Odbiornik RF 433 MHz i szumy

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Pisz śmiało!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jacek
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Odbiornik RF 433 MHz i szumy

Post autor: jacek » 6 maja 2013, 22:50

Witam,

posiadam odbiornik RF taki jak w poście
http://majsterkowo.pl/prosty-system-pow ... pocztowej/
chcę nim odczytywać dane z sondy temperatury i wilgotności, ale kiedy sonda nie nadaje to odbiornik łapie różne szumy i stan na wejściu zmienia się 2-4 tysiące razy na sekundę.

Macie może jakiś pomysł jak pozbyć się tych szumów?

Zauważyłem, że jak pomiędzy data a vcc wsadzę rezystor np 10k to liczba tych zmian stanu spada, ale nadal jest duża bardzo.
pozdrawiam
Jacek

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
jacek
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Re: Odbiornik RF 433 MHz i szumy

Post autor: jacek » 9 maja 2013, 13:12

Hmm, myślałem, że to jakiś prosty i standardowy problem ...

Mam drugie pytanie, jak wzmocnić taki odbiornik? Przylutowałem 15 cm kabla, ale nie widać aby to coś pomagało.
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 9 maja 2013, 14:02

Anteny to nie byle kawałek kabla, to się projektuje i liczy. Najprościej wykonać taką z kabla koncentrycznego, np. jak opisano w tym wątku: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1047359.html
Co do szumów - odsiewanie programowe i filtrowanie zasilania.
Awatar użytkownika
jacek
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: jacek » 9 maja 2013, 15:49

Dziękuję :)

tylko im głębiej w las tym więcej drzew, a zatem kolejne pytania się pojawiają:
  • 15cm kabelka zamiast 16,6 cm nie działa wcale czy też może wzmocnienie takiego kabelka to sin(pi/2*15/16,6) w stosunku do wzmocnienia kabelka o dobrej długości?

Z szumami dokładnie tak sobie radziłem, tzn dałem kondensator 100nF pomiędzy napięcie zasilające a masę (bo tak mi się zdaje, że to się robi) no i odpowiednio napisane oprogramowanie. Pisanie takiego softu to ciekawy temat sam w sobie.
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
rafalzaq
Majsterkowicz

Post autor: rafalzaq » 9 maja 2013, 17:20

Też chciałem coś takiego zrobić. Mam czujnik stacji pogodowej, który komunikuje się z samą stacją. Niestety mój odbiornik nie łapał nic poza szumem. Wszystko działało jak do testów użyłem pilota do przełączników http://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc ... l1071.html
Jedyne rozwiązanie jakie znalazłem to użycie oscyloskopu żeby odczytać kiedy są wysyłane i jak wyglądają przesłane dane. Później był taki brzydki program, który co kilkaset mikrosekund odczytywał z odbiornika i sprawdzał czy wygląda to jak adres (i reszta danych) samego czujnika.
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 9 maja 2013, 17:52

Spróbuj zrobić antenę z przeciwwagą, jak ta z linka co go podałem wcześniej. Przylutuj gorącą żyłę w miejsce tego kabelka a przeciwwagę (ekran) do masy odbiornika/nadajnika. Z tego co pamiętam, w tego typu antenie, masę się lutuje tylko w jednym punkcie, aby nie robić nigdzie pętli. Spróbuj koniecznie z poprawnie wyliczonymi długościami i podziel się wynikami prób.

Kiedyś znalazłem taką ciekawostkę w internecie
Jeśli masz ochotę się trochę pobawić to możesz zrobić sobie miernik "mocy" anten. Osobiście tego nie robiłem jeszcze, ale kiedyś sobie zachomikowałem na dysku:
miernik anten.jpg
Procedura, wg. opisu w sieci, wygląda mniej-więcej tak (tłumaczona z czeskiego za pomocą googla):
1) robisz antenę o długości trochę większej niż to co wyliczyłeś, ~17,5cm.
2) ustawiasz miernik na stole, w pewnej odległości od niego ustawiasz nadajnik (2m)
3) zaczynasz nadawać jednakową ramkę danych
4) sprawdzasz czy pojawia się wychylenie wskazówki na mierniku
5) jeśli brak, przybliżasz nadajnik do miernika; jeśli nadal brak wskazań, zmieniasz wartość potencjometru i wracasz do pkt 2).
6) jeśli wskazówka lekko się wychyliła - możesz zacząć dostrajać antenę
7) ucinasz po kawałku gorącej żyły, nadajesz ramkę i obserwujesz wychył wskazówki. Wychylenie powinno być co raz większe. Jeśli po którymś obcięciu będzie mniejsze niż poprzednio - przestajesz i masz dostrojoną antenę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
donau
Starszy majsterkowicz

Post autor: donau » 9 maja 2013, 17:55

W zyciu bym nie pomyslal ze mozna tak do tego podejsc. + cube.
Awatar użytkownika
jacek
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: jacek » 9 maja 2013, 21:50

rafalzaq pisze:Też chciałem coś takiego zrobić. Mam czujnik stacji pogodowej, który komunikuje się z samą stacją. Niestety mój odbiornik nie łapał nic poza szumem. Wszystko działało jak do testów użyłem pilota do przełączników http://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc ... l1071.html
Jedyne rozwiązanie jakie znalazłem to użycie oscyloskopu żeby odczytać kiedy są wysyłane i jak wyglądają przesłane dane. Później był taki brzydki program, który co kilkaset mikrosekund odczytywał z odbiornika i sprawdzał czy wygląda to jak adres (i reszta danych) samego czujnika.

To zapraszam do współpracy :)

Ja jestem na takim etapie, że przy pomocy analizatora stanów logicznych i LibreOffice Calca rozpracowałem protokół jakim nadajnik wysyła dane (kilka bitów jeszcze nie wiem do czego służy, ale nr kanału, temperatura i wilgotność już rozpracowana), napisałem jeden programik który wysyła takie dane nadajnikiem (stacja pogodowa odbiera i pokazuje) i napisałem pierwszą wersję programu do odbioru.
Działa już całkiem całkiem (prawidłowe wartości na ekranie komputera się pokazują), ale tak naprawdę jeszcze trochę pracy przede mną. Trzeba poprawić algorytm programowego wycinania szumów, przerobić żeby na przerwaniach chodził i nie zajmował głównej pętli programu a także w warstwie sprzętowej poprawić czułość odbiornika.
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
rafalzaq
Majsterkowicz

Post autor: rafalzaq » 9 maja 2013, 23:52

Możliwe, że ten odbiornik jednak coś odbierał tylko tego nie zauważyłem. Brakuje mi takich narzędzi jak analizator stanów logicznych czy oscyloskop. Póki co nie planuję takich zakupów. Trochę mi też czasu brakuje. Nakupiłem dużo różnej elektroniki, miałem różne pomysły na projekty, a teraz to wszystko leży i się kurzy.
Awatar użytkownika
jacek
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: jacek » 10 maja 2013, 07:51

Myślę, że mogło tak być. Ja zauważyłem u siebie, że badając stany na odbiorniku mam spore zakłócenia także podczas nadawania, i to już przy odległości 1m. Dlatego badanie najlepiej zrobić podłączając się bezpośrednio do sondy. Analizator w sumie nie jest do tego potrzebny, ale że znalazłem na allegro taki za 57 zł tylko to sobie kupiłem :)
pozdrawiam
Jacek
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: