinami to nie wiem ale skoro zamawiał do Polski to powinno polskie prawo obowiązywać i uznać gwarancje chyba że się mylę ;p
Może i przesyłka by wyszła drogo ale przynajmniej by potem otrzymał zwrot wraz z nową płytką ;p Tylko ciężko by mu było się dogadać po Chińsku ;) Najlepiej by było znać regulamin tego sklepu tam ;p
Tak więc jeśli gwarancja nie wchodzi w grę to musisz naprawić sobie sam ;p

Kolego v-cu :) to że na wyjściu USB z kompa przy zwarciu zrestartuje Ci go to normalne bo tam jest 500mA i to płytki nie może uszkodzić ;p
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: