Jaki mikrokontroler na początek?

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Pisz śmiało!
ODPOWIEDZ
matty24
Młodszy majsterkowicz

Jaki mikrokontroler na początek?

Post autor: matty24 » 8 wrz 2012, 18:20

Witam. Jako początkujący majsterkowicz chciałbym pobawić się troszkę mikrokontrolerami. Nie chcę zaczynać od czegoś zaawansowanego jak arduino bo w razie gdybym coś zepsuł to nie będzie mi szkoda. Myślałem nad którymś z serii AVR ale nie wiem jaki będzie najbardziej uniwersalny. Mam nadzieję, że ktoś doświadczony doradzi mi co wybrać.
Druga rzecz to programator. Myślałem nad USBasp bo jest w miarę tani i łatwo dostępny. Chyba, że polecicie coś lepszego?
Ostatnia sprawa do płytka stykowa. Nie chcę robić niczego konkretnego na stałe tylko poeksperymentować z różnymi układami dlatego na razie nie decyduję się na uniwersalne. Nie wiem jedynie ile pól powinna mieć, aby robić jakieś małe projekty. Czy 800 z dwoma szynami zasilania wystarczy?
Z góry dzięki za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Fenclu
Majsterkowicz

Re: Jaki mikrokontroler na początek?

Post autor: Fenclu » 8 wrz 2012, 18:38

Z AVRów najlepsza będzie ATmega8 - jest często tańsza od niektórych ATtiny, a daje już całkiem spore możliwości.

Co do programatora - jasne, USBasp może być. W sprawie płytki stykowej - zależy co będziesz robił. 800 pól powinno wystarczyć.

Ja i tak myślę, że Arduino będzie bardziej uniwersalne. Nie potrzebujesz programatora (wręcz przeciwnie - Arduino może służyć jako programator). Całe środowisko Arduino wyklucza wszystkie te żmudne procesy związane z programowaniem programatorem i po prostu skupiasz się na nauce programowania. Ponadto jak kupisz od dobrego, oficjalnego dostawcy (np. Nettigo), masz roczną gwarancję i w razie jak coś sam zepsujesz wymienią Ci Arduino na nowe :) Przemyśl, bo myślę, że warto.
Awatar użytkownika
Maxik
Starszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: Maxik » 8 wrz 2012, 19:22

Jeśli nie masz kasy na Arduino lub jak piszesz nie chcesz, bo boisz się uszkodzenia, to zamów sobie MSP430 LaunchPad: https://estore.ti.com/MSP-EXP430G2-MSP4 ... P2031.aspx W cenę $4.30 wliczona jest przesyłka kurierem, ja na mojego czekałem równo tydzień. Do tego pobierz sobie Energię: https://github.com/energia/Energia/downloads i masz bardzo tani zestaw na początek w większości zgodny z Arduino. Będzie to na pewno prostsze niż gołe AVRy i USBasp. Gdy się oswoisz z LaunchPadem bez większych trudności przejdziesz na Arduino.

Płytka najlepiej 830 lub 840 pól, a jeszcze lepiej dwie takie :)
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 8 wrz 2012, 20:33

Jak kupisz oryginalne Arduino w Nettigo, to masz na nie bezwarunkową gwarancję - nawet jak coś upalisz z własnej winy, to wymienią Ci za darmo :)
Życie jest za krótkie, żeby nie majsterkować...
matty24
Młodszy majsterkowicz

Post autor: matty24 » 8 wrz 2012, 20:52

Maxik dzięki za alternatywną propozycję.

Fenclu dzięki za poradę. Chyba kupię Atmegę tylko nie wiem czym się różni wersja AU od PU. Tylko obudową?

Łukasz
Bardzo interesująca rzecz. Ja już zdecyduję się na arduino to z pewnością wybiorę Nettigo.
Awatar użytkownika
kamiltbg
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: kamiltbg » 8 wrz 2012, 22:54

Polecam: http://mikrokontrolery.blogspot.com/
Poza tym na Arduino już kilka prostych rzeczy zrobiłem metodą prób i błędów i nadal działa :P
tidzu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: tidzu » 18 wrz 2012, 17:46

Wracając do płytek stykowych - moim zdaniem jest lepiej mieć kilka małych płytek niż jedną dużą. Lepiej jest w pionie połączyć kilka płytek, niż w poziomie i używać długich kabli, które będą się prawdopodobnie plątać :)
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 19 wrz 2012, 10:11

tidzu pisze:Wracając do płytek stykowych - moim zdaniem jest lepiej mieć kilka małych płytek niż jedną dużą. Lepiej jest w pionie połączyć kilka płytek, niż w poziomie i używać długich kabli, które będą się prawdopodobnie plątać :)
Tu się zgadzam :) Ja mam 8 płytek 170 i jedną 830. O ile te małe są fajne do prostych rzeczy (można je wcisnąć między piny w Arduino), o tyle z tej dużej nie lubię korzystać. Najlepiej chyba kupić kilka tych malutkich i ze dwie 400.
Życie jest za krótkie, żeby nie majsterkować...
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: