Pi zero (r)ewolucja w majsterkowaniu

Masz jakiś problem ze swoim sprzętem? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
Xtream
Majsterkowicz
Posty: 160
Rejestracja: 19 sty 2015, 13:42

Pi zero (r)ewolucja w majsterkowaniu

Post autor: Xtream » 29 lis 2015, 11:44

Nowa malina wygląda jak arduino na sterydach. Sam fakt ceny do komponentów powoduje że włosi będą musieli zastanowić się nad sporą obnizką ceny. Pytanie co z projektami takimi jak chip czy podobne...

Jakie jest wasze zdanie? Czy arduino powinno w końcu zostać zmodyfikowane i uaktualnione?

wysłane [email protected]

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!


Xtream
Majsterkowicz
Posty: 160
Rejestracja: 19 sty 2015, 13:42

Re: Pi zero (r)ewolucja w majsterkowaniu

Post autor: Xtream » 30 lis 2015, 09:58

Niby tak. Bo arduino nadal będzie polecane na start. Ale malina stwarza teraz możliwości jakich jeszcze w tej cenie nie było. Malina to zawsze był "krok dalej". Mamy już HDMI wiec możemy bez wyświetlacza, użyć tv. USB daje nam możliwość podłączenia ogólnodostępnych urządzeń. Ilość systemów rośnie. Nie dziwię się jak w końcu wyjdzie IDE które przeniesie świat arduino do maliny - z resztą już teraz te 2 światy mogą ze sobą współpracować.
Wyobraźmy sobie że robimy coś tak banalnego jak stacje pogody (jak zaraz się okaże wcale nie banalnego), mamy moduł główny z maliny który mierzy wiele czynników. Malina wydaje polecenia by o zachodzie słońca arduino załączyło oświetlenie na zewnątrz (inteligentne które się rozjaśnia im ciemniej się robi na dworze). Kiedy zrobi się zimno odpala piec CO (inteligentnie, bo czuwa nad temperaturą wewnątrz, a i zażądza mocą grzewczą - bo jak jest względnie ciepło, to nie trzeba szybko nagrzewać pomieszczeń). Gdy zabraknie prądu układ będzie badać ciśnienie w CW (niektóre piece nie mają takich zaworów) i otwiera zawór awaryjny by wypuścić parę.
Zastosowań jest cała masa i PI może być głównym sterownikiem, a arduino może sterować konkretnymi jego elementami.
Brakuje mi tam internetu ale i bez tego jest nie źle.

wysłane [email protected]
Xtream
Majsterkowicz
Posty: 160
Rejestracja: 19 sty 2015, 13:42

Re: Pi zero (r)ewolucja w majsterkowaniu

Post autor: Xtream » 1 gru 2015, 08:50

A ja jak najbardziej tak. Choć przeciwnikiem w współpracy z intelem. Gdyby nie rozwój mikrokontrolerów nie rozwileli byśmy komputerów. Arduino można rozwijać dwu kierunkowo. Miejsce i możliwości. Albo więcej flash albo I/O. Przecież arduino nie musi być jedynie z atmegą. Choć wszyscy są przyzwyczajeni to przecież powstały digisparki do miniaturowych projektów. Mega do dużych. Ale te dwa światy można połączyć dając np inny chip. Dlatego malina, jest krokiem na przód. Programując w IDE piszemy tak na prawdę jedynie instrukcje obsługi. W maliny musimy zaprojektować przyciski wygląd i działanie, a także przewidywać nieszablonowe działanie użytkownika. Więc biorąc pod uwagę że malina jest już od X czasu to nigdy nie była tak bardzo dostępna.

wysłane [email protected]
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: