Wymiana instalacji elektrycznej.

Miejsce na luźne rozmowy o majsterkowaniu :)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariusz123321
Majsterkowicz

Wymiana instalacji elektrycznej.

Post autor: mariusz123321 » 23 kwie 2014, 17:07

Witam, w domu w którym mieszkam chciałbym wymienić starą elektrykę. Jest to dość stary dom i myślę, że przydało by się wymienić chociażby po to żeby móc korzystać z nowego komputera (kiedy podłączałem komputer sąsiada to w gniazdku i puszce zaczęło coś strzelać). Nie chcę oczywiście sam tego robić, chcę tylko rady kto to może zrobić ile to będzie kosztować.
Chciałbym również spytać czy w przypadku instalacji nowych kabli trzeba usunąć stare (bo są one pod tynkiem) czy można ułożyć nowe kable w takich "rynienkach" ?

W domu jakby co znajdują się 6 gniazdek chciałbym dodać jeszcze ze 2, oraz jest 5 włączników do światła.
Pozdrawiam-mariusz123321

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
mariusz123321
Majsterkowicz

Re: Wymiana instalacji elektrycznej.

Post autor: mariusz123321 » 24 kwie 2014, 20:07

Dzięki za odpowiedź kogoś ogarniętego w temacie :)
A jest możliwość uziemienia jednego gniazdka do którego byłby podłączony komputer ? Bo na razie nie ma aż tyle kasy aby wszystko wymieniać. Jeszcze jedno pytanie czy żeby przerobić gniazdko pojedyncze na podwójne to musi być podwójna ilość kabli czy te kable co są się jakoś rozdziela ?
Pozdrawiam-mariusz123321
Awatar użytkownika
macin
Majsterkowicz

Post autor: macin » 24 kwie 2014, 20:44

Podwójne gniazdko montujesz na miejscu starego. To tak jak byś podłączył np. trójnik do gniazdka.
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 24 kwie 2014, 22:01

MrLewerence napisał dużo trafnych uwag. Jednak, jeśli kucie ścian i kładzenie nowych kabli w nich nie wchodzi w rachubę, skupiłbym się na przypodłogowych kanałach kablowych + osprzęt montowany w dedykowanych puszkach z jednego systemu. Kable do włączników można zmyślnie ukryć w futrynach drzwi i sprowadzić pionowo w dół/górę. Nad pomieszczeniami masz jakiś strych? Wtedy kable od oświetlenia można by puścić górą.
Pojedyncze gniazdo powinieneś łatwo wymienić na podwójne, ale trzeba pamiętać że nadal jesteś ograniczony starym przewodem, prawdopodobnie aluminiowym i prawdopodobnie bez żadnych zabezpieczeń.
Awatar użytkownika
mariusz123321
Majsterkowicz

Post autor: mariusz123321 » 25 kwie 2014, 13:33

Dzięki bardzo za wyczerpujące odpowiedzi, które mi bardzo pomogły i dzięki którym sporo się dowiedziałem.
Jak na tą chwilę więcej informacji nie potrzebuję i myślę, że już na początku maja zacznę szukać jakiegoś dobrego elektryka w okolicy :)
Pozdrawiam-mariusz123321
Awatar użytkownika
engobos
Młodszy majsterkowicz

Post autor: engobos » 20 gru 2014, 20:34

Mr Lowerence wyczerpał temat prawie do końca i nie powiem zrobił to bardzo fachowo, nie mogę się zgodzić tylko z jednym:

Zacznijmy od końca czyli od gniazda.
1. Montujesz gniazdo elektryczne o którego będzie podłączony komputer. Pojedyncze, podwójne, wielokrotne. Wedle potrzeb na obecną chwilę.
2. Układasz przewód zasilający od gniazda do rozdzielni.
3. Montujesz nową rozdzielnię. Musisz sobie zaplanować co chcesz zrobić i zamontować odpowiednio dużą rozdzielnię. Zrób ten punkt instalacji raz a porządnie, nie od razu... powoli będziesz dokładał kolejne obwody. Tym czasem tylko komputer.
W rozdzielni musi się znaleźć wyłącznik różnicowo-prądowy. Wykonanie tego powierz porządnej firmie, nie bierz byle złotej rączki z osiedla. Rozdzielnia musi mieć porządne uziemienie. Nawet zaleciłbym, by wykonać pomiary kontrolne po-montażowe.
Piszę to tak jak to Ty byś miał robić, jeśli nie znasz elektrotechniki, a chcesz się zorientować w temacie, to wystarczy Ci tyle, byś wiedział co masz zlecić wykonawcy.

w przypadku instalacji zabezpieczonej wyłącznikiem różnicowo prądowym nie wolno montować podwójnych gniazdek,
chodzi mi o to że większość podwójnych gniazdek ma gniazda w stosunku do siebie odwrócone (wtyczkę do górnego wtyka się odwrotnie niż w dolnym ) chyba że są to specjalnie do tego przeznaczone gniazdka posiadające elastyczne mostki wewnątrz, nie ma za to żadnych przeciwwskazań co do montażu gniazdek wielokrotnych
Awatar użytkownika
engobos
Młodszy majsterkowicz

Post autor: engobos » 20 gru 2014, 21:07

dokładnie takie - ja czy Ty takiego gniazdka nie zamontujemy lecz udzielając rady zwykłemu zjadaczowi chleba trzeba to dokładnie sprecyzować - nie wiesz kto tak naprawdę będzie robił tą instalację a 90% osób gdybyś im powiedział że mają kupić gniazdko podwójne - kupiło by właśnie takie, gniazdo na filmiku to nic innego, jak gniazdo wielokrotne tyle że zastosowano montaż pionowy.
alama2
Młodszy majsterkowicz

Post autor: alama2 » 9 gru 2015, 13:13

mariusz123321 pisze:W domu jakby co znajdują się 6 gniazdek chciałbym dodać jeszcze ze 2, oraz jest 5 włączników do światła.
6 gniazdek na cały dom? Ja w samej kuchni mam wiecej, a to mała kawalerka... :D Tak czy inaczej, jak jest zwarcie to trzeba usunąć, bo może przebicie jest. Polecam tez kupić dobre gniazda jak np. z karlik.pl i w żadnym wypadku nie inwestowac w chiskie tanie barachło, bo problem wróci bardzo szybko.
angela23
Młodszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: angela23 » 15 gru 2015, 15:55

Witam. Współczuję- wymieniać cała instalację.

Wybierz solidną firmę, aby dobrze zrobiła.
trolodk
Majsterkowicz

Post autor: trolodk » 15 gru 2015, 19:43

Witam.

Tak się składa że zajmuje się takimi usługami i chętnie Ci to zrobię.
Skąd jesteś?
trolodk
Majsterkowicz

Post autor: trolodk » 16 gru 2015, 10:45

Faktycznie.. Nie zauważyłem że to już rok od założenia tematu.
Tak dla ciekawych a propos postu MrLewerence - jeśli masz np polisę na dom od pożaru, to niektóre ubezpieczalnie wymagają przeglądu instalacji co max 5 lat. Wiele osób o tym nie wie i po pożarze są zdziwieni i lecą do TVN-u bo ich ubezpieczalnia "okradła". Wszystko dlatego że nie przeczytają umowy. A takie pomiary kosztują w zakresie 200zł, na 5 lat to nie jest wiele, tym bardziej że jak już opłacasz polisę na dom, to jaki jest sens ich nie robić, skoro polisa w tym momencie przestaje być ważna?
danny_boy
Młodszy majsterkowicz

Post autor: danny_boy » 5 lut 2016, 17:34

engobos pisze: w przypadku instalacji zabezpieczonej wyłącznikiem różnicowo prądowym nie wolno montować podwójnych gniazdek
Czy mógł bym prosić kolegów o uzasadnienie tego stwierdzenia? Rozumiem, że faza z neutralnym są zamienione względem styku ochronnego w tych gniazdach, ale czy to coś zmieni w kwestii zadziałania wyłącznika?
trolodk
Majsterkowicz

Post autor: trolodk » 5 lut 2016, 23:44

Normalnie można montować podwójne gniazdka, listwy, przedłużacze i inne bajery. Różnicówka to nie inspektor Gadżet, tylko proste urządzenie, które mówiąc łopatologicznie - sprawdza czy ilość prądu na wejściu zgadza się z tym na wyjściu. W przypadku upływu, zwarć (nie wszystkich), czy porażenia prądem człowieka różnicówka wywala i odłącza napięcie. Także śmiało można powiedzieć, że taka różnicówka ma głęboko gdzieś czy zamontowałeś gniazdka pojedyncze, podwójne, czy potrójne.

Zerowanie zerowaniem, ale jeśli typ instalacji jest normalny, w miarę nowy, to zerowanie nie występuje. Jeśli natomiast zmostkujesz zero z uziemnieniem, to różnicówka zacznie wybijać.
trolodk
Majsterkowicz

Post autor: trolodk » 7 lut 2016, 03:07

MrLewerence pisze:
trolodk pisze:Jeśli natomiast zmostkujesz zero z uziemnieniem, to różnicówka zacznie wybijać.
Nie do końca prawda.
Jeśli na obwód elektryczny będą się składać:
wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym, jedno pojedyncze gniazdo, a instalacja będzie wykonana prawidłowo, to:
zwieranie przewodu neutralnego z ochronnym nie ma żadnego wpływu na zadziałanie RCD. Musi być spełniony jeszcze jeden warunek.
Tak samo będzie jeśli tych gniazdek będzie 1000, a zworę zrobisz w dowolnej ilości gniazd.
W zasadzie racja, ale...
jeśli zamontujesz sobie taką różnicówkę, która działa, to w praktyce nawet jak sobie przetniesz kabel który nie jest podpięty pod jakiś odbiornik, to różnicówka i tak to wyłapie i zadziała. Bo zawsze jakieś tam napięcie się zaindukuje i ona to wychwyci. Dokładnie nie chcę mówić uzasadnienia fizycznego, bo nie jestem w 100% pewny czy dobrze to powiem, a o tej godzinie nie chce mi się szukać potwierdzenia.. :)
Ale tak czy inaczej - wyłapie i rozłączy układ.
W sieciach (bodajże TNC?) różnicówka nie działa poprawnie, z powodów opisanych wyżej.
janek30
Młodszy majsterkowicz

Post autor: janek30 » 12 kwie 2016, 09:23

u mnie wymieniałem teraz całą skrzynkę z bezpiecznikami, dałem dodatkowe kable, stare zostawiłem. jedne i drugie są w ścianach, ale potrzebowałem nowe mocniejsze kable do agd oraz pieca. Puszczone są obok starych. pod sufitem.
roman
Młodszy majsterkowicz

Post autor: roman » 5 sie 2016, 07:37

Wraz z żoną w grudniu kupiliśmy domek do remontu, trochę starszy, pamięta wojnę, ale piękny. Remont był, powiedzmy nawet zaczęty - było zrobione ogrzewanie, dom był pomalowany, nowy piec, plastikowe okna, łazienka ok, a nawet super, ale pewne rzeczy jak się okazało były do zrobienia - oprócz jakiś drobnych rzeczy typu podłoga, malowanie ścian, okazało się, że instalacja. Trochę było z tym zabawy, ale wyszło ok. Nawet nie drogo w kosztach, bo fachowiec polecił mi sklep SPAM gdzie brat kupił wszystkie kable, przewody i inne urządzenia.Wymiana instalacji elektrycznej poszła sprawnie i bez problemowo. Na pewno duża w tym zasługa fachowca, ale i całego tego sprzętu, który kupiłem w SPAM
Ostatnio zmieniony 5 sie 2016, 15:59 przez MrLewerence, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: SPAM
KarolJ
Młodszy majsterkowicz

Post autor: KarolJ » 15 cze 2017, 16:15

u nas tez ospel
Ostatnio zmieniony 19 cze 2017, 14:12 przez KarolJ, łącznie zmieniany 1 raz.
kk001
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kk001 » 22 sty 2019, 12:25

DOstałam w spadku dom po dziadkach. Generalny remont elektryki mnie nie ominie. Nie chce wydać milionów na remont więc chce zminimalizować wydatki. CO myślicie o tym, żeby samemu kupić materiały dla elektryka? Kupię puszki elektryczne czy kable w hurtowni w dlaelektrykow obok mojego domu. Myślicie, że to dobry pomysł?
Jozef
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Jozef » 4 lut 2019, 16:48

Generalny remont elektryki to zawsze duży koszt. Nie ma sensu namawiać ludzi, by kupowali i robili coś sami, bo jeszcze wywołają pożar. Przypominam, że mówimy tu o starych domach. Weźcie pożyczkę jeśli trzeba ale zatrudniajcie profesjonalistów. Nie warto ryzykować swojego bezpieczeństwa dla kilku złotych...
Staszek2
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Staszek2 » 15 lut 2019, 17:28

Witam! Twoje podejście jest bardzo dobre, największe oszczędności są na robociźnie, firma postawiła mi dom 300m stan surowy zamknięty, cały środek zrobiłem sam, oprócz tynków i wylewki na podłodze. Woda, kanalizacja, centralne, podłogówka, ocieplenie, płyty , kafelki, malowanie, elektryka, drzwi. Robiłem to rok od rana do wieczora, po podliczeniu wyszło że zaoszczędziliśmy 150 tys. Powidz mi, gdzie zarobisz tyle na czysto w ciągu roku. Uwierz mi, z tego wszystkiego elektryka i podłogówka była najlżejsza i najprzyjemniejsza, na najwięcej za to biorą.
wchpikus
Majsterkowicz

Post autor: wchpikus » 3 mar 2019, 01:08

Rok 8h dziennie?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

jacol134
Młodszy majsterkowicz

Post autor: jacol134 » 1 lip 2019, 08:51

Staszek2 pisze:
15 lut 2019, 17:28
Witam! Twoje podejście jest bardzo dobre, największe oszczędności są na robociźnie, firma postawiła mi dom 300m stan surowy zamknięty, cały środek zrobiłem sam, oprócz tynków i wylewki na podłodze. Woda, kanalizacja, centralne, podłogówka, ocieplenie, płyty , kafelki, malowanie, elektryka, drzwi. Robiłem to rok od rana do wieczora, po podliczeniu wyszło że zaoszczędziliśmy 150 tys. Powidz mi, gdzie zarobisz tyle na czysto w ciągu roku. Uwierz mi, z tego wszystkiego elektryka i podłogówka była najlżejsza i najprzyjemniejsza, na najwięcej za to biorą.
Zgadzam się z tobą. Ja właśnie buduje metoda gospodarczą. Robię prawie wszystko sam od murowana po wykończeniowke. Można mnie podejrzeć na youtube. Wystarczy wpisać Jacek Gawroński. Właśnie robię elektryke
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: