Dobieranie rezystorów

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Pisz śmiało!
ODPOWIEDZ
Gruszka
Młodszy majsterkowicz

Dobieranie rezystorów

Post autor: Gruszka » 28 lis 2014, 23:21

Witam,
jestem nowy na forum więc wypadało by coś o sobie napisać, chodzę do technikum informatycznego, interesuje mnie programowanie i zajmuje się bardzo amatorsko elektroniką.

Przyszedł mi wczoraj starter kit z Arduino Leonardo. Składałem jakieś proste obwody oglądając tutoriale na YouTube.
Zastanawia mnie jak np ludzie w głowie liczą, że ten rezystor będzie odpowiedni a nie inny?

Wiem, pytanie dla doświadczonych pewnie banalne ale myślę, że kto pyta nie błądzi :)

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

zgred125
Majsterkowicz

Re: Dobieranie rezystorów

Post autor: zgred125 » 28 lis 2014, 23:38

Pewnie standardowo wg. wzoru U=R*I. Musisz pamiętać, że osoby które nagrywają poradniki na yt najczęściej mają plan odcinka przygotowanie wszystko i pewnie policzone wcześniej :-) albo liczą w pamięci bo co to za problem pomnożyć w pamięci 100Q*0,01A
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 28 lis 2014, 23:53

Prawda jest taka że z 80% stosowanych rezystorów się nie liczy wcale. Popatrzysz na schematy i zaraz załapiesz. Np. między mikrokontrolerem a tranzystorem będzie to ok. 1k, pullupy przycisków to z reguły 10k itd.
Gruszka
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Gruszka » 28 lis 2014, 23:57

Proszę łopatologicznie :P

Znam wzory typu R=U/I; I=U/R; U=R*I

To przykładowo chciał bym obliczyć jaki rezystor potrzebuje do diody LED botland(kropka)com(kropka)pl/led-5-mm-dyfuzyjne/218-dioda-led-5mm-zielona(kropka)html
Wiem z tutoriali, że może być rezystor 200ohm ale jak do tego dojść tak łopatologicznie? Wybaczcie ale czasami potrzebuje mieć coś zobrazowane, żeby zrozumieć..

Post autor: stiven » 29 lis 2014, 00:30

Dla diody LED rezystor liczy się tak, że do wzoru R=U/I jako U daję spadek napięcia jaki ma być na rezystorze, czyli różnicę między napięciem zasilania a napięciem diody, a pod I prąd diody: R = (U zasilania - U diody) / I diody. Dla napięcia zasilania 5V to dla tej diody będzie: R = (5V - 2,3V) / 20 mA = 2,7V / 0,02A = 135 Omów, R = (5V - 2,5V) / 20 mA = 2,5V / 0,02A = 125 Omów. Mniejszego rezystora niż 125 omów nie można dać, większy można, ale dioda będzie świeciła trochę słabiej.
Gruszka
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Gruszka » 29 lis 2014, 00:47

Dzięki :) mniej więcej zaczaiłem o co chodzi :) Kolejne pytanie, jak np obliczyć jaki potrzebuje do przycisku Tact Switch?
Karaczan
Majsterkowicz

Post autor: Karaczan » 29 lis 2014, 01:27

Do Tact Switcha jak już wyżej pisali nie liczysz.
Tam się robi pullup, lub pulldown, zależnie jak ma działać.
No chyba że tworzysz drabinkę rezystorową, by jednym pinem mikrokontrolera obsługiwać kilka przycisków. Ale to inna historia ;)
Na PullUp/PullDown 5kOhm - 10kOhm wystarczy, często mniejszy też daje radę, a i większy nie zaszkodzi, tu jest duża dowolność ;)
Można też zwyczajnie załączyć wbudowany rezystor PullUP z mikrokontrolera, i wtedy nie potrzeba żadnych dodatkowych rezystorów.
Konfigurujesz pin jako INPUT_PULLUP i masz z głowy zewnętrzny rezystor, mikrokontroler wewnętrznie załączy wbudowany rezystor (20kOhm - 150kOhm) do plusa zasilania (VCC).
W takim przypadku przycisk trzeba oprogramować i podłączyć jako zwierny do masy.
Jest to najwygodniejsza metoda.
Gruszka
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Gruszka » 29 lis 2014, 01:38

Dzięki za info :)
Na razie wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, jeśli znów będę miał z czymś problem będę pisał :)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: