Układ z włącznikami podświetlanymi

Masz typowo elektryczny problem? To jest dobre miejsce, żeby poszukać pomocy.
ODPOWIEDZ
gegat
Młodszy majsterkowicz

Układ z włącznikami podświetlanymi

Post autor: gegat » 19 maja 2018, 10:56

Witam

Zakupiłem kilka elementów w chińskim sklepiku i składam z tego coś takiego. (włączniki chwilowe i zatrzaskowe, timer)
(do chwilowych dodali mi rezystorki luzem, z pomiarów wynika, że to jakies 85 kOhm)
Nie wiem czy dobrze rozumuję, ale na moje, to powinno być mniej więcej tak posklejane i w tej kwestii do was piszę.

Obrazek

Ma działaś tak...
Po wciśnięciu P2 załącza się urządzenie 1 z regulowanymi obrotami i podświetla się włącznik P2.
Po wciśnięciu P1 timer załącza drugie urządzenie na czas określony PR (od 1 - 100 min) a lampka przy timerze będzie sygnalizować do puki urządzenie wyjściowe będzie działać.
Myślałem też o wpięciu urządzenia 2 za włącznikiem P2 urządzenia 1, po to, aby nie mógł być on włączany bez włączenia urządzenia pierwszego. To w zasadzie rozwiązało by sprawę, bo tak powinno być...
Zastanawiam się, czy udało by się wyciągnąć PR na "zewnątrz" lub wymienić ją na jakiś potencjometr (tu pytanie jaki, bo aż tak się nie znam), aby z obudowy móc sterować czasem działania Timera. I zastanawia mnie, czy po ponownym wciśnięciu P1 Timer zatrzyma urządzenie 2 czy zresetuje się czas i będzie liczył od nowa? Są tam też styki opisane jako TEST, ale nigdzie nie znalazłem informacji do czego mogą służyć... Ktoś ma pomysł?

Ogólnie w zamyśle mam jeszcze w planie dodać urządzenie 3, które pod warunkiem włączenia 1 i nie włączenia 2 będzie można je włączyć, a ono będzie uruchamiało się cyklicznie (na 2 min co 10 min na przykład). Oczywiście pozostaje opcja wyłączenia 2 i 3 i działania samej 1.

Jeśli ktoś by chciał wiedzieć co dokładnie zamówiłem, to odsyłam na aliex:
/item/AC-220-V-Regulowany-Prze-cznik-W-cz-Delay-Timer-On-Off-Czas-Przeka-nik-Modu/32848599496.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.7be45c0fRcLvo6
/item/1pcs-12mm-High-Round-Waterproof-Momentary-Stainless-Steel-Metal-Push-Button-Switch-LED-Light-Shine-Car/32823348875.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.7be45c0fRcLvo6
/item/1pcs-12mm-Waterproof-Latching-Maintained-High-Round-Stainless-Steel-Metal-Push-Button-Switch-Light-Shine-Car/32825467695.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.7be45c0fRcLvo6

pozdrawiam i mam nadzieje, że komuś będzie się chciało odpisać czy układ jest poprawny, czy przydały by się jakieś poprawki.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Wachacz Kalafonii
Młodszy majsterkowicz

Re: Układ z włącznikami podświetlanymi

Post autor: Wachacz Kalafonii » 21 maja 2018, 17:37

Witaj. Jak narazie odpowiem na pytanie dotyczące potencjometru RR. Jest to potencjometr jednoobrotowy, spokojnie możesz go wyprowadzić na zewnątrz, a nawet zastąpić jakimś innym jendoobrotowym np. ale o tej samej wartości rezystancji. Z tego co mogę się domyśleć z opisu, który zamieściłeś, to wartość rezystancji tego potencjometru to 500kOhm.

Pozdrawiam. Zapraszam również na mój kanał na YT Wąchacz Kalafonii https://www.youtube.com/channel/UCKU4w0 ... subscriber
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: