arduino + sim800l -problem z zalogowaniem do sieci

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Pisz śmiało!
ODPOWIEDZ
rycho84
Młodszy majsterkowicz

arduino + sim800l -problem z zalogowaniem do sieci

Post autor: rycho84 » 26 lip 2017, 20:19

Witam,
mam mały problem z moim projektem, a mianowicie z shieldem 800l, który nie może się zalogować do sieci. Nie jest to problem z zasilaniem, bo zrobione jest tak jak zaleca producent, czyli 4.3V 2A dodatkowo kondensatory low esr. Meczę się już z tym kilka dni, szukałem już na różnych forach, i większość ludzi jak coś to piszą o problemie z zasilaniem, ale dzisiaj wpadłem na ciekawy temat na forum arduino, gdzie kilku gości pisało, że sim800l ma problem z obsługą kart 3G oraz 4G. Dlatego chciałbym zapytać czy może to być przyczyną? ew. czy jest jakieś rozwiązanie tego problemu, a jeśli nie to jaki moduł gsm kupić, żeby nie było takich problemów?
dzięki
pozdrawiam

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

rycho84
Młodszy majsterkowicz

Re: arduino + sim800l -problem z zalogowaniem do sieci

Post autor: rycho84 » 27 lip 2017, 12:02

Dzięki McLewerence za pomoc, tylko najgorsze w tym jest to, że ja już robiłem wszystko to co pisałeś.
Zasilanie to już wcześniej pisałem, że jest ok. Co do logiki to używam konwertera stanów logicznych, wprawdzie jest on na 3,3V a nie na 2,8V jak napisałeś, myślisz że to może być przyczyną?
Do komunikacji używam arduino z tym szkicem co przesłałeś.Tutaj parę podstawowych komend i co sim800l odpowiedziało

Kod: Zaznacz cały

AT
OK

Call Ready
AT+CPIN?
+CPIN: READY

OK

Call Ready
AT+CSQ
+CSQ: 0,0

OK

Call Ready
AT+CREG?
+CREG: 0,2

OK

Call Ready

Co do diody to miga trochę dziwnie. 6-8 mrugnięć regularnie co te 800ms, po czym następuje przerwa z 3-4s i zaczyna znowu migać te 6-8 razy.
Jeśli chodzi o uszkodzenie modułu to jest jakiś sposób aby go sprawdzić?
rycho84
Młodszy majsterkowicz

Post autor: rycho84 » 27 lip 2017, 14:05

Karta jest bez blokady, a antenkę mam na kabelku, więc jakiś zasięg powinien być.
Jeden gość na innym forum pisał, że u niego rozwiązaniem sprawy była zamiana AT+CBAND na "DCS_MODE".
Nie wiem do czego to służy ale u mnie też nie pomogło, jest tam w sumie parę innych ustawień, pozmieniam zobaczę, może to pomoże
rycho84
Młodszy majsterkowicz

Post autor: rycho84 » 27 lip 2017, 16:36

no nic dzięki za pomoc,
pobawię się jeszcze z tym, ale średnio to widzę ;)
Ten model EVB co pisałeś posiada już wszystkie kondensatory od zasilania ? czy trzeba znowu samemu dokładać?
rycho84
Młodszy majsterkowicz

Post autor: rycho84 » 28 lip 2017, 11:14

a co myślisz o modułach A6 gsm? jest jakaś różnica miedzy sim800l ? czy to wszystko do jednego wora?
rycho84
Młodszy majsterkowicz

Post autor: rycho84 » 28 lip 2017, 19:29

czym się różni 900 od 800? poza ceną oczywiście? warto dopłacić i kupić sim900? a przy okazji jeszcze zapytam ile mA bierze sim 800 czy 900 w sleep mode? tylko nie całkiem uśpiony tylko w trybie czuwania, że odbiera smsy czy rozmowy
mghjaatgkktuejdj
Majsterkowicz

Post autor: mghjaatgkktuejdj » 4 sie 2017, 06:04

Kartę sim wkładamy tak.

Obrazek
Odłącz wszystko od modułu i zasil go z ogniwa 18650, a następnie zadzwoń na numer modułu z innego telefonu. Zasilania nie podłączaj przez płytkę stykową tylko bezpośrednio. Uważaj na antenę drucikową, abyś nie zrobił zwarcia. Sprawdź też inne karty sim.

Modułów a6 nie polecam bo nie działają w nich tryby oszczędzające energię (mam taki i osobiście to sprawdzlem). Sim800l w trybie oszczędnym pobiera 3mA. Możliwe jest w tym trybie odbieranie połączeń i SMS.

W tej chwili jest możliwość kupienia na aliexpress air200. Jest to ciekawy moduł gsm bo posiada możliwość wgrania do niego własnego programu. Nie potrzebujemy wówczas dodatkowego mikrokontrolera. Air200 ma wyprowadzone piny gipo, które można oprogramować. Air200t można obsługiwać za pomocą poleceń AT. Natomiast wersję air200 za pomocą oprogramowania luat.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: