Drukarka 3d: KlocoDRUK H-bot

Pochwal się, co ostatnio zmajstrowałeś.
ODPOWIEDZ
zelek93
Majsterkowicz

Drukarka 3d: KlocoDRUK H-bot

Post autor: zelek93 » 19 gru 2014, 14:51

Cześć majsterkowicze, część z was może już na temat planów drukarki wiedzieć z ostatniego artykułu dt. Frezarki DIY. Z racji zbliżających się świąt edukacja zajmuje już troche mniej czasu więc postanowiłem coś w tym temacie ruszyć.

Konstrukcja typu Hbot wraz ze stołem opuszczanym w osi Z. H-bot to dość stary system napędowy wywodzi się z starego plotera który powstał bodajże około 18wieku. Postanowiłem go użyć gdyż lubię prostotę. Kosztem prostoty jest wymóg mocnych silników, ja posiadam 0.87Nm (z Frezarki DIY) i na nich spróbuję zbudować ten układ.

Link do przykładu działania tego systemu: https://www.youtube.com/watch?v=yZm4TXPPlTo

Koniec gadania bo wiem że i tak nie czytacie :D Lubicie oglądać, no ale oglądać poza projektem nie ma narazie co:

Obrazek

Trochę technicznych spraw:
Profile aluminiowe 32x32mm już zamówione 5,5mb
Łączniki profili zamówione z chin 20szt
Napęd będzie realizowany z pomocą paska zębatego GT2 6mm a do tego zębatki 20zębów
Łożyska i wałki liniowe 12mm w każdym miejscu.
Elektronika z początku ramps + arduino jeżeli zacznie całość hulać to pomyślimy może nad jakims 32bitowcem
Silniki i cała reszta z frezarki
Heat bed - MK2 B z chin
Hot end - bowden + E3d lub coś pokroju lamy
Extruder - sprawa do przemyślenia - Podoba mi się goliat ale cena mi się nie podoba

W ten weekend powinny pojawić się pierwsze realne zdjęcie.

Pozdrawiam ;)

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

zelek93
Majsterkowicz

Re: Drukarka 3d: KlocoDRUK H-bot

Post autor: zelek93 » 21 gru 2014, 13:49

Aktualizacja:

Rama złożona, zostały wykonane mocowania silników , łożyskowanie pręta gwintowanego oraz nóżki
całkowite wymiary 50x50x50 cm

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pietrek999
Młodszy majsterkowicz

Post autor: pietrek999 » 7 kwie 2018, 10:00

Witam !!!
A ja mam pytanie jak się tym steruje?
Czy taka maszyna (H-bot) podłączona jest normalnie?
Powiedzmy teoretycznie jeśli chcemy przesunąć wrzeciono, extruder w osi x to pojedzie po skosie? czy się mylę
Trzeba kręcić dwoma silikami?
Jak się konfiguruje Mega256
Dziekuje i pozdrawiam
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 8 kwie 2018, 21:37

Używając rampsa i oprogramowania marlin, podczas konfiguracji wybierasz jaki typ kinematyki stosujesz, wpisujesz przełożenia na silnikach a całą matematykę robi mikrokontroler. Po poprawnym skalibrowaniu, wpisując gkod na przejazd o milimetr w lewo dysza taki właśnie ruch powinna wykonać.
Awatar użytkownika
Slawek
Starszy majsterkowicz

Post autor: Slawek » 9 kwie 2018, 14:01

Marlin jest ciezki w konfiguracji jak beton, polecam Repetier, na stronie jest konfigurator gdzie po zakonczeniu ustawiania pobieramy gotowy kod zrodlowy do wgrania do mega2560.

Pozdr
Awatar użytkownika
Slawek
Starszy majsterkowicz

Post autor: Slawek » 9 kwie 2018, 16:26

Oczywiscie ma. Co do szybszego dzialania, hmm, jezeli konfiguracje liczby krokow, przyspieszen, jerk itp. sa takie same, to predkosci rowniez musza byc. Tu przyspieszenia i jerk to bedzie newralgiczne, bo liczba krokow musi sie zgadzac.

Pozdr
Awatar użytkownika
Slawek
Starszy majsterkowicz

Post autor: Slawek » 9 kwie 2018, 16:48

Nie powiem ci teraz bo jestem w delegacji i nie mam jak zerknac. Zmiana filamentu to nic innego jak m-code czyli polecenie a dokladnie pauza a potem powrot do ostatniego miejsca. To mozna dodac do menu, jak kazda inna funkcje. Zerknij w konfigurator i znajdziesz na pewno.

Pozdr
Awatar użytkownika
Slawek
Starszy majsterkowicz

Post autor: Slawek » 9 kwie 2018, 18:34

ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: