Kierownica PC z Arduino Leonardo

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Pisz śmiało!
ODPOWIEDZ
Yarokot
Młodszy majsterkowicz

Kierownica PC z Arduino Leonardo

Post autor: Yarokot » 31 gru 2016, 20:40

Przewertowałem internet w poszukiwaniu prostego sposobu jak z Arduino Leonardo i potencjometru stworzyć kierownice do PC. Potrzebny mi tylko sygnał skrętu kierownicy. Wywala mi takie błędy

Kod: Zaznacz cały

C:\Users\Marcin\Desktop\kierownica_pc\kierownica_pc.ino: In function 'void setup()':

kierownica_pc:10: error: 'joySt' was not declared in this scope

joySt.rudder = 0;

^

C:\Users\Marcin\Desktop\kierownica_pc\kierownica_pc.ino: In function 'void loop()':

kierownica_pc:15: error: 'joySt' was not declared in this scope

joySt.rudder = analogRead(A0)/4;

^

kierownica_pc:16: error: 'Joystick' was not declared in this scope

Joystick.setState(&joySt);

^

exit status 1
'joySt' was not declared in this scope

Skorzystałem również z gotowca żeby wyeliminować ewentualne błędy, wywaliłem nie potrzebne dla mnie funkcje, ale dalej to samo. Kod:

Kod: Zaznacz cały

#include <USBAPI.h>

void setup()
{
  Serial.begin(57600);
    pinMode(A0, INPUT);
  joySt.rudder = 0;

}
void loop()
{
    joySt.rudder = analogRead(A0)/4;
  Joystick.setState(&joySt);

}
Biblioteki odpowiednie mam wgrane. Sam już nie wiem co jest nie tak. Może nie potrafię poprawnie zainstalować bibliotek, ale postępuje zgodnie z instrukcją jaką podaje twórca. Siedzę nad tym parę godzin i nie mogę znaleźć rozwiązania.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Bezimienny
Młodszy majsterkowicz

Re: Kierownica PC z Arduino Leonardo

Post autor: Bezimienny » 23 sty 2017, 11:55

Borykam się z identycznym problemem, działam od paru dni nad tym, jednak bez sukcesów. Mam Arduino Pro Micro, próbowałem paru poradników jednak jako kompletnie zielony w temacie programowania słabo mi wychodzi, chwile temu znalazłem ciekawa instrukcje która może dać efekty: http://www.goblogpdx.com/blog/arduino-to-usb/ z tego co wyczytałem tam oraz w innych poradnikach istotna jest wersja Arduino IDE, w tym linku co podałem przetestowana to 1.6.5 (czyli jak się domyślam na nowszych może być problem) natomiast w innym temacie: http://www.instructables.com/id/Create- ... ick-Libra/ minimalna wersja na jakiej zadziała to 1.6.6. U mnie mam problem dodatkowo chyba ze względu na potencjometr który posiadam, mam wieloobrotowy 100k (http://allegro.pl/potencjometr-wieloobr ... 76864.html ) Raz udało mi się go uruchomić jednak oś X w narzędziach systemowych testujących joystick tylko drgneła przy maksymalnym skręcie potencjometru i to tyle.

P.S moja kierownica jest już zaplanowana w większości wykonana, czekam tylko na panele z przyciskami (z aliexpres) do kierownicy i panelu przycisków, jak skończe projekt to pochwale się na majsterkowo i opisze dokładnie tak by każdy mógł skorzystać.

Pozdrawiam.
Yarokot
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Yarokot » 23 sty 2017, 12:17

U mnie okazały się jednak wadliwe biblioteki. Próbowałem ze zmianą wersji Arduino IDE i bez zmian było. Ja testowałem na zwykłym potencjometrze logarytmicznym i były lekkie przeskoki. Zdecydowałem zastosować potencjometr wieloobrotowy, ale nie miałem kiedy go nawet nabyć. Mogę sprawdzić które biblioteki u mnie zadziałały, prosty kod na tylko potencjometr kierownicy i go podesłać. Ja akurat zacząłem od elektroniki bo miałem arduino juz.
Bezimienny
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Bezimienny » 23 sty 2017, 15:32

Był bym wdzięczny, u mnie sprzęt jak i samą kierownice mam jednak z programowaniem krucho.

P.S jeszcze pytanie czy ten potencjometr który mam będzie odpowiedni? ja mam Wielobrotowy 100k ( http://allegro.pl/potencjometr-wieloobr ... 76864.html) i nie wiem czy trzeba coś zmieniać, jakieś rezystory czy coś, niestety ale z elektryki jestem noga totalna.
Yarokot
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Yarokot » 23 sty 2017, 20:01

Kod jest trochę bardziej rozbudowany. Zawiera jeszcze gaz, hamulec i kilka przycisków. Znalazłem go, ale działa z tymi bibliotekami. A co do potencjometru to uważam, że ten który posiadasz powinien działać. Przed podłączeniem do komputera ustaw potencjometr na środku(tak żeby w lewo i w prawo miał taką samą ilość obrotów). Ja u siebie podłączałem potencjometry 10k i 100k co prawda zwykłe logarytmiczne, ale myślę, że nie ma to tutaj już takiego znaczenia. Tutaj link w którym jest pokazane jak trzeba podłączyć potencjometr gazu i hamulca(Mam nadzieje, że to ten) http://www.goblogpdx.com/blog/arduino-to-usb/ W załączniku są biblioteki oraz kod, które działają na moim Arduino Leonardo.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Bezimienny
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Bezimienny » 23 sty 2017, 21:15

Dziekuje bardzo, jak sie dopadne do komputera to przetestuje :)

Edit: przetestowane, działa :)

Teraz dokanczam kierownice, niestety okazalo sie że moj potencjometr wielobrotowy 100k nie sprawil sie, niewiem czy to kwestia jego budowy, arduino czy cos innego ale dziala nie do konca liniowo i nawet przy testowaniu w adruino na monitorze dziala w zakresie od 15 do ok 740 w miare plynnie choc pod koniec nie idzie liniowo a tak jakby zwalnia natomiast gdy minie sie odczyt 740 to wskakuje odrazu 1023 i na koncu zakresu czasem przeskakuje do 0 czyli tak jak by mrugal 1023 - 0, zastapilem go zwyklym za 1zl 4,7k bo taki dostalem w elektrycznym i mam teraz plynne skrecanie o kącie ok 270* bez martwej strefy jak to bylo w kupnej kierownicy :) w weekend, albo ten albo nastepny skoncze kierownice i zgłosze do projektu na majsterkowo :)
Yarokot
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Yarokot » 24 sty 2017, 22:05

U mnie jak potencjometr był w skrajnym położeniu to kierownica przeskakiwała w skrajną drugą stronę. Może dałoby się to ogarnąć programowo, ale nie posiadam jeszcze wiedzy na ten temat. Z chęcią zobaczę Twój projekt. Nawet jak się nie uda ci dostać na majsterkowo, to z chęcią zobaczę projekt na PW :)
Bezimienny
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Bezimienny » 24 sty 2017, 23:28

Projekt udostepnoe tak czy inaczej :)

Odnosnie "przeskakiwania ja druga strone" to mam tak w przypadku potencjometru wieloobrotowego 100k przy zwyklakach albo 2k albo 4.7k jest normalnie bez przeskakiwania, ogolnie ten potencjometr wieloobrotowy jakos do mnie nie przemowil, szkoda bo jednak pare obrotow kiery bylo by lepiej ale teraz mam za to w pelni gładko, dorobie do tego przekladnie z zębatek lego ktore kurzą sie nascie lat w szafie i zobaczymy :)

P.S w zalaczniku sama kolumna kierownicza, poduszka jest rozbrojona w niej bedzie 8 klawiszy programowalnych a klakson zrealizowany tak jak to w tej kierownicy (pochodzi oma od forda mondeo mk3) bedzie a wlasciwie to jest to na podstawie z regulacja wysokosci, do tego pedaly, po prawej panel z przyciskami który wyslali mi żółci przyjaciela z ali ( panel robie zam, od żółtych przyciski i gotowa plytka do podpiecia przyciskow), po lewej stojak na klawiature, wszystko jest zaplanowane i mniej wiecej wykonane, czekam na dostawe od żółtych, jedyne co musze jeszcze zanabyc to kamera by zrobic sterowanie kamery w ATS / ETS2 za pomoca ruchow glowy (za monitor mam tv42' wiec obrot glowy i tak wykonuje hehe ) ogolnie to projekt bardzo rozbudowany, moze mało zaawansowany technologicznie ale bedzie tak jak ma byc, o ile dożyje bo tyle co juz na to wydalem ( przestalem liczyc ale bedzie juz z 500zl :/ ) to moja dziewczyna mnie chyba zabije hehe.

Wiem ze tyle kasy starczylo by moze na uzywanego G25 ale co zrobione samemu cieszy lepiej :)
Bezimienny
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Bezimienny » 7 mar 2017, 13:31

Kierownice już skończyłem, od jakiegoś czasu trwają testy :)

Zostało jeszcze dopieszczenie i zrobienie jakiś lepszych zdjęc gotowej kierownicy (no może jekieś usprawnienia :) ). Mam sporo zdjęci z produkcji kiery, spróbuje wrzucić je za jakiś czas na Majsterkowo.pl

Moim zdaniem wyszło znośnie, chyba skrócę na wysokości panel przycisków po prawej od kierownicy oraz podstawkę pod klawiature po lewej, za duże to wyszło. Do tego przyciski na prawym panelu dostaną nad sobą naklejki z opisem do czego są. Pedały planuje przerobić na bardziej profesjonalne zamiast sztachetek, do tego skróce chyba kolumne kierowniczą o jakieś 5-8 cm bo za długa wyszła. Dodam że kiera ma regulacje wysokości, dzięku biurkowi z szufladą moge przysuwać ją i odsuwać, pedały na potencjometrach z drobnym użyciem starych lego technic do mechanizmów co zostanie zastąpione porządniejszymi elementami. Ogólnie skończyłem mimo niedociągnięc bo dziewczyna by mi głowe urwała za to ile czasu temu poświęciłem, jeden pokój (gościnny) zamieniłem na dłuższy czas w warsztat hehe. Kierownica ma ok 270* obrotu co mi wystarczy, dodatkowo do klawiszy w kierownicy jest kabel co utrudnia większą ilość obrotów . Z testów i założenia jasno widać że to kiera niemal tylko do spokojnych symulatorów typu ETS2 czy ATS(do tego ją stworzyłem) no i testowałem jeszcze w Spintires :) do wyścigówek jest słabo, testowałem w Assetto Corsa, jak by była mniejsza to by było lepiej ale mi taka pasuje :)

P.S żeby nie było że zły dział, kierownica a dokładniej oś obrotu oraz pedały gazu i hamulca oparte na Arduino Pro Micro :) dojdzie do tego jeszcze chyba sprzęgło oraz kierunkowskazy które to arduino jeszcze obsłuży :)

Poniżej jedno ze zdjęc jakie zrobiłem po ukończeniu kierownicy :)
Kiera PC.jpg
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: