Najprostszy sterownik 250V by Kzyho

Pochwal się, co ostatnio zmajstrowałeś.
ODPOWIEDZ
Kzyho
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: Kzyho » 15 lis 2011, 19:30

Obrazek
Witam was bardzo serdecznie. Przedstawiam wam mój sterownik na 250V.
Wykonałem go już prawie rok temu na forum elektroda.pl, ale tam go nie chciano, więc... :D
Nie ma w nim żadnego układu scalonego ani innych elementów, są tylko przełączniki, kabelki i kontrolki sygnalizujące pracę.
Jego zadania to:
-Przełączanie między dwoma urządzeniami
-Tryb "Jedno gniazdo" i "Oba gniazda" (zasilanie jednego wybranego gniazda i obu naraz)
-Sygnalizacja pracy kontrolkami
Cały sterownik jest prosty w wykonaniu, schemat jest podany niżej, koszty całego układu i czas wykonania też podane są niżej.

Opis i budowa:
Urządzenie miało sterować lampkami choinkowymi dekorującymi mój pokój, ale może sterować nawet większymi urządzeniami, gdyż moc maksymalna urządzenia to 3400W.
Schemat urządzenia podany jest tutaj:
Obrazek
By kzyhor at 2011-11-15
Przełącznikiem po prawej stronie możemy włączyć tryb "Oba gniazda", czyli niezależnie od położenia przełącznika po lewej stronie (oczywiście gdy jest 0 cały sterownik jest wyłączony) działają oba gniazda.
Wnętrze urządzenia nie jest może estetyczne, ale wiadomo, co do czego:
Obrazek
By kzyhor at 2011-11-15
Obrazek
By kzyhor at 2011-11-15
Tu tył obudowy ze stosownymi wypisanymi ręcznie informacjami :D :
Obrazek
By kzyhor at 2011-11-15

Kod: Zaznacz cały

Najprostszy sterownik by Kzyho
250VAC/15 A      3400W Max
Uwaga! Wysokie napięcie!
Uwaga! W trybie "Oba gniazda" 3400W należy podzielić na 2:
3400:2= 1700W/ 1 Gniazdo
Made in Poland
Tu widzimy panel górny (znów to samo zdjęcie :D):
Obrazek
By kzyhor at 2011-11-15
A tutaj gniazdka; każde ma swój numerek:
Obrazek
By kzyhor at 2011-11-15
Obrazek
By kzyhor at 2011-11-15
Obudowa to skrzyneczka z radia Sylwia. Bałem się trochę o jej wytrzymałość i metalowy przedni panel, ale po wnikliwej analizie okazało się, że nie mam czego się bać, gdyż panel nie zetknie się samoczynnie z żadną przewodzącą prąd częścią urządzenia.

Testy:
Materiał filmowy z pracy urządzenia niżej
W teście udział wzięła lampka i budzik:
Obrazek
By KzyhoR at 2011-11-15
Obrazek

A oto film:
Sterownik.avi na imageshack.us
Przepraszam za jakość materiałów, ale wszystko było kręcone i fotografowane wieczorem i to w dodatku telefonem (nie wiem czemu, ale po konwertowaniu filmiku jego czas skrócił się troszkę bo o pół minuty do 45 sekund i filmik się przyspieszył :D)

Mam nadzieję, że sterownik się wam spodoba. Nie jest może najlepiej zaprojektowany i wykonany, ale to dopiero pierwsza moja poważniejsza konstrukcja. Polecam wykonać ją osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wyższymi napięciami a chcą zrobić jakąś przydatną konstrukcję. Czekam na opinie na temat sterownika: co można ulepszyć, co wyszło mi źle itd.

Pozdrawiam
Krzysiek
"Jestem normalny. Normalny w swoim rodzaju." (Moje przemyślenia :D)

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Łukasz
Administrator
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 15 lis 2011, 19:48

Konstrukcja dużo bezpieczniejsza, od mojej pierwszej konstrukcji ;) Kiedyś, jeszcze w szkole podstawowej, miałem bzika na punkcie gadżetów dyskotekowych (koguty, stroboskopy, itp). Sterownik do tego wszystkiego zrobiłem w... metalowej puszcze po czekoladkach :D I żeby było weselej, same włączniki też były metalowe, a całość nie widziała na oczy uziemienia ;)

I powiedz mi, drogi Kolego, w czym namalowałeś ten schemat? Długo szukałem czegoś podobnego do robienia "przyjaznych" początkującym majsterkowiczom schematów, żeby móc je dołączać do postów, i nic nie znalazłem :)
Życie jest za krótkie, żeby nie majsterkować...
Kzyho
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: Kzyho » 15 lis 2011, 20:27

Mam idealny pomysł! Zrobić na forum dział "Download". Wstawiałoby się tam takie właśnie programy :) Osobiście mógłbym dodać parę swoich :D
Ten program to Yenka. Można tam też przeprowadzać ciekawe doświadczenia chemiczne :D Jest tam też dział technika. Można tam projektować płytki nawet :D Jest jeszcze "wczepiony" w Yenkę program RealPCB jeśli się nie mylę który jest dobry do projektowania prostych płytek :D Mógłbym zrobić nawet poradnik "Jak używać programu Yenka?" jeśli znajdę czas między zajęciami :D
Krzysiek
paczanga
Młodszy majsterkowicz

Post autor: paczanga » 16 lis 2011, 23:37

Witam...
Dobra pany... widzę że przyda wam się ktoś kto zna się coś na elektronice bo krzywdę sobie zrobicie ];->
Po kolei według kwiatków w tekście:
1.
Sterownik porażka!!!
- wizualnie z zewnątrz duży minus wewnątrz jeszcze większy... Ze względu na sam wygląd nie podłączył bym tego wżyciu do sieci :/
Wewnątrz straszne kłębowisko kabli :/ Na zewnątrz, taśma, nie dało się tego jakoś przykręcić??
2.
Nic dziwnego że nie chcieli tego na elektrodzie, tam zwykle za nic nie wyrzucają do kosza, wyjaśnienie na pewno dostałeś w notce kmoderatorkiej i to że na specjalistycznym forum dostałeś kosza powinno dać ci do myślenia że może jednak jest coś nie tak a nie wrzucać na kolejne i liczyć że może tu się nie znają i przejdzie.
3.
[quote=Kzyho]Urządzenie miało sterować lampkami choinkowymi dekorującymi mój pokój, ale może sterować nawet większymi urządzeniami, gdyż moc maksymalna urządzenia to 3400W.[/quote]
:O Takich moc nie przenosi/przełącza się takimi włącznikami, spróbuj je zasilić taką mocą i sprawdzić po jakim czasie się rozpłyną to raz a po drugie może blaszki stykowe wewnątrz po prostu "zespawać".
4.
Schemat!!! O zgrozo!!! Prostszy chyba nie może być a tak go zagmatwać, w dodatku jakiś takiś obrazkowy, w Jence też da się zrobić Normalny bo tak to nie widać czy to coś równolegle do odbiorników to diody czy coś podobnego i tak btw co to właściwie jest?? W sumie to za dużo nie da się powiedzieć o "projekcie" bo nie wiadomo co jest na tym schemacie. Ogólnie projektując schematy staramy się robić jak najmniej skrzyżowań jak najmniej załamań i CZYTELNIE.
5.
Na obudowie jakiegoś profesjonalnego urządzenia widziałeś kiedyś moc urządzenia podziel sobie przez liczbę gniazd czy lepiej wygląda np Moc na jedno gniazdo xxx.
6.
Co do filmiku pewnie złe ustawienia konwertera albo coś w tym rodzaju, często dźwięk też jest przesunięty po konwersjach.
7.
[quote=Łukasz]Konstrukcja dużo bezpieczniejsza [..]
Sterownik do tego wszystkiego zrobiłem w... metalowej puszcze po czekoladkach :D I żeby było weselej, same włączniki też były metalowe, a całość nie widziała na oczy uziemienia ;)[/quote]
Kłócił bym się czy bezpieczniejsza :/ ale przynajmniej mnie rozbawiłeś sam nie miałem lepszych początków chociaż w życiu by mi od głowy nie przyszło wtedy żeby robić metalowe obudowy :D
8.
Co do rysowania schematów Yenka może być ale normalne schematy Symbolic a nie Pictorial, a poza tym Eagle :D

Po za tym:
Najpierw PODSTAWY a potem zabawa z napięciami sieciowymi, nie bez podstawy wszędzie gdzie jest wysokie napięcie pisze NIE DLA POCZATKUJACYCH!!!

Chętnie odpowiem na pytania i pomoge.
Pozdrawiam
P.
emati
Młodszy majsterkowicz

Post autor: emati » 25 gru 2011, 15:50

W sumie można się domyślać co na elektrodzie napisali jak zobaczyli taką konstrukcję :D
Bardziej by się nadawało to na wiocha.pl, no ale co tam...
Nie prościej było użyć zwykłego wyłącznika?
Po co tam bateria?
Kzyho
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: Kzyho » 26 gru 2011, 15:26

Bateria... Użyłem jej tylko jako źródło prądu w schemacie :D Zamiast niej jest przewód zasilający. A kolega paczanga się nie martwi. Sterownik działa wyśmienicie, sterował już nie jednym urządzeniem, nawet mocniejszym, a aktualnie działa przy lampkach choinkowych dekorujących mój pokój. I póki co wszyscy żyją i wszystko działa...
Wesołych świąt :)
Krzysiek
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: