Sterowanie wentylatorem

Masz problem z Raspberry Pi? Tutaj możesz szukać pomocy.
jakubulec
Młodszy majsterkowicz

Sterowanie wentylatorem

Post autor: jakubulec » 19 mar 2016, 21:27

Witam,
jako, że jest to mój pierwszy post na forum oraz właściwie pierwsza styczność z malinką chciałbym prosić o wybaczenie jeśli będą jakieś niedociągnięcia-wynikają one z mojej po prostu małej wiedzy w tym zakresie :(

Założeniem mojego projektu jest sterowania wentylatorem do komputera poprzez program który zarzucę na malinkę. No i tu pojawia się problem nie do końca wiem jak to wykonać, w przypadku ręcznego sterowania miałem potencjometr obrotowy i w zależności od tego jak przekręcałem wentylator dostawał napięcie z zakresu ~5-12v. Ponieważ wieczne zmienianie tego ręcznie i sięganie do komputera mi nie pasuje, wymyśliłem sobie tak jak to wyżej wspomniałem że będę miał aplikację na kompa która automatycznie mi będzie tym sterować. Jedynie czego nie wiem to jak złożyć to do kupy :(
Moje pytania i problemy są następujące:
1.Czy mogę w miejsce dotychczasowego potencjometru obrotowego wstawić potencjometr cyfrowy i sterować nim za pomocą malinki? Jeśli tak to jaki potencjometr wybrać, jak podłączyć to pod PI i jak to ładnie zaprogramować aby pięknie śmigało?
2.A może zamiast potencjometru zastosować jakiś przetwornik dc-dc i nim sterować?
3. Jak to jest ze sterowaniem wentylatora 2-3pin poprzez PWM? wentyle PWM do komputerów mają po 4 piny a szukając podpowiedzi do mojego projektu trafiłem na konkurencyjny portal z takim artykułem
ht tp://malinowo. net. pl/raspberry-pi-prosty-przekaznik-optotriak-triak-sterowanie-swiatlem-i-wentylatorem-przez-pwm/
jako nowy użytkownik niestety nie mogę linku zamieścić przy użyciu bbcodes, za utrudnienie z góry przepraszam(spacje w http, przed "net" i przed "pl") :/

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

jakubulec
Młodszy majsterkowicz

Re: Sterowanie wentylatorem

Post autor: jakubulec » 19 mar 2016, 21:30

Chciałbym dodać, że widziałem podobne projekty oparte na adruino. Początkowo było założenie, że również tak zrobię ale pojawiła się opcja skorzystania z Raspberry Pi :)
Bob2462
Majsterkowicz

Post autor: Bob2462 » 19 mar 2016, 22:07

Najprostszym rozwiązaniem byłoby właśnie zastosowanie PMW. Jeśli twój wentylator nie obsługuje bezpośrednio sygnału PMW to wystarczy podłączyć go za pomocą tranzystora NPN, PNP lub jeśli pobiera dużo prądu, tranzystora MOSFET. Na bazę tranzystora ( lub bramkę w przypadku MOSFET) podajesz sygnał PMW i regulując poziom wypełnienia sygnału, regulujesz prędkość wentylatora. Za pomocą raspberry pi, sygnał można generować programowo, lub jeśli nie chcesz obciążać procesora, to można też dokupić zewnętrzny generator.

Inną sprawą jest zdalne sterowanie. Najprościej można to zrobić za pomocą sieci. Ktoś nawet takie coś kiedyś wstawił na Majsterkowo. Było to sterowanie jasności diody LED za pomocą sieci. Sterowanie jasnością odbywało się za pomocą programowego PMW. Tutaj masz link ( mam z tym podobny problem co ty :p)
htt p://majsterkowo. pl/raspberrypi-software-pwm-przegladarke/
jakubulec
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jakubulec » 19 mar 2016, 22:30

Wentylatory prawdopodobnie finalnie będą takie ht tp://www .bequiet. com /pl/casefans/448
Problem z wentylami PWM jest taki, że kosztują sporo więcej plus większość gotowych kontrolerów obrotów obsługuje wentyle 3pinowe bez PWM.

Chciałbym mieć 4-5 kanałów pod które podepnę 3 wentle daje to nam zapotrzebowanie w postaci około 0,3A ale dla bezpieczeństwa załóżmy 0,5A.
Więc z tego co się orientuje najlepiej było by dać zewnętrzne zasilanie, zamiast ciągnąć to z malinki :)
Zarzucam również projekt który mnie zainspirował do tej "automatyzacji" kontrolera obrotów ht tp://forum .pclab. pl /topic/1071983-Cooling-Center-kontroler-obrot%C3%B3w-wentylator%C3%B3w/
Bob2462
Majsterkowicz

Post autor: Bob2462 » 19 mar 2016, 22:56

Skoro wentylatory PMW są drogie to kup zwykłe + tranzystory do sterowania.
Ale skoro ma ich być więcej to musisz dać zewnętrzny generator PMW. Raspberry pi nie uciągnie jednoczesnego generowania kilku sygnałów PMW. Możesz wykorzystać do tego układ TLC5940. Ma on aż 16 kanałów PMW i jest sterowany za pomocą magistrali SPI.
jakubulec
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jakubulec » 20 mar 2016, 00:26

Czyli jeśli dobrze rozumiem robię tak:
Łącze Pi z układem TLC5940 który ma 16 kanałów pod każdy kanał podłączam mosfet np. irf9540. Tylko brakuje mi tu paru rzeczy, skąd ten układ bierze zasilanie? z pi?
z mosfetu robimy wyjście do wentylatora tak?
przepraszam za tyle pytań ale moja przygoda się dopiero zaczęła, do tej pory miałem okazję wykonać prosty kontroler z gotowego układu :(
dokładnie takiego :
ht tp://i1256.photobucket. com/albums/ii49 /RayvenPL/schemat1.jpg

co za beznadzieja.. nawet linku do obrazka nie mogę zapodać -.-
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 20 mar 2016, 12:12

Możesz linki dodawać, spróbuj wstawić bez http:// ;)
Sterowanie mosfetem, np. tak: http://obrazki.elektroda.pl/2222821500_1417538731.jpg
Te dwa tranzystory bipolarne są po to, żeby się mosfet nie grzał. L1 to wentylator, diodę D1 dajesz po to, żeby nie uszkodzić tranzystora.

Bob2462, dlaczego używasz skrótu PMW? Jest jakieś inne rozwinięcie niż Pulse Width Modulation?
Bob2462
Majsterkowicz

Post autor: Bob2462 » 20 mar 2016, 12:39

Tak w dużym skrócie to właśnie tak wygląda. Ale polecam sobie najpierw poczytać o MOSFET tu :
htt p://mikrokontrolery .blogspot. com/2011/03/tranzystor-mosfet-wiedza-tajemna .html
htt p://mikrokontroler y .blogspot . com/2011/04/mosfet-w-trybie-pwm .html

Polecam też poczytać sobie dokumentację tego układu, tam zorientujesz się jak tym sterować i jakie wymagania musisz spełnić aby wszystko działało poprawnie. htt p:// www . ti. com/lit/ds/symlink/tlc5940. pdf

Układ TLC5940 możesz zasilać bezpośrednio z raspberry pi. Ale możesz też wszystko zasilać z jednego źródła napięcia. Wtedy dajesz regulator napięcia 5V min. 2A ( wraz z radiatorem) dla raspberry pi i tego układu. A wentylatory zasilasz bezpośrednio ze źródła prądu stałego o napięciu x woltów. Jednak w obu wariantach musisz uważać na zakłócenia napięcia. Elementy elektromechaniczne generują ich całkiem sporo więc wspólna masa z nimi może się skończyć błędami w działaniu generatora PMW albo/i resetami Raspberry pi. Żeby temu zapobiec możesz zastosować kondensatory filtrujące lub/i separację optoelektryczną. Wtedy wentylatory i MOSFETy nie mają wspólnej masy z resztą układu co znacznie zmniejsza zakłócenia.
jakubulec
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jakubulec » 20 mar 2016, 13:33

Marhef, niestety bez http dalej wywala, że nie mogę wrzucać :(

To żebym dobrze zrozumiał Twój link
Mega32-a to kontroler w moim wypadku wsadzam tu PI czy to jest generator PWM? google mi podpowiada mikrokontroler więc chyba pierwsza opcja.
Rx to numery rezystorów z podaną wartością oporu.
Tx to tranzystory
Q1 to mosfet
D1 wyżej wspomniana dioda
L1 wentylator

Tylko jednej rzeczy nie rozumiem, układ ma dwa wyjścia 12v? do czego one idą?

Bob2462, niestety linki nie działają :/
Ten regulator napięcia ma zapodać do Pi i układu napięcie 5V, tak? Chciałem to zasilić z molex dostępnego w komputerowym zasilaczu ATX. Max natężenie prądu płynące przez molex jest w zakresie 5 - 8,5A, a co za tym idzie spełni minimalne wymagania. Co do napięcia to molex oferuje zarówno 12v jak i 5v.
Czy kondensator 100nF na każdy pin zasilający Vcc zmniejszy zakłócenia wystarczająco?
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 20 mar 2016, 14:57

jakubulec pisze:To żebym dobrze zrozumiał Twój link
Mega32-a to kontroler w moim wypadku wsadzam tu PI czy to jest generator PWM? google mi podpowiada mikrokontroler więc chyba pierwsza opcja.
Mega32 to mikrokontroler. Ty możesz podłączyć wyjście PI (to, które generuje sygnał PWM).
jakubulec pisze:Rx to numery rezystorów z podaną wartością oporu.
Tx to tranzystory
Q1 to mosfet
D1 wyżej wspomniana dioda
L1 wentylator

Tylko jednej rzeczy nie rozumiem, układ ma dwa wyjścia 12v? do czego one idą?
To jest jedno, tylko nie wyjście, a wejście. To znaczy te dwa punkty łączysz wspólnie i podłączasz pod 12V z wtyczki molex. Nie wiem, jak się zasila Raspberry, więc tu nie pomogę.
No, może jeszcze jedno podpowiem. Postaraj się, żeby wszystkie punkty opisane jako GND połączyć razem.

Co do reszty pytań niech się wypowie autor wypowiedzi.
jakubulec
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jakubulec » 20 mar 2016, 15:35

Raspberry pi ma nie uciągnąć tyle sygnałów PWM z tego co mówił Bob2462 więc w miejsce mikrokontrolera wydaje mi się że powinien tam iść układ generujący PWM czyli proponowany przez Boba TLC5940. Dziękuje za pomoc z tymi wejściami, dałem się zmylić tym strzałkom :)

Masę była propozycja żeby odseparować, a skoro molex ma 2 masy po jednej na 12v i 5v. Masa wentyla pójdzie do masy 12v, masa TLC i PI pójdzie do masy 5v. Powinno to zmniejszyć zakłócenia o których mówił Bob jeśli dobrze zrozumiałem problem :)

Dołączam schemat w Fritzing'u który zrobiłem było by super gdyby ktoś zobaczył czy dobrze to robię, z góry dziękuje ;)

//:e niestety nie mogę dorzucić załącznika więc daje link do googledrive
ht tps:// drive.google. com/file/d/0B3Qy0TdeEN12bnZ0SGo3Wm5QTEE/view?usp=sharing
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 20 mar 2016, 16:24

jakubulec pisze:Masę była propozycja żeby odseparować, a skoro molex ma 2 masy po jednej na 12v i 5v. Masa wentyla pójdzie do masy 12v, masa TLC i PI pójdzie do masy 5v. Powinno to zmniejszyć zakłócenia o których mówił Bob jeśli dobrze zrozumiałem problem :)
Żeby uściślić: to nadal jest dokładnie ta sama masa, tylko połączona w innym punkcie. Separacja jest możliwa, jeśli masz dwa osobne źródła zasilania, a sygnał sterujący jest podawany przez izolację galwaniczną, np. przez transoptor
jakubulec
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jakubulec » 20 mar 2016, 16:36

Ajjj... no to wsadzę tam jeszcze kondensatory filtrujące :)
A czy mógłby ktoś pokrótce wytłumaczyć na czym polega separacja optoelektryczna? Google próbuje mi wmówić, że chcę wiedzieć czym jest separacja fotoelektryczna...

//:e czy kondensatory 470uF 50V będą dobre do takiego układu? Dołączam schemat
ht tps://drive. google. com/file/d/0B3Qy0TdeEN12aFJZMzVwdExnRzA/view?usp=sharing
Bob2462
Majsterkowicz

Post autor: Bob2462 » 20 mar 2016, 19:45

Właściwie to źle to nazwałem. To nie jest separacja optoeletryczna tylko galwaniczna. Sorry ):
Działa to tak : Po stronie sterującej ( raspberry pi i generator PWM) masz diodę LED. Po stronie z MOSFETami i wentylatorami masz fototranzystor. Kiedy sygnał sterujący uruchamia diodę LED, ta świeci na fototranzystor a ten zaczyna przewodzić prąd zmieniając sygnał świetlny znowu na elektryczny. W ten sposób możesz zasilać obie części układu z dwóch niezależnych źródeł napięcia co bardzo zmniejszy zakłócenia po stronie sterującej a jednocześnie zapewnić przesył sygnału sterującego.
jakubulec
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jakubulec » 20 mar 2016, 22:12

Wow... Brzmi skomplikowanie. Kondensatory filtrujące będą prostsze moim laikowym zdaniem :)
Mógłby ktoś sie wypowiedzieć czy dobrze układ zrobiłem? plik można odczytać za pomocą Fritzing ht tp://fritzing. org/download/
Bob2462
Majsterkowicz

Post autor: Bob2462 » 20 mar 2016, 23:38

Może brzmi skomplikowanie ale w praktyce sprowadza się do tego, że na jeden pin układu podajesz sygnał a z drugiego pinu uzyskujesz sygnał wyjściowy.
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 21 mar 2016, 09:05

Spróbuję to wyjaśnić na obrazku: http://obrazki.elektroda.pl/5164896600_1341501860.jpg
Jako signal input podajesz sygnał z raspberry, signal GND to masa zasilacza raspberry.
output signal podłączasz w miejsce wyjścia z procesora na moim poprzednim schemacie (na lewą nóżkę rezystora R2), a output gnd to masa zasilacza do wentylatora. I wtedy wszystkie masy, które są po prawej stronie transoptora łączysz razem i wszystkie masy, które są na lewo od transoptora też razem. Jednej masy i drugiej masy nie łączysz.
jakubulec
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jakubulec » 21 mar 2016, 17:49

Ok, dzięki. Będę wstawiał schemat pod postacią obrazków jeśli uda mi się jakoś podpisy powiększyć w fritzingu :)
A czy gdybym zamówił wentylatory PWM uprościłbym te zadanie? Bo różnica w przypadku tych BQ 140mm to śmieszne 5zł na sztuce więc różnica żadna :)
jakubulec
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jakubulec » 21 mar 2016, 19:46

Czy taki układ by zadziałał?
Pod PWM podłączamy generator sygnałów pwm i powinno śmigać :)
Tylko jak połączyć ten generator z malinką? dajmy na to ten proponowany już TLC5940 :)

Przy czym wydaje mi się, że stabilizator można wywalić i dać napięcie 5V bezpośrednio z molexa, ale niech lepiej jakiś specjalista się wypowie bo zoe mnie żaden elektornik.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 21 mar 2016, 21:06

Trudno analizować ten schemat.
Popatrz: obok stabilizatora masz dwa kondensatory. Symbol wskazuje na elektrolityczne (spolaryzowane). Jeden z nich jest podłączony odwrotnie.
Masę daje się poniżej zasilania (przyjmuje się, że zasilanie daje się na samej górze, masę na dole.
Tranzystor dałeś do góry nogami.
Na kolektorze i emiterze tranzystora jest to samo napięcie (12V).
Tranzystor jest cały czas wysterowany (podłączone jest 5V ze stabilizatora).
Widziałeś wrzucony przeze mnie schemat? Albo ten, który wrzucił kolega Bob2462?
stiven
Złota rączka

Post autor: stiven » 21 mar 2016, 22:12

Marhef pisze:Popatrz: obok stabilizatora masz dwa kondensatory. Symbol wskazuje na elektrolityczne (spolaryzowane). Jeden z nich jest podłączony odwrotnie.
Jeden i drugi jest odwrotnie, obydwa mają nóżki plusowe na masie.
jakubulec
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jakubulec » 21 mar 2016, 22:38

Schemat akurat znaleziony na elektrodzie :)
Widziałem Twoje schematy, Bob nie wrzucał żadnego. Dał link do podobnego problemu tylko z wykorzystaniem ledów.
Schemat namierzyłem i wydał mi się całkiem zdatny do tego projektu gdyż oferował przejscie z PWM na 3pin :)
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 22 mar 2016, 09:03

jakubulec pisze: ...Bob nie wrzucał żadnego. Dał link do podobnego problemu tylko z wykorzystaniem ledów.
Wrzucał, wrzucał. Tylko też, tak jak Ty, nie może jeszcze linków podać:
http://mikrokontrolery.blogspot.com/201 ... e-pwm.html
http://mikrokontrolery.blogspot.com/201 ... jemna.html
jakubulec
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jakubulec » 22 mar 2016, 10:58

Te linki niestety mi nie działały. Dzięki za podrzucenie działających

Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka
jakubulec
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jakubulec » 22 mar 2016, 21:50

Zapoznałem się z tymi dwoma poradnikami. Czyli jak rozumiem na każdą nóżkę MOSFET'u(najlepiej bliziutko niej) potrzebuje rezystora który go zabezpieczy? Tylko to już było w schemacie który podrzuciłeś Marhef.
Ten schemat który załączyłem był z tematu gdzie ktoś potrzebował przejściówki z wyjścia na płycie które zawierało pwm. No ale faktycznie jest lipny więc nie ma sensu bawić się z nim..
Czy ten schemat który wrzucałem we fritzingu ktoś analizował i mógłby się wypowiedzieć co źle zrobiłem? Czy zarzucić Printscreenem z nim? :)
A i finalnie zamówiłem wentylatory PWM co oznacz, że mają 4 wejścia
P1 czarny Masa
P2 czerwony Napięcie (5-12 V)
P3 żółty tachometr (RPM), czujnik obrotów
P4 niebieski PWM , kontroler obrotów

3 pinowe są bez PWM
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: