Czy prąd popłynie od GND czy od pinu wyjścia?

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Pisz śmiało!
ODPOWIEDZ
marcinlaska
Młodszy majsterkowicz

Czy prąd popłynie od GND czy od pinu wyjścia?

Post autor: marcinlaska » 5 maja 2018, 22:07

Cześć Wam:) Jako amator elektroniki, mam pytanie dotyczące kursu Arduino na Forbocie. Otóż doszedłem we w/w kursie do momentu, w którym należy zbudować projekt ze świecącą diodą:
Obrazek
Do tej części kursu dołączony został również kod programu:

Kod: Zaznacz cały

void setup() {
  pinMode(8, OUTPUT);
  digitalWrite(8, HIGH);
}

void loop() {
}
I tu moje pytanie, które brzmi: w którą stronę popłynie prąd w tym układzie? Czy od pinu 8, gdzie zaprogramowane jest wyjście oraz stan wysoki, czy może od GND, czyli masy? Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Slawek
Starszy majsterkowicz

Re: Czy prąd popłynie od GND czy od pinu wyjścia?

Post autor: Slawek » 6 maja 2018, 09:39

Prąd płynie zawsze od wyższego potencjału do niższego. W tym przypadku przy stanie HIGH na pinie arduino masz ~5V, zatem diodę łączysz od pinu arduino do GND aby świeciła. Można podłączyć również w inny sposób, tj. dioda od 5V i do pinu arduino, wtedy załączasz diode stanem niskim czyli LOW, gdyż wtedy pin arduino wewnętrznie jest zwierany do GND.

Pozdr
marcinlaska
Młodszy majsterkowicz

Post autor: marcinlaska » 20 maja 2018, 18:26

Dziękuję, Slawku, za odpowiedź :) Czyli - wracając do mojego pytania - rozumiem że prąd popłynie od pinu 8 do GND?

Generalnie pytam dlatego, iż w kursie zatrzymałem się na zadaniu domowym:
Wybierz wolny pin i podłącz do niego drugą diodę. Napisz program, który będzie włączał obie diody LED.
Tak się zastanawiam czy obu tych diod (diód?) nie można by podłączyć do jednego pinu, skoro i tak obie mają świecić się jednocześnie? Bo gdybym podłączył drugą diodę do dodatkowego pinu (i zaprogramował ten pin jako wyjście i stan wysoki) to wówczas układ byłby zasilany podwójnie, prawda?

Jeśli jednak nie kumam to byłbym wdzięczny za wyjaśnienie jak to zadanie domowe prawidłowo wykonać… Z góry dzięki :)
MrLewerence
Majsterkowicz

Post autor: MrLewerence » 21 maja 2018, 01:14

marcinlaska pisze:
20 maja 2018, 18:26
Dziękuję, Slawku, za odpowiedź :) Czyli - wracając do mojego pytania - rozumiem że prąd popłynie od pinu 8 do GND?

Generalnie pytam dlatego, iż w kursie zatrzymałem się na zadaniu domowym:
Wybierz wolny pin i podłącz do niego drugą diodę. Napisz program, który będzie włączał obie diody LED.
Tak się zastanawiam czy obu tych diod (diód?) nie można by podłączyć do jednego pinu, skoro i tak obie mają świecić się jednocześnie? Bo gdybym podłączył drugą diodę do dodatkowego pinu (i zaprogramował ten pin jako wyjście i stan wysoki) to wówczas układ byłby zasilany podwójnie, prawda?

Jeśli jednak nie kumam to byłbym wdzięczny za wyjaśnienie jak to zadanie domowe prawidłowo wykonać… Z góry dzięki :)
Teoretycznie możesz, praktycznie musisz policzyć prąd jaki popłynie i jakim prądem może być obciążony pin.

Nie rozumiem co definiujesz jako podwójne zasilanie, co przez to pojęcie rozumiesz?
Awatar użytkownika
Wachacz Kalafonii
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Wachacz Kalafonii » 21 maja 2018, 17:29

Witaj. Szczerze Ci powiem, że z arduino w ogóle jeszcze nie miałem styczności, jednak autorom kursu zapewne chodzi, byś poćwiczył programowanie i wyraził chęć zaprogramowania drugiego wyjścia z arduino. Każdy, potrafi dołączać diody równolegle :). - Więc dobrze pomyślałeś, by ją połączyć równolegle z tą pierwszą LED'a. Jednak zrób tak jak piszą przynajmniej nie będziesz oszukiwał w dążeniu do doskonałości:).

Jeśli podłączysz stan wysoki z dwóch wyjść na jedną diodę to nic się nie stanie, dalej to będzie 5V. Jednak proponuje byś zasilił jedną diodę z jednego wyjścia, a drugą z drugiego. tak jak chcą autorzy kursu.

Pozdrawiam i zapraszam na mój kanał na YT Wąchacz Kalafonii https://www.youtube.com/channel/UCKU4w0 ... subscriber
marcinlaska
Młodszy majsterkowicz

Post autor: marcinlaska » 3 cze 2018, 15:29

MrLewerence pisze:
21 maja 2018, 01:14
Nie rozumiem co definiujesz jako podwójne zasilanie, co przez to pojęcie rozumiesz?
Mam tu na myśli to, że jeden układ ma być zasilany dwoma pinami.
Wachacz Kalafonii pisze:
21 maja 2018, 17:29
Jeśli podłączysz stan wysoki z dwóch wyjść na jedną diodę to nic się nie stanie, dalej to będzie 5V. Jednak proponuje byś zasilił jedną diodę z jednego wyjścia, a drugą z drugiego. tak jak chcą autorzy kursu.
Tak właśnie zrobię. Z początku miałem co do tego pewne obawy, ale na szczęście przeczytałem ostatnio w książce, że przez diodę LED prąd może płynąć tylko w jednym kierunku. Teraz dzięki temu wiem, że spokojnie mogę wpiąć kabelek między obie diody - prąd z niego i tak popłynie tylko do jednej z nich:)

Tak więc dziękuję Wam wszystkim za pomoc, myślę że moja niewiedza została zaspokojona:) Dzisiaj zamierzam zabrać się za Arduino i w końcu zrobić ten projekt:) Dzięki jeszcze raz!
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: