Uszkodzone Arduino.

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Pisz śmiało!
ODPOWIEDZ
doriand1
Majsterkowicz

Uszkodzone Arduino.

Post autor: doriand1 » 23 sie 2015, 21:32

Witam,

mam problem, po raz pierwszy mi się coś takiego zdarzyło i oczywiście od razu uszkodziłem swoje Arduino.

Mianowicie (nie pytajcie jak to zrobiłem, sam nie wiem) podłączyłem na płytce stykowej 12V z zasilacza z 5V z Arduino...

Na szczęście w zasilaczu miałem ustawione ograniczenie na 50mA. Niestety przy próbie wgrywania na płytkę mam komunikat:
avrdude: ser_send(): write error

Czy możliwe, że uszkodziłem tylko ATmege?

Pozdrawiam

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Artur997
Majsterkowicz

Re: Uszkodzone Arduino.

Post autor: Artur997 » 23 sie 2015, 22:07

Przy odrobinie szczęścia - tak :-)
1) Podepnij Arduino do USB a potem zasilacza. Jak na wyjąciu 5V z Arduino bedzie ~5V to zasilanie jest OK. Nie jest źle.
2) Przy ATmedze jest złącze 6 pin do programowania układu. Podepnij się tam z USBasp+avrdudess (http://blog.zakkemble.co.uk/avrdudess-a ... r-avrdude/) i kliknij "Detect". Jak układ odpowie poprawnie - jest OK. Inaczej układ jest trzepnięty.
3) to samo zrób z ATmegą - konwerterem USB (o ile nie masz klona).

Ale jeżeli dałeś 12V na ATmegę to raczej pupa blada :-) Niemniej to szczęście w nieszczęściu - kupujesz goły scalak, wkładasz w płytkę, wgrywasz bootloader i znów masz działające Arduino.
doriand1
Majsterkowicz

Post autor: doriand1 » 23 sie 2015, 22:30

Podpinając zasilanie z USB mam 5V na wyjściu, łącząc z zasilaczem również 5V. Niestety nie mam przy sobie żadnego programatora, to dalej nie mogę sprawdzić. Myślę, że padła Atmega, bo nigdzie nie widzę żadnych upaleń na płytce.

Właśnie zamówiłem nowy procek z wgranym bootloaderem. Zobaczymy co będzie.

Po podłączeniu do komputera jest normalnie wykrywany.
Awatar użytkownika
macin
Majsterkowicz

Post autor: macin » 23 sie 2015, 22:44

Witam,
Na to wygląda, że sama atmega padła a programator "konwerter rs" przeżył. Daj znać jak nowa atmega przyjdzie. :)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: