Włącznik kołyskowy - na plusie czy minusie?

Masz typowo elektryczny problem? To jest dobre miejsce, żeby poszukać pomocy.
ODPOWIEDZ
KrzysiuGKW
Młodszy majsterkowicz

Włącznik kołyskowy - na plusie czy minusie?

Post autor: KrzysiuGKW » 2 lut 2017, 18:15

Witajcie.

Piszę do Was z takim zagadnieniem jak w temacie. Na wstępie chcę powiedzieć, że w temacie elektryczności jestem zielony, stąd tak prozaiczne pytanie. Nie mam jednak dwóch lewych rąk i bardzo chcę się jej uczyć.

Planuję do swojej ciężarówki dołożyć trochę oświetlenia. Nic specjalnego ani mocno obciążającego instalację i alternator, ot kilka lampek z żarówkami 5 watowymi, np.:
Obrazek

Nie chcę ingerować w istniejącą już instalację i bezpieczniki, wpadłem więc na pomysł dołożenia dodatkowej skrzynki bezpieczników jak ta, oczywiście przewód zasilający zabezpieczając odpowiednim bezpiecznikiem:
Obrazek

I zastanawiam się, gdzie najlepiej wstawić włącznik kołyskowy? Na przewodzie plusowym, czy minusowym? Na logikę wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem byłoby na przewodzie minusowym. Wtedy przewód zasilający żarówkę jest podłączony bezpośrednio do bezpiecznika w skrzynce, a nie przez przełącznik. Ten z kolei będąc na przewodzie minusowym albo obieg otwiera, albo zamyka i zaświeca żarówki. Dobrze to sobie kombinuję? A może nie ma to specjalnie znaczenia?

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam!

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: