Arduino Nano - nie działa PWM

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Pisz śmiało!
ODPOWIEDZ
kacper88
Młodszy majsterkowicz

Arduino Nano - nie działa PWM

Post autor: kacper88 » 16 kwie 2020, 11:24

Witam wszystkich na forum,

Mam problem, chciałbym sterować obrotami silnika DC 12V, potencjometrem, poprzez mostek H (moduł z l198d).

Moje Arduino Nano (chiński klon) zachowuje się dziwnie na wszystkich Digital pin z PWM kiedy wpiszę
-analogWrite(nr_pinu,wartośćPWM);obniża napięcie proporcjonalnie do wpisanej wartości.
Kiedy zmapuję potencjometr i wstawię tą wartość jako wartość PWM to płynnie reguluję napięcie na pinie cyfrowym od 0-5V. Tak PWM chyba nie działa?, ani pin cyfrowy tak nie działa? Takie zachowanie mam na wszystkich pinach z PWM.
Uszkodzone Arduino czy jest jakiś myk o którym powinienem wiedzieć?

Prosty projekt a mnie już szlag trafia, co może być nie tak?
Pozdrawiam, Kacper

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

stiven
Złota rączka

Re: Arduino Nano - nie działa PWM

Post autor: stiven » 16 kwie 2020, 11:56

No tak to właśnie ma wyglądać. Na pinie PWM reguluje się wypełnienie przebiegu kwadratowego, czyli jak długo w każdym okresie przebiegu ma być stan niski i wysoki. A miernik podaje wartość skuteczną dla przebiegów zmiennych, dlatego w praktyce na mierniku będzie odczytywana wartość między 0-5V w zależności od wypełnienia przebiegu. I w taki sposób właśnie można wykorzystać PWM do sterowania obrotami silnika, czy bezpośrednio, czy przez mostek, bo w praktyce też daje to taki efekt, jakby podawać regulowane napięcie stałe z przedziału 0-5V.

https://forbot.pl/blog/kurs-arduino-sil ... eki-id3913

EDIT
Przesadziłem z tym bezpośrednim sterowaniem silnika z pinu PWM, nawet jak będzie to silnik na 5V, to nie można sterować bezpośrednio, bo silnik wymaga zbyt dużego prądu na możliwości pinu i może dojść do uszkodzenia arduino. Ale diodę LED na przykład można.
kacper88
Młodszy majsterkowicz

Re: Arduino Nano - nie działa PWM

Post autor: kacper88 » 16 kwie 2020, 12:54

Aha... ok,
byłem przekonany że nie zmierzę tego multimetrem, a to po prostu średnia ze stanu wysokiego i niskiego, no tak, wygłupiłem się:)
Dzięki za odpowiedź, liczyłem ze pWM da mi pełną kontrolę nad obrotami i małą stratę mocy silniczka, no nic.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: