Jak rozwiązujecie problem szkodliwych oparów przy drukowaniu 3D

Idealne miejsce na rozmowy o sprzęcie
ODPOWIEDZ
zatroskana
Młodszy majsterkowicz

Jak rozwiązujecie problem szkodliwych oparów przy drukowaniu 3D

Post autor: zatroskana » 23 lut 2018, 03:23

Witam. Dołączyłam do forum gdyż szukam konkretnych informacji od osób pracujących z drukarkami 3D co można zrobić by uniknąć zatruwania się tym co wydziela sie podczas drukowania i "truje" człowieka. Bo przeczytałam niepokojące informacje, ze te opary są bardzo szkodliwe. A mój mąz i syn przy tym pracują. Można te szkodliwe "emisje" jakoś wyeliminować? Jakie sa sposoby i możliwości w tym względzie? Bardzo proszę o jakie mądre rady

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Re: Jak rozwiązujecie problem szkodliwych oparów przy drukowaniu 3D

Post autor: Łukasz » 23 lut 2018, 03:46

Cześć!
Wszystko zależy od tego, jakimi materiałami Twoje chłopaki drukują. Przy PLA nie ma żadnego ryzyka. Z kolei opary ABS mogą już być szkodliwe. Są też filamenty, których opary są wręcz toksyczne.

Tutaj możesz przejrzeć szerszą publikację na ten temat: https://pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/acs.est.5b04983

Moim zdaniem nie ma co wpadać w panikę. Podejrzewam, że w drodze do szkoły/pracy obaj wdychają dużo gorsze świństwa, niż podczas zabawy z drukarką 3D ;) Ale jeżeli bardzo byście chcieli się przed tym zabezpieczyć, to możecie zamontować nad drukarką zwykły okap kuchenny i wywiewać opary na dwór. Jeżeli drukarka jest w zamkniętej komorze, to sprawa jest jeszcze prostsza - wystarczy zrobić wyciąg powietrza z obudowy na zewnątrz domu.
Jak się zrobi cieplej, to oczywiście można też po prostu wietrzyć pokój w czasie druku.

Pozdrawiam!
Łukasz
Życie jest za krótkie, żeby nie majsterkować...
zatroskana
Młodszy majsterkowicz

Post autor: zatroskana » 25 lut 2018, 00:21

Dziekuję za odpowiedzi. Nie wiem dokładnie jakimi materiałami, zatrudnili się dwa miesiące temu w firmie w której drukują kilka godzin dziennie.
Jakby to było hobbystycznie , raz na jakiś czas to bym nie panikowała ale wdychanie czegoś co zatruwa organizm przez kilka godzin dziennie chyba nie jest dobre. Pytałam i oni twierdzą że nie maja żadnych "zabezpieczeń" .. okap kuchenny więc też raczej nie wchodzi w grę bo w pracy... A orientujecie się czy są jakies własnie "zabezpieczenia", nie wiem - filtry , wyciągi ( tak jak ten okap) o które można by sie dopominać u pracodawcy, żeby coś takiego zainstalował? Jest coś takiego?
Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 25 lut 2018, 00:28

Myślę, że musiałby się wypowiedzieć jakiś BHP-owiec. Być może PIP mógłby też udzielić jakichś konkretniejszych informacji odnośnie wymagań BHP na takich stanowiskach pracy. Chociaż nie wiem, czy polskie prawo w ogóle w tej kwestii nadąża za technologią i czy narzuca jakieś konkretne przepisy odnośnie zabezpieczeń dla pracowników pracujących przy drukarkach 3D.
Życie jest za krótkie, żeby nie majsterkować...
westyna81
Młodszy majsterkowicz

Post autor: westyna81 » 25 kwie 2018, 15:58

U mnie w pracy to szef zainwestował w odciąg z filtrem Bofa który pozbywa się tych oparów na zewnątrz budynku. No i muszę przyznać że powietrze jest inne, lepiej się oddycha. A na swoi zdrowiu to nie ma co oszczędzać.
karp
Majsterkowicz

Post autor: karp » 4 cze 2018, 08:48

Jedyna opcja,to sprawnie działająca wentylacja. Można to zrobić na kilka sposobów, ale koszta takiego przedsięwzięcia zwykle do najtańszych nie będą należały.
duchul
Młodszy majsterkowicz

Post autor: duchul » 24 sty 2019, 16:21

Myślę, że jeśli chodzi o oszacowanie kosztów to bez przesady - dość łatwo coś takiego zrobić samemu - potrzebny jest tylko wiatraczek, przewód zasilający, przewód wentylacyjny o odpowiedniej średnicy i długości oraz kilka uchwytów mocowanych do ściany. Należy tylko zastanowić się nad tym czy wentylacja do kratki, czy za okno.
pablo332
Młodszy majsterkowicz

Post autor: pablo332 » 3 mar 2019, 12:31

Zobacz w karcie charakterystyki w punkcie 8. jakie masz zalecenia BHP do pochłaniacza
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: