Zasilacz impulsowy i silnik prądu stałego

Chciałbyś coś zrobić, ale nie wiesz jak? Pytaj śmiało.
ODPOWIEDZ
dreake555
Młodszy majsterkowicz

Zasilacz impulsowy i silnik prądu stałego

Post autor: dreake555 » 12 paź 2017, 12:03

Cześć!

Moja dziewczyna kupiła sobie taki mini odkurzacz do sprzątania świnkom w klatce, jednak nie przewidziała jednej rzeczy - jest to odkurzacz samochodowy z końcówką do zapalniczki :)
Znalazłem gdzieś zasilacz od cyfrowego polsatu - 12V, 4A - dokładnie taki pobór był opisany na odkurzaczu - więc idealnie.
W środku odkurzacza tylko silnik i przełącznik.
Wszystko polutowane i wychodzi problem - silnik nie kręci się cały czas, tylko tylko skokowo.
Jak mogę zrobić aby silnik kręcił się tak jak powinien? Wlutowałem równolegle kondensator 16V 220uF (innego nie mam aktualnie)-niestety nie pomogło.
Da radę to zrobić?

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

ddt
Młodszy majsterkowicz

Re: Zasilacz impulsowy i silnik prądu stałego

Post autor: ddt » 7 mar 2018, 14:05

Problem w tym że w odkurzaczu jest silnik prądu stałego.
Z takim silnikiem urządzenie może być podłączone bezpośrednio do źródła 12V - którym jest akumulator samochodowy. Takie urządzenie nie potrzebuje żadnej elektroniki czy przygotowania napięcia przy podłączeniu do AKUMULATORA.
"W środku odkurzacza tylko silnik i przełącznik." - dlatego też nie są to drogie urządzenia. Z tej prostoty wynika też jeszcze jedna rzecz - nic nie ogranicza prądu pobieranego przy rozruchu silnika.
Silnik elektryczny zanim zacznie się kręcić ma bardzo małą rezystancję - stanowi dla układu praktycznie zwarcie, bo silnik to tak naprawdę dużo nawiniętego drutu. Z małej rezystancji wynika duży prąd (prawo Ohma).
Podłączając silnik do zasilacza wyposażonego w zabezpieczenie nadprądowe, przy załączaniu układ silnika przekracza dozwolony pobór prądu, zasilacz odłącza zasilanie i po chwili ponownie załącza i tak "silnik nie kręci się cały czas, tylko tylko skokowo"

Zdecydowałem odpisać dlatego, żę zabawna sytuacja.
Dostałem jakiś czas temu na jakąś okazję taki chiński odkurzacz dla którego nie mogłem znaleźć użytku.
Jakoś po pół roku narzeczona zdecydowała że wprowadzamy do domu świnki morskie :)
Taki mądry byłem że podłączę jej ten odkurzacz, tabliczki na nim żadnej, to podłączam go do zasilacza przemysłowego Siemensa 2A i sprawdzam pobór prądu - 3A. to biorę zasilacz 4.3A od starego monitora i on tak skokowo załącza.

To teraz kondansator do rozruchu silnika z wyliczeń powinien mieć jakoś 30000uF :P
Jest sposób z termistorami PTC (inrush current limiters). Takie termistory mają dużą rezystancję po załączeniu, ale po chwili przepływ prądu przez nie powoduje zmniejszenie rezystancji tak że nie przeszkadzają w przepływie prądu w układzie.
Poczta mi zgubiła te termistory :P
Podjąłem próbę dobrania rezystorów rozruchowych, tak żeby najpierw załączać silnik przez rezystory (ceramiczne na 10W, kilka równolegle żeby się nie grzały mocno). Wtedy użytkownik włączał by przyciskiem silnik przez rezystory, a później drugim przyciskiem załączałby pełną moc - taki turbo button :)

Wtedy zasilacz impulsowy się spalił.
Po podłączeniu odkurzacza do akumulatora do 12V 4500mA który miałem z innego projektu i sprawdzeniu prądu okazało się że pobiera on z tego akumulatora 5A przy normalnej pracy i UWAGA ~7,5A przy rozruchu xD

Odkurzacz został podłączony do akumulatora i tak działa.
Tyko narzeczona bała się takiego urządzenie z przewodami wiszącymi z akumulatora i świnki w sumie też nie są wielkimi fanami dźwięku turbiny ;)
Odkurzacza używam do sprzątania jak tnę coś na warsztacie. Bardzo przydatny!
Awatar użytkownika
ethanak
Złota rączka
Kontakt:

Post autor: ethanak » 7 mar 2018, 16:18

Ciekawe. Mam też odkurzacz samochodiwy, podłączyłem do zasilacza atx (z rezystorem na 5V), działał przez dwa dni a potem jedynym efektem jest wyłączenie zasilacza.
Zasilacz jest na 16A, odkurzacz bierze 4A w czasie pracy... Jakuś spisób na to, aby go w muarę niskokosztowo uruchomić?
Pisze człowiek ambitnie, a tu przychodzi prostak i wszystko rozumie.
To jest ewidentna bezczelność!
MrLewerence
Majsterkowicz

Post autor: MrLewerence » 7 mar 2018, 18:56

To i ja się podłączę pod temat :D

Mam pompkę samochodową na 12V z kabelkiem zakończonym wtyczką do gniazdka zapalniczki...

Żeby nie "mordować" akumulatora samochodowego podczas pompowania kół - użyłem zasilacza 19,5V, 4,75A (od laptopa Lenovo). Zasilacz wyłącza się kiedy pompka zaczyna stawiać opór przy ciśnieniu około 1,8Bar.
Dlaczego?
Jak zasilam ją z akumulatora nie ma problemu...

Czym różni się zasilacz od akumulatora?
Awatar użytkownika
Wachacz Kalafonii
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Wachacz Kalafonii » 7 mar 2018, 20:29

MeLewerence, zmierz sobie prąd jaki pobiera pompka kiedy dochodzi do tego 1,8 Bar'a, a znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie:).
Akumulator wytrzymuje spore prądy rozruchu, natomiast zasilacz... Po prostu przekraczasz wydajność zasilacza..

Pozdrawiam WK
Awatar użytkownika
Zbycho_GL
Majsterkowicz

Post autor: Zbycho_GL » 16 mar 2018, 21:59

Zrób zasilacz z zasilacza komputerowego. Prądy 20A nie są problemem. Na pewno wystarczy !
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: