przekaźniki SSR czy styczniki

Masz typowo elektryczny problem? To jest dobre miejsce, żeby poszukać pomocy.
ODPOWIEDZ
joint009
Młodszy majsterkowicz

przekaźniki SSR czy styczniki

Post autor: joint009 » 18 kwie 2018, 08:36

Witam.

Chcę zautomatyzować uruchamianie silnika 11kW ( rozruch przełącznikiem gwiazda- trójkąt) jednak nie wiem co wybrać - styczniki 3 fazowe sterowane napięciem 230V czy przekaźniki SSR, które mogą być sterowane za pomocą AC lub DC w zależności od modelu.

Całość będzie sterowana Arduino - przy styczniku sterowanym 230V użyłbym jeszcze mniejszych przekaźników sterowanych przez arduino, natomiast przekaźniki SSR mogą być sterowane bezpośrednio przez ten mikrokontroler.

Czytałem jednak, że przekaźniki SSR dużej mocy powinny być jeszcze zabezpieczone oraz posiadać radiator, w tym wypadku lepiej kupić standardowe styczniki czy przekaźniki SSR?

Całość jest częścią troszkę większego projektu jednak w kwestii uruchamiania tego silnika mam największe wątpliwości.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

MrLewerence
Majsterkowicz

Re: przekaźniki SSR czy styczniki

Post autor: MrLewerence » 18 kwie 2018, 10:36

Przy takiej mocy ssr będzie potrzebował dużego radiatora... Ogromnego wręcz...
Lepiej użyj styczników... Taniej... Bezpieczniej...
kaczakat
Młodszy majsterkowicz

Re: przekaźniki SSR czy styczniki

Post autor: kaczakat » 29 kwie 2018, 00:54

Popieram opinię MrLewerence, SSR są super jak musisz często czymś pstrykać bezszelestnie, nawet baardzo często, ale to półprzewodniki, muszą stracić trochę na rezystancję złącza (to w zasadzie triak/tyrystor+sterowanie+optoizolacja). Ewentualnie mały SSR by tylko sterować cewką stycznika z Arduino.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: