Arduino UNO regulator napięcia

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Pisz śmiało!
ODPOWIEDZ
bls
Młodszy majsterkowicz

Arduino UNO regulator napięcia

Post autor: bls » 2 wrz 2018, 22:05

Witam,
Na wstępie zaznaczę, że w tematyce elektroniki jestem początkujący.
Zaczynam swoją przygodę zarówno z elektroniką jak i samym arduino. Zakupiłem arduino UNO (jeden z dostępnych klonów). Czy regulator napięcia ma prawo osiągać na tyle wysoką temperaturę że nie idzie go dotknąć ? Do momentu gdy arduino zasilane jest przez USB wszystko jest dobrze, ale jeżeli tylko zasilę go zasilaczem np 9V bądź 12 to wbudowany w płytkę regulator osiąga w krótkim czasie taką temperaturę że idzie się poparzyć. Sprawdzałem i producent twierdzi, że posiadaną przeze mnie płytkę można zasilać od 7 do 12V więc nie wiem gdzie jest problem ? Myślicie, że zastosowany jest słabej jakości regulator i dlatego tak się dzieje ?

Pozdrawiam serdecznie

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Re: Arduino UNO regulator napięcia

Post autor: Marhef » 2 wrz 2018, 23:42

A co podłączyłeś do tego arduino? Masz możliwość zmierzyć prąd, jaki jest pobierany z zasilacza?

A odpowiadając na szybko na Twoje pytanie: jeżeli nic nie podłączyłeś do arduino i regulator tak mocno się grzeje, to to nie jest normalne.
bls
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bls » 4 wrz 2018, 22:18

Arduino ma sterować takim zestawem : Silnik krokowy z przekładnią 28BYJ-48 5V/ 0.1A/ 0,03Nm ze sterownikiem ULN2003. Może pytanie typowo od laika ale w jaki sposób można zmierzyć prąd pobierany z zasilacza ?
gavron
Młodszy majsterkowicz

Post autor: gavron » 5 wrz 2018, 07:38

Miernikiem uniwersalnym np ..

Wysłane z mojego Neffos Y5s przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 5 wrz 2018, 08:20

I ten silnik z przekładnią masz podłączony do pinu 3v3 z arduino?! Sprawdź, czy stabilizator się grzeje, jeżeli odłączysz wszystko i zostawisz samo arduino
bls
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bls » 7 wrz 2018, 21:46

Marhef pisze:
5 wrz 2018, 08:20
I ten silnik z przekładnią masz podłączony do pinu 3v3 z arduino?! Sprawdź, czy stabilizator się grzeje, jeżeli odłączysz wszystko i zostawisz samo arduino
Jest to podłączone do pinu 5V, ponieważ silnik jest 5v. Sprawdziłem i dopóki nie jest podłączone nic do pinu 5V i GND to stabilizator się nie grzeje. Jak tylko podepnę coś do pinu 5V to stabilizator robi się gorący w ciągu kilku sekund.
Cały układ ma wyglądać tak jak w zamieszczonym załączniku.
Aktualnie zrezygnowałem z włącznika i jego podświetlenia led dopóki nie uporam się z problemem zasilania.
Staram się zasilić płytkę takim zasilaczem - zdjęcie w załączniku ponieważ forum nie pozwala wkleić adresu z hostingu

W momencie gdy zasilam wszystko przez usb nie ma problemu grzania się stabilizatora ale to pewnie dlatego że gniazdo usb go omija.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
ethanak
Złota rączka
Kontakt:

Post autor: ethanak » 8 wrz 2018, 10:44

Ja bym w ogóle zrezygnował z wewnętrznego stabilizatora i zasilał całość z zasilacza 5V (jeśli nie chcesz kupować drugiego zasilacza to wystarczy jakaś tania przetwornica). Pamiętaj, że pinu 5V Arduino możesz użyć równie dobrze jako wejścia zewnętrznego zasilania.
Pisze człowiek ambitnie, a tu przychodzi prostak i wszystko rozumie.
To jest ewidentna bezczelność!
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 8 wrz 2018, 11:32

kolego, zauważ, że na schemacie masz zewnętrzne źródło zasilania 5V. W takim przypadku wszystko będzie działało. W Twoim przypadku tylko przy podłączeniu silnika na stabilizatorze odłoży się 0,7W mocy ((12V-5V)/0.1A). Co sprawi, że będzie się grzał. Co prawda stabilizator powinien to wytrzymać, ale nie ryzykowałbym. Kolega ethanak podaje dobre rozwiązanie.
Jeszcze jedna uwaga do schematu: do diody koniecznie dodaj rezystor. Tak na oko, wystarczy 470 omów.
Aha, wcześniej pomyliłem się. Chodziło mi o 5V, nie o 3V3
bls
Młodszy majsterkowicz

Post autor: bls » 8 wrz 2018, 21:40

Szczerze to nie miałem pojęcia, że pinu 5V mogę użyć również jako wejścia :) Czyli tak naprawdę moim błędem było stosowanie wewnętrznego zasilania ?
Dziś w nocy sprawdzę rozwiązanie z zewnętrznym zasilaniem bo gdzieś mam zasilacz 5V.
Dziękuje za podpowiedzi :)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: