Technoloiga RFID

Nie wiesz, jak działa jakieś urządzenie? Pytaj śmiało!
ODPOWIEDZ
karp
Majsterkowicz

Technoloiga RFID

Post autor: karp » 5 lis 2018, 14:00

W jaki sposób działa technologia RFID - np w handlu detalicznym lub w produkcji. Rozumiem, że jest to jakaś alterantywa dla tradycyjnej technologii opartej o kody kreskowe?

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

gavron
Młodszy majsterkowicz

Re: Technoloiga RFID

Post autor: gavron » 5 lis 2018, 20:20

Zamiast sczytywania kodów kreskowych są wczytywane kody przez RF czyli bezprzewodowo. Poprostu każda rzecz musi mieć odpowiednią pastylkę z kodem itp. ps. Działa na małych odległościach aczkolwiek są czytniki dalekiego zasięgu ale w ch. - (w Chinach? ) Bardzo drogie

Wysłane z mojego Neffos Y5s przy użyciu Tapatalka
zeen
Młodszy majsterkowicz

Post autor: zeen » 6 lis 2018, 12:17

Tak jak kolega tutaj napisał, jest to alternatywa do tradycyjnych kodów kreskowych. Wydaje się, być to wygodniejsze rozwiązanie, zwłaszcza w niektórych, wybranych branżach.

Proponuję jeszcze tutaj sprawdzić: https://www.hyprotech.com.pl/technologi ... korzystac/
Ostatnio zmieniony 9 lis 2018, 12:32 przez zeen, łącznie zmieniany 1 raz.
gavron
Młodszy majsterkowicz

Post autor: gavron » 6 lis 2018, 19:16

Służy też do identyfikacji np ludzików w pracy (karty zbliżeniowe pastylki np Dallas itp)

MrLewerence
Majsterkowicz

Post autor: MrLewerence » 6 lis 2018, 19:33

Pastylki Dallas to trochę inna technologia. Bardziej taka przewodowa niż zbliżeniowa.
Czytniki, odbiorniki i nadajniki RFID... Najprostsza definicja jest na Wikipedii.
Gdzie jest stosowana? Zastosowanie co raz szersze.
Zbliżeniowe karty pracownicze i zawarte w tym pojęcie kontroli dostępu,
Poligrafia i druk wszelaki. Malutkie chipy montowane są w kartridże z tuszem, sita drukarskie, bębny z papierem. Chip posiada kod/identyfikator który to ułatwia i przyspiesza proces konfiguracji systemu drukarskiego.
Linie produkcyjne, oczipowane palety i systemy transportu.
Nie mylić z NFC, zasada działania jest podobna, ale jest delikatna różnica...

Odległość na jakiej działa transmisja danych w RFID raczej nie przekracza kilku centymetrów. Zależy od wielkości cewek nadajnika i czytnika. Mój firmow/pracowy badż (pisze się chyba Badge) czasami łapie z odległości około 50cm.
Badge różnią się częstotliwościami pracy... najpopularniejsze działają na 125kHz.
gavron
Młodszy majsterkowicz

Post autor: gavron » 6 lis 2018, 20:46

Nie chcę robić ot ale czemu uważasz że Dallas to przewodowa?

MrLewerence
Majsterkowicz

Post autor: MrLewerence » 6 lis 2018, 23:00

Bo to jest mikrokontroler. Komunikacja i zasilanie odbywa się jedną parą styków. Czy ten styk będzie miał 2um długości czy 6 metrów drutu nie ważne. Komunikacja to 1-Wire czyli "wszystko jednym drutem" co oznacza, że połączenie elektryczne musi być. Przeczytaj, albo chociaż zajrzyj do dokumentacji DS1990A - układ występujący w większości pastylek.
W RFID nie ma bezpośrednio kontaktu elektrycznego między czytnikiem a czipem.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: