Procesor i liczba rdzeni.

Masz jakiś problem ze swoim sprzętem? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kolijk
Starszy majsterkowicz

Procesor i liczba rdzeni.

Post autor: kolijk » 4 sie 2017, 15:08

Witam

Lepszy byłby procesor który ma więcej rdzeni ale mniej GHz, czy procesor który ma mniej rdzeni ale ma więcej GHz?

np.

Procesor 1:

2,50GHz
8 rdzeni

Procesor 2:
5,00GHz
4 rdzenie
"Większość programistów programuje nie dlatego, że spodziewają się zapłaty lub uwielbienia tłumów, ale dlatego, że programowanie jest dla nich zabawą." - Linus Torvalds

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
ethanak
Złota rączka
Kontakt:

Re: Procesor i liczba rdzeni.

Post autor: ethanak » 4 sie 2017, 16:01

Co jest lepsze: Ferrari czy Scania?
Oba kosztują mniej więcej tyle samo. Scanią 300 km/h nie pojedziesz. Ferrari nie przewieziesz 20 ton ładunku...
Pisze człowiek ambitnie, a tu przychodzi prostak i wszystko rozumie.
To jest ewidentna bezczelność!
konstruktor
Majsterkowicz

Post autor: konstruktor » 5 sie 2017, 16:01

bierz 2 procka
aso
Młodszy majsterkowicz

Post autor: aso » 11 paź 2017, 01:29

Patrząc aktualnie, najlepiej brać CPU który ma więcej rdzeni ale słabszych.
Argumentów za pojedynczymi, silnymi rdzeniami prawie nie ma - nowoczesne aplikacje potrafią korzystać z wielu rdzeni, więc argumenty podane wyżej są dość zabawne.
No chyba że planujesz używać archaicznych aplikacji do obliczeń, to wtedy faktycznie warto mieć mniej rdzeni.

I wbrew pozorom przykładowe procesory np. 4x1.5 a 2x3 nie są sobie równe! Jak wspomniałem, trend jest na używanie wielu wątków - zatem im więcej rdzeni, tym lepiej wątki są "rozrzucone".
Dużym narzutem wydajnościowym jest przełączanie kontekstu procesora między wątkami, w przypadku odpalonych paru prostych aplikacji, straty wynikające z przełączania potrafią być równe zużyciu zasobów przez te aplikacje.

Zatem podsumowując - obecnie zdecydowanie lepiej jest brać procesor z większą ilością rdzeni ale słabszymi, niż mniejszą ilością rdzeni i mocniejszymi.
Nie jest to tylko gadanie marketingowe, jest też błędnie rozumiane przez wielu użytkowników; prawdę mówiąc, dopiero zgłębienie się w obsługę wątków w C++ pozwoliło mi zrozumieć przewagę wielu rdzeni (aktualny trend też nie jest z nieba).

Pozdrawiam!
Xtream
Majsterkowicz

Post autor: Xtream » 10 kwie 2018, 05:58

Trochę odkopie temat bo nie zgadzam się z przedmówcą. Choć ilość rdzeni w aplikacjach złożonych ma znaczenie większe od ich mocy obliczeniowej, o tyle w grach, kagańcem nadal są narzuty max 4 rdzenie. Skoro zakładający temat nie określił do czego ma ów procesor służyć, rzeczywiście porównanie ferrari vs Scania ma tu rację bytu. Oba mają mocy od z.... Ale każdy ma inną przekładnie i inaczej ja wykorzystuje. Do obróbki filmów wybrałbym ryzen z maksymalną ilością wątków. Do gier nie wznosił bym się powyżej i5, a różnicę w cenie włożyłbym w grafikę. Dlatego z pozoru proste pytanie a odpowiedź w cale prosta nie jest...

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Egon
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Egon » 27 maja 2020, 12:08

To chyba się tak nie da porównać procesorów bazując tylko na ilości rdzeni i taktowaniu?

Na razie chyba softy nie wykorzystują w pełni możliwości takich multi-rdzeniowych procesorów, ale pewnie zaczną za jakiś czas.

Obrazek
Pozdrawiam
Moja recenzja PKO Leasing - leasingu banku PKO
Leasing samochodów, komputerów i innych rzeczy.
Ostatnio zmieniony 30 cze 2020, 14:29 przez Egon, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Xtream
Majsterkowicz

Post autor: Xtream » 27 maja 2020, 12:50

Softy od dawna z tego korzystają. Piętą achillesową są gry - dziś już jest jakieś światełko w tunelu. Zaczynamy doceniać wielowątkowość w grach - stopniowo, ale jednak.

Wysłane z mojego XT1635-02 przy użyciu Tapatalka

Egon
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Egon » 28 maja 2020, 11:57

No to mi się wydaje, że warto w te rdzenie iść. AMD podobno teraz się dość łatwo podkręca - wystarczy nieco lepsze chłodzenie od boxa.
Przymierzam się do Ryzena 5 2600, tylko muszę cały komputer skompletować nowy, a teraz niedobory w podzespołach na rynku i podobno wszystko drogie.
Xtream
Majsterkowicz

Post autor: Xtream » 28 maja 2020, 15:24

Warto spojrzeć się na 1600 ale wersja AF. Ponoć ma kopa..

Egon
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Egon » 29 maja 2020, 14:40

Ryzen 5 1600 AF? Nie jest to starsza generacja 2600 ?? Patrzę tak na ceny to dość zbliżone, ale teraz ceny są dziwne ze względu na pandemię i braki towaru. Graficzny 2400G już po 700 zł jest - on bardzo podrożał i się moim zdaniem mega nie opłaca.

Zastanawia mnie czy warto teraz kupować, ale raczej nie zapowiada się, że w najbliższych miesiącach będzie lepiej. Może w przyszłym roku.

Nie mam jakiegoś dużego ciśnienia z czasem, ale stacjonarny mnie już powoli wkurza, bo mocno stary, a laptopowi się obudowa rozleciała.

Obrazek
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 30 cze 2020, 14:31 przez Egon, łącznie zmieniany 1 raz.
Xtream
Majsterkowicz

Post autor: Xtream » 30 maja 2020, 19:11

1600AF to procesor po liftingu. Niby pierwsza seria ale wykonany jest już w 7nm i ma zegary podniesione o 100Mhz. Rzeczywiście patrząc się na ciśnienie to raczej poczekałbym aż przejdą komunie które zostały przeniesione z wiadomych względów. Myślę że gospodarka wróci na właściwy tor w okolicach jesieni przyszłego roku - bo przecież pandemia musi zrobić powrót raz jeszcze ;) . A tak realnie to wczesna jesień zawsze była najmilsza do zakupów.

MrLewerence
Majsterkowicz

Post autor: MrLewerence » 30 maja 2020, 19:23

Przychodzi facet do sklepu komputerowego:
- chcę kupić dziecku komputer. Tani i dobry.
- po co pan kupuje dziecku dwa komputery>?
Xtream
Majsterkowicz

Post autor: Xtream » 30 maja 2020, 20:48

Nie bardzo rozumiem twój wpis. Pewnie miał być śmieszny... Nie szukam procesora taniego a w dobrym stosunku ceny do jakości.

Egon
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Egon » 1 cze 2020, 08:45

Dzisiaj wysoka cena nie koniecznie pokrywa się z jakością. Różnie bywa. Wszystko i tak w chinach robią. Żeby kupić dobry sprzęt trzeba pytać na forach.

Obrazek
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 30 cze 2020, 14:30 przez Egon, łącznie zmieniany 1 raz.
Xtream
Majsterkowicz

Post autor: Xtream » 1 cze 2020, 09:29

Kolokwializm. Stany (AMD) mają wojnę z Chinami. Dlatego produkuje się co raz częściej na Tajwanie czy w Malezji.

ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: