ODROID-C1 - 4x1.5GHz za 35$

Ogólne rozmowy na temat Raspberry Pi.
ODPOWIEDZ
Karaczan
Majsterkowicz

ODROID-C1 - 4x1.5GHz za 35$

Post autor: Karaczan » 18 gru 2014, 20:27

Raspberry Pi każdy zna.
Ale na rynku pojawiło się coś ciekawszego, i dużo mocniejszego.
Mianowicie komputerek ODROID-C1.
W cenie Maliny (35$) otrzymujemy:

Amlogic ARMŸ CortexŸ-A5(ARMv7) 1.5Ghz quad core CPUs
Mali™-450 MP2 GPU (OpenGL ES 2.0/1.1)
1GB DDR3 SDRAM
Gigabit Ethernet
40pin GPIO prawie kompatybilne z Raspberry (kilka pinów inaczej bo ma jeszcze przetwornik ADC którego Malina nie posiada)
Złącze eMMC4.5 HS200 / Czytnik kart MicroSD UHS-1 SDR50
USB 2.0 Host x 4, USB OTG x 1,
Odbiornik podczerwieni (IR)
System Ubuntu 14.04 lub Android KitKat

Więcej info:
http://www.hardkernel.com/main/products ... &tab_idx=1

Zamówiłem sobie takie cacko, z modułem WiFi, BT, zasilaczem i obudową
To mój prezent gwiazdkowy dla siebie samego, bo wiadomo że z otrzymanymi różnie bywa ;)
Powinien być u mnie za 2-4tyg, jak przyjdzie na pewno zdam relację jak to działa.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

iruini
Młodszy majsterkowicz

Re: ODROID-C1 - 4x1.5GHz za 35$

Post autor: iruini » 6 lut 2015, 23:55

I jak, doszło już? Warto było? Jakaś opinia na temat tego sprzętu? Szukam czegoś co posłuży jako odtwarzacz filmów w 1080 na tv.
Karaczan
Majsterkowicz

Post autor: Karaczan » 13 lut 2015, 20:54

Tak doszło, i to bardzo szybko, miałem to już przed gwiazdką ;)
Jednak zapomniałem zupełnie o tym temacie tu, bo ostatnio rzadko tu bywam.
Głównie siedzę na innym głównym polskim forum elektronicznym ;) , i tam też jest temat odnośnie Odroida C1.
Więc po więcej informacji zapraszam tam. Kilku użytkowników tamtego forum też dostało już swoje komputerki.

Płytka naprawdę świetna i warta swojej ceny, nawet RPi2 jej nie zagrozi w żaden sposób.
Pod Androidem bawiłem się krótko, ot działa, całkiem przyjemnie i płynnie.
Ale u mnie stoi to na Ubuntu więc do pracy z tym systemem będę się odnosić.

Obraz i dźwięk po HDMI jest bardzo ładny. Dedykowany dongle WiFi ma niezły zasięg i ok prędkości.
Jednak po wpięciu WiFi potrafi głupieć klawiatura, zawiesza się wciśnięcie klawisza, lub gubi znaki. Na forum Odroida problem znany i próbują naprawić. Jest już lepiej niż było na początku, jednak nadal problem występuje.

Jest problem ze sprzętową akceleracją Xwindow, a w sumie z jej brakiem. Przez co cały desktop pracuje tak sobie. Jest myk by Chrome był częściowo przyspieszony, i daje to dużą poprawę w przeglądarce. Jednak YouTube nie jest pod przeglądarką zbyt używalny. Tu też developerzy pracują nad poprawą sytuacji, spowodowane jest to tym, że Linux wspiera OpenGL, a Odroid posiada OpenGL ES, który jest innym standardem niż zwykłe desktopowe OpenGL.

Na szczęście jest XMBC (Kodi) który ma akcelerację wszystkiego, i pod nim nawet streamy z YT w 1080 chodzą płynnie.
Filmy też nie gubią żadnych klatek a użycie procesora jest w normie.
Odroid się grzeje! Wskazany jest radiator, inaczej temperatury przy odtwarzaniu filmów mogą przekraczać 80st (w obudowie).

Parę testów:
Średnia moc pobierana z gniazdka: ok 5W
Maxymalna co udało mi się wyciągnąć: 12W (z dyskiem hdd zasilanym z Odroida)

Przenośny HDD 2.5" zbudowany z Toshiby HDD2H03 MK1652GSX i jednej z najtańszych kieszeni USB z Allegro.
Format EXT4:
Średni odczyt: 25MB/s
Średni zapis: 27.7MB/s

Odczyt/zapis po Sambie w sumie identyczny z maxymalnym transferem dysku.

U mnie urządzenie spełnia rolę MediaPlayera(XMBC), NAS+Torrent i spisuje się świetnie.
Z wad to chyba tylko ta klawiatura, akceleracja X i AC3 passthrough, ale pracują nad tym.
Z rzeczy nienaprawialnych prawdopodobnie nie uda się uruchomić CEC, a przynajmniej nie bez lutowania po płytce (błędny design), ale prawdopodobnie nowsze Odroidy C1 dostaną poprawione PCB.
Awatar użytkownika
pd1987
Majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: pd1987 » 14 lut 2015, 14:52

Bardzo fajna płytka! Dzięki za podzielenie się :)
Cena faktycznie fajna. Wychodzi na to, że najbardziej opłaca się zamawiać z oficjalnej strony. Ceny w UE trochę wyższe...
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: