Czujnik ruchu do świetlówki

Chciałbyś coś zrobić, ale nie wiesz jak? Pytaj śmiało.
ODPOWIEDZ
DejaVu
Młodszy majsterkowicz

Czujnik ruchu do świetlówki

Post autor: DejaVu » 17 maja 2015, 00:02

Witam,

na wstępie pragnę zaznaczyć, że jestem początkującym majsterkowiczem, ale bardzo chciałbym się doedukować w tej materii. Ostatnio chodzi mi po głowie kilka pomysłów, ale nie mam wiedzy jak do końca powinienem je zrealizować. Stąd moja nadzieja, że właśnie tutaj posiądę wiedzę :-) Do rzeczy:

wymyśliłem sobie, że na korytarzu pomiędzy sypialnią a łazienką, który jest jednocześnie kuchnią zamontuję świetlówkę UV, która będzie w godzinach nocnych (22:00-6:00) zapalała się gdy ktoś będzie zmierzał do łazienki (takich włączeń będzie 2-3 w ciągu nocy). Efekt będzie o tyle ciekawy, że meble naprzeciwko których znalazłaby się taka świetlówka będą przyozdobione w różnorodny sposób farmą fluorescencyjną co da bardzo fajny efekt. Zamontowałem, sprawdziłem i się nie zawiodłem, działa świetnie. Problem polega na tym, iż nie mam jeszcze czujnika ruchu, który by uruchamiał lampę w nocy. Świetlówka jest mała - T5 6W. Jaki musiałbym kupić czujnik, żeby się sprawdził?

Z góry dziękuję za pomoc.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

paweo
Majsterkowicz

Re: Czujnik ruchu do świetlówki

Post autor: paweo » 17 maja 2015, 11:51

Jak zasilasz świetlówkę? 230V czy z baterii?

Pamiętaj, że taka świetlówka długo nie popracuje (chyba, że masz tzw. ciepły zapłon). Nie lepiej zamontować LED UV?
DejaVu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: DejaVu » 17 maja 2015, 12:57

paweo pisze:Jak zasilasz świetlówkę? 230V czy z baterii?

Pamiętaj, że taka świetlówka długo nie popracuje (chyba, że masz tzw. ciepły zapłon). Nie lepiej zamontować LED UV?
Zasilanie 230V. Cóż, zobaczę jak długo popracuje, mam jeszcze ze 2 w zapasie, więc chciałbym jak na razie skorzystać z takiego rozwiązania. W przyszłości może właśnie się na LEDy przesiądę.
razorxx100
Starszy majsterkowicz

Post autor: razorxx100 » 17 maja 2015, 14:26

HC-SR501 - czujnik ruchu pir
http://botland.com.pl/przekazniki/1293- ... iczna.html
Wszystko mozna zasilic przez ladowarke usb od telefonu.
W HC-SR501 mozesz sobie ustawic czulosc i jak dlugo ma dawac stan wysoki od ostatniego wykrycia ruchu.
DejaVu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: DejaVu » 17 maja 2015, 18:05

Dzięki za pomysł, ale do mojego zastosowania chciałbym użyć gotowego, dobrze wyglądającego czujnika ruchu. Generalnie - nie mam zamiaru robić tego samemu, chcę kupić gotowy produkt. Znalazłem gdzieś wcześniej czujnik do świetlówek, aczkolwiek najpierw wolałbym poszukać tańszego rozwiązania (koszt czujnika ~200zł). Zastanawiam się czemu taki czujnik:

Kod: Zaznacz cały

N/T/R B50-SES09WH
nie dałby sobie rady z tym zadaniem? Czy przy włączaniu świetlówki natężenie prądu by go po prostu "usmażyło"?
razorxx100
Starszy majsterkowicz

Post autor: razorxx100 » 17 maja 2015, 18:22

DejaVu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: DejaVu » 17 maja 2015, 18:30

Ooo, to wygląda świetnie :-) Jak rozumiem nie powinien mieć żadnych problemów z tą świetlówką? Możesz mi tylko jeszcze odpowiedź na pytanie zawarte w poprzednim moim poście? Nie chciałbym czegoś kupić, podłączyć i się zdziwić. I tak dzięki za pomoc.
razorxx100
Starszy majsterkowicz

Post autor: razorxx100 » 17 maja 2015, 20:13

To co ci wyslalem jest na 230 zmiennego do 800W. Spokojnie ci to wystarczy.
DejaVu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: DejaVu » 17 maja 2015, 20:30

Ja Cię rozumiem, ale ten którego model ja wrzuciłem wcześniej jest do <1000W. Tylko typ parametrem powinienem się kierować?
razorxx100
Starszy majsterkowicz

Post autor: razorxx100 » 17 maja 2015, 22:16

Tak, ten czujnik co napisales jest poprostu do jakis mocniejszych lamp.
DejaVu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: DejaVu » 18 maja 2015, 00:15

Bardzo dziękuję, za bardzo rzeczową wypowiedź. Co do świetlówki to jak napisałem - będzie się ona włączać 2-3 w ciągu nocy na ~5 minut. Liczę się z tym, że świetlówka nie będzie znosić dobrze takich warunków i podejmę takie ryzyko. Czy podsumowując całą tę wypowiedź to mogę z czystym sumieniem kupić czujnik N/T/R B50-SES09WH lub ten co kolega razorxx100 zechciał polecić bez obawy, że pierwsze uruchomienie będzie jednocześnie ostatnim dla czujnika?
Awatar użytkownika
engobos
Młodszy majsterkowicz

Post autor: engobos » 26 maja 2015, 12:49

warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt, otóż świetlówka (nawet taka z elektronicznym zapłonnikiem) do pełnego zaświecenia potrzebuje ok.1-3 sekund / w związku z powyższym jeżeli to oświetlenie ma również spełniać funkcję praktyczną : oświetlać korytarz w nocy podczas drogi do łazienki - to nic z tego, zanim świetlówka się zaświeci to będziesz już przy drzwiach do kibelka, no chyba że masz bardzo długi korytarz:) Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie świetlówek kompaktowych UV z gorącym zapłonem (zaświecają się niemal natychmiast po włączeniu) lub zwykłych żarówek UV.
DejaVu
Młodszy majsterkowicz

Post autor: DejaVu » 27 maja 2015, 11:37

engobos pisze:warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt, otóż świetlówka (nawet taka z elektronicznym zapłonnikiem) do pełnego zaświecenia potrzebuje ok.1-3 sekund / w związku z powyższym jeżeli to oświetlenie ma również spełniać funkcję praktyczną : oświetlać korytarz w nocy podczas drogi do łazienki - to nic z tego, zanim świetlówka się zaświeci to będziesz już przy drzwiach do kibelka, no chyba że masz bardzo długi korytarz:) Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie świetlówek kompaktowych UV z gorącym zapłonem (zaświecają się niemal natychmiast po włączeniu) lub zwykłych żarówek UV.
Bardzo dziękuję za radę. Jak pisałem wcześniej mam bodajże 3 sztuki zwykłuch świetlówek UV, więc je wykorzystam. Potem zapewne zainteresuje się tym co mi tutaj proponujecie, bo wierzę, że będzie to najlepsze rozwiązanie.

Myślę nad założeniem nowego tematu z następującym pytaniem: "czy (i gdzie) można kupić puste bańki od żarówek" - chodzi o same bańki, wiem, że mógłbym rozebrać już gotową żarówkę, ale bardzo ciężko jest to zrobić w sposób, aby krawędź pozostała ładna. Chciałbym zakupić ~20 takich baniek, może ciut więcej. Ktoś wie może gdzie takie coś dostać? Szukałem w internecie, ale bezowocnie, prawdopodobnie źle podchodzę do tematu. Będę bardzo wdzięczny za wszelaką pomoc.

Pozdrawiam.
olaole
Młodszy majsterkowicz

Post autor: olaole » 13 lip 2018, 11:41

Najlepszym wyjściem będzie plafon led z czujnikiem ruchu :) sam mam i jestem zadowolony. Sprawdź sobie stip. pl/plafoniery-k342
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: