Zasilanie arduino nano

Ogólne rozmowy na temat Arduino (i jemu podobnych).
ODPOWIEDZ
gintur
Młodszy majsterkowicz

Zasilanie arduino nano

Post autor: gintur » 15 kwie 2018, 20:18

Witam.
Złożyłem projekt na podstawie tego tematu:
https://majsterkowo.pl/alarm-z-powiadom ... s-arduino/
Będzie to alarm w garażu w którym nie ma zasilania.Planuje nie co inaczej zasilić cały układ niż autor projektu i chciałbym zapytać o waszą opinię.Wszystko będzie zasilane z akumulatora żelowego 6V z tym ,że moduł GSM 800L bedzie miał przed sobą LM7805.Arduino Nano bedzie zasilane na pin VIN bezpośrednio z akumulatora.No i teraz nie wiem czy miedzy aku a Nano dac jakiś stabilizator?
No i druga opcja jaka mi przychodzi do głowy to aku zelowy 12V i przed GSM 800L dać LM7805 a przed Nano np. LM7809

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

MrLewerence
Majsterkowicz

Re: Zasilanie arduino nano

Post autor: MrLewerence » 15 kwie 2018, 20:47

Aruino Nano zasilić przez https://de.aliexpress.com/item/10pcslot ... lsrc=aw.ds
Moduł GSM zasilić przez https://de.aliexpress.com/item/10pcslot ... lsrc=aw.ds
Dostosować poziomy napięć za pomocą https://de.aliexpress.com/item/10pcs-lo ... autifyAB=0
Moduł GSM musi mieć napięcie zasilania nie przekraczające 2,8V.

Układy z serii 78xxx trzeba umieć stosować.
gintur
Młodszy majsterkowicz

Post autor: gintur » 15 kwie 2018, 21:25

GSM nie może przekroczyć 2,8 V na komunikacji i dlatego plytka stanów logicznych i ona jest .Nap zasilania GSM to 2.8V- 4.4V.
A czym zasilić LM 2596 w garażu gdzie nie ma zasilania?
Awatar użytkownika
ethanak
Starszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: ethanak » 16 kwie 2018, 07:56

Np. dwoma 18650 lub żelówką 12V. Żelowy 6V może sprawić przykre niespodzianki pod tytułem spadek napięcia poniżej progu działania przetwornicy, jeśli musisz to do Arduino zastosuj coś takiego: https://botland.com.pl/przetwornice-ste ... v-04a.html
Pisze człowiek ambitnie, a tu przychodzi prostak i wszystko rozumie.
To jest ewidentna bezczelność!
gintur
Młodszy majsterkowicz

Post autor: gintur » 16 kwie 2018, 17:58

Tak na szybkiego narysowałem swój układ. Myślę ,że pomysł z baterią Li-Ion 4.2V to dobre rozwiązanie .Do tej pory Arduino Nano zasilałem albo przez USB lub pod VIN (7-12V). Pin 5V na płytce Arduino to przecież jest wyjście wiec w jaki sposób mam zasilić Arduino tym pinem? Pin D4 jest wyjściem które zasila czujkę ruchu i przed wejściem do garażu odpowiednim smsem steruje sobie pinem D4- taki Wł/Wył alarm kiedy jestem w środku.
Kupie 2 aku Li-Ion 4.2 ,połączone w szeregu dadzą mi 8.4V i tym napięciem mógłbym zasilić Arduino VIN a GSM zasile z jednego aku
Do aku kupiłbym taką ładowarke http://allegro.pl/ladowarka-li-ion-li-po...98488.html
No chyba ,że ktoś mnie oświeci jak się zasila Arduino Nano pod ten pin 5V. Czy wtedy mógłbym korzystać z jednego akumulatorka?
Co o tym myślicie?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
ethanak
Starszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: ethanak » 17 kwie 2018, 10:49

To nie ma prawa działać. Akumulator naładowany ma 4.2V, pod koniec cyklu ma niewiele ponad 3. A nawet 4.2V to jest mniej niż 5V wymagane dla Arduino, prawda?
Pin 5V może równie dobrze służyć jako wejście zasilania pod warunkiem, że tam jest naprawdę 5V.
W każdym przypadku potrzebna będzie przetwornica, od tego nie uciekniesz. Czemu się jej boisz?
BTW ten link do ładowarki cóś jakby słabo działa ;)
kaczakat
Młodszy majsterkowicz

Post autor: kaczakat » 18 kwie 2018, 02:15

Jeśli nie potrzebujesz pełnej prędkości 16MHz (a po co tutaj?) to możesz zastosować płytkę PROMINI z kwarcem 8MHz. Taka może działać na aku 4,2V bez żadnej przetwornicy i bez żadnych strat (np. konwerter USB i ledy). Nano też można zasilić 4.2V podpinając do pinu 5V. To jest punkt z którego również procesor jest zasilany. Niestety nie ma gwarancji działania dla V<3,75V. Za to można przełączyć go na wewnętrzny oscylator 8MHz / zamienić kwarc. Atmel podaje minimum 4,5V-20MHz i liniowo do 2,7V-10MHz, a od tego punktu nieco inaczej nachylona prosta do 1,8V dla 4MHz - karta katalogowa procka Atmega 328 (pewnie będzie działać, dla 16MHz to jest 3,75V, także nie jest to jakaś kolosalna odchyłka, ale jednak poza specyfikacją). Dla 8Mhz wystarcza zasilanie 2,4V. Trzeba tylko sprawdzić jak będzie działał PIR na zasilaniu 3-4,2V. Z tego co widzę jest tam stabilizator na 3.3V. Są też wersje płytek SIM800L, które wymagają zasilania 5V i działają na logice 5V (na ali 7$ zamiast 4$ i mają zewnętrzną antenę na kabelku). Owocnych testów.
gintur
Młodszy majsterkowicz

Post autor: gintur » 18 kwie 2018, 17:22

ethanak pisze:
17 kwie 2018, 10:49
To nie ma prawa działać. Akumulator naładowany ma 4.2V, pod koniec cyklu ma niewiele ponad 3. A nawet 4.2V to jest mniej niż 5V wymagane dla Arduino, prawda?
Pin 5V może równie dobrze służyć jako wejście zasilania pod warunkiem, że tam jest naprawdę 5V.
W każdym przypadku potrzebna będzie przetwornica, od tego nie uciekniesz. Czemu się jej boisz?
BTW ten link do ładowarki cóś jakby słabo działa ;)
Nie boje się a nawet wydaje się byś dobrym rozwiązaniem .Ta która pokazałeś dla przykładu ma raczej słabą wydajność prądową ale znalazłem coś takiego http://allegro.pl/przetwornica-step-up- ... 61242.html .Jeżeli podłącze do niej 2x li Ion 4,2V będzie 8,4V a na wyj. ustawie 5V to z czasem kiedy akumulatorki spadną z napięcia nap do 4V to przetwornica sama automatycznie utrzyma te 5V czy będę musiał ją wyregulować.Bo jeżeli zrobi to automatycznie to po prostu kupuję ją i do tego 3x Li-Ion 4,2V (jeden będzie na podmiany podczas ładowania) i sprawa rozwiązana .Jeżeli będę je musiał ładować nawet co 2 dni to dla mnie żaden problem
Przed zakupem jednak prosiłbym Was o potwierdzenie jak zachowa się ta przetwornica gdy jej zródło zasilanie straci trochę napięcia.
Awatar użytkownika
ethanak
Starszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: ethanak » 18 kwie 2018, 18:05

Według danych z aukcji minimalne napięcie wejściowe to 5V. Niektóre egzemplarze działają już od 3V. Ty pytasz co się stanie jeli napięcie spadnie do 4V. A ja Ci odpowiadam: tego, Panie, nikt nie wie ;)
Poza tym od kiedy dwa Li-Iony połączone w szereg mają prawo spaść poniżej 5V?
Przetwornica o której pisałem miała służy tylko do zasilania Arduino z akumulatora żelowego.
Zdecyduj się wreszcie jakich akumulatorów chcesz użyć, do tego dobierzemy odpowiednie przetwornice.
gintur
Młodszy majsterkowicz

Post autor: gintur » 18 kwie 2018, 21:10

4V to był tylko taki przykład .Chodziło mi tylko o to czy przetwornica przy spadku napięcia zasilającego sama ustabilizuje te wyjściowe 5V ale nie ważne.Kupuje akumulatorki 4,2V Planowałem połączyć je szeregowo i podać przez tą przetwornice na pin 5V.Arduino zasili mi czujnik PIR ,konwerter poziomów log. a SIM800L zasiliłbym z jednego akumulatorka.To jaką przetwornice zaproponowałbyś?
Awatar użytkownika
ethanak
Starszy majsterkowicz
Kontakt:

Post autor: ethanak » 19 kwie 2018, 01:21

Nie bardzo rozumiem co znaczy "podam napięcie na pin 5V a Arduino zasili mi resztę" - możesz tę radosną twórczość jakoś rozwinąć?
Po co oddzielny akumulator do zasilania SIM?
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: