Licznik energii elektrycznej do Rpi

Masz problem z Raspberry Pi? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
waluszek
Młodszy majsterkowicz

Licznik energii elektrycznej do Rpi

Post autor: waluszek » 5 paź 2015, 15:42

Witam wszystkich serdecznie, jako że jest to mój pierwszy post na tym forum, to pragnę wszystkich przywitać :)

A teraz do rzeczy.

W moje głowie zrodził się pomysł zrobienia namiastki inteligentnego domu, jako że termometry już mam i działają w oparciu o oprogramowanie domoticz, to chciałem do tego dodać logowanie zużycia energii elektrycznej i nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to że nie bardzo wiem jak podłączyć licznik do maliny.

posiadam licznik OR-WE-503 firmy Orno , licznik ten posiada wyjście impulsowe które podaje 1000 imp na kWh.
Problem polega tylko na tym że w opisie napisano że wyjście impulsowe ma 27v, choć nie wiem czy dobrze to rozumiem.

Wydawało mi się że impulsy to po prostu zwarcie pinów np. 1 i 2. więc co oznacza te 27v i ewentualnie jak to podłączyć pod gpio w malince żeby jej nie usmażyć.

Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć ewentualnie wyjaśnić co oznacza ten opis 27v ?

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

waluszek
Młodszy majsterkowicz

Re: Licznik energii elektrycznej do Rpi

Post autor: waluszek » 7 paź 2015, 09:32

Serdeczne podziękowania za wyczerpującą odpowiedź, do tej pory myślałem że działa to jak przerywacz, jest impuls połączenie się otwiera, nie widziałem nigdzie informacji że odpowiada za to tranzystor, ale pewnie powinienem to wywnioskować po izolacji galwanicznej.

Czy jesteś w stanie polecić jakieś dokładniejszy licznik jednofazowy do zastosowania pomiarowego?
Czy np. licznik OR-WE-502 1600 impulsów będzie dokładniejszy?
waluszek
Młodszy majsterkowicz

Post autor: waluszek » 21 cze 2017, 22:39

Witajcie, nie miałem czasu kontynuować projektu, ale czas się znalazł i chciałem to dokończyć projekt, dostałem wcześniej informację że jest to tranzystor i muszę do niego podciągnąć napięcie jakie napięcie zastosować oraz jaki rezystor wykorzystać do tego? Czy można to zrobić analogicznie do termometru DHT22 rezystor 47Kohm i napięcie 3,3v ?
Po za tym, w jaki sposób najprościej zliczyć te impulsy maliną? Przez GPIO czy jakoś inaczej i podać do domoticza, kiepsko mi idzie pisanie programów może ktoś podpowie w jaki sposób to ogarnąć, udało mi się ogarnąć temperaturę i wilgotność, ale z impulsami leżę i kwiczę.
Awatar użytkownika
jacks
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: jacks » 15 wrz 2017, 08:40

I na jakim etapie jest cały projekt? Jeżeli chodzi o licznik energii elektrycznej, to zastanawiam się czy nie wystarczy standardowy jednofazowy licznik dwukierunkowy. Mam tutaj na myśli np liczniki typu ALD1 S-Bus 2-kier. Ma szerokie zastosowanie, np zliczanie zużytej i wytwarzanej energii w instalacjach fotowoltanicznych. Kilka przykładowych specyfikacji: link.
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2017, 14:45 przez jacks, łącznie zmieniany 1 raz.
Celest
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Celest » 21 wrz 2017, 14:23

Też jestem ciekaw co z projektem.

Najlepsze podnośniki we Wrocławiu http://podnosnikwroclaw.pl/ sprawdź
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: