Projektowanie płytki PCB

ODPOWIEDZ
spook
Młodszy majsterkowicz
Posty: 3
Rejestracja: 15 paź 2017, 17:46

Projektowanie płytki PCB

Post autor: spook » 15 paź 2017, 17:54

Hej!

Przygotowałem sobie na breadbordzie i oprogramowałem małą stację pogodową. Chciałbym teraz przenieść wszystko na płytkę, żeby zamocować w jakiejś obudowie, ale mam z tym pewien problem.

Opcją pozostaje oczywiście użycie płytki prototypowej i samodzielne połączenie otworków przewodami albo kawałkami druta. Jest to jakieś rozwiązanie, ale mocno kablologiczne i mało estetyczne. Pomyślałem więc o tym, żeby zaprojektować płytkę PCB i wysłać do jakieś firmy, która za kilka złociszy ją przygotuje i odeśle. Nie chcę się bawić w samodzielne trawienie, bo nie robiłem tego nigdy, a czasowo pewnie wyjdzie podobnie, jak płytka prototypowa.

Próbowałem okiełznać kilka aplikacji typu Eagle, ale wszystkie konsekwentnie wymagają najpierw przygotowania schematu. Abstrahując od tego, że nie jest on mi do niczego potrzebny, bo łączę gotowe elementy - głównie przez I2C, to w większości programów po prostu nie ma komponentów, których używam, a przygotowanie własnego to często mordęga (tutorial na kilka stron do Eagle).

W jaki najprostszy sposób mogę zaprojektować płytkę PCB żeby móc ją wyeksportować do formatu Gerber i wysłać do wyprodukowania? Macie z tym jakieś doświadczenie?

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!


Awatar użytkownika
Slawek
Starszy majsterkowicz
Posty: 448
Rejestracja: 29 mar 2015, 15:05

Re: Projektowanie płytki PCB

Post autor: Slawek » 15 paź 2017, 20:16

Jeste wiele lepszych poradnikow Eagle, niemniej jak chcesz szybko i prosto to skorzystaj z przegladarkowego Easyeda na http://easyeda.com

Pozdr
spook
Młodszy majsterkowicz
Posty: 3
Rejestracja: 15 paź 2017, 17:46

Re: Projektowanie płytki PCB

Post autor: spook » 15 paź 2017, 20:25

MrLewerence pisze: Żadna firma wykonująca płytki drukowane nie weźmie zlecenia na wykonanie jednej płytki. To im się po prostu nie opłaca.
I Ty mówisz o tym, że mi się nie chce czegoś zrobić. Proszę:

http://www.elpinpcb.com.pl/prototypy/
http://www.drukowane.pl/pl3/?page=help&tab=PRODUKCJA
http://elmax.waw.pl/kalkulator-prototypow/

Mam szukać dalej?
Jeśli dla Co\iebie przebrnięcie przez tutoriale i poradniki to mordęga / to droga do gerbera jest mocno daleka - to tak jakbyś chciał do Meksyku dojechać rowerem z Krakowa, a nie masz nawet butów...
Mam wrażenie, że nie zrozumiałeś mojego pytania. Przerobiłem dziś chyba ze cztery aplikacje do projektowania PDB i dwie internetowe, tylko że każda wymaga najpierw schematu, a dopiero potem płytki. Szukam sposobu na to, żeby zaprojektować samą płytkę, bez schematu. Jak już pytam na forum, to zwykle robię to po wcześniejszym samodzielnym rozpoznaniu tematu, a nie przed.

Pozdrawiam -- Spook.
spook
Młodszy majsterkowicz
Posty: 3
Rejestracja: 15 paź 2017, 17:46

Re: Projektowanie płytki PCB

Post autor: spook » 15 paź 2017, 20:30

Slawek pisze:Jeste wiele lepszych poradnikow Eagle, niemniej jak chcesz szybko i prosto to skorzystaj z przegladarkowego Easyeda na http://easyeda.com

Pozdr
Dzięki :) Przeglądnąłem dziś kilka tutoriali do Eagle, ale mam wrażenie, że próbuję użyć wyrzutni taktycznych rakiet nuklearnych do zabicia komara. Eagle to ogromny kombajn, miałem cichą nadzieję, że znajdzie się coś prostszego.

Na EasyEda natknąłem się już wcześniej, doszedłem nawet do zaprojektowania połowy komponentów, których używam, ale ma mocno ograniczone możliwości eksportu - do obrazu, SVG albo PDF, a obawiam się, że do wydruku płytki to może nie wystarczyć (albo dopłacę za to, że ktoś je przeprojektuje do formatu Gerbera)...

Pozdrawiam -- Spook.
Awatar użytkownika
Slawek
Starszy majsterkowicz
Posty: 448
Rejestracja: 29 mar 2015, 15:05

Re: Projektowanie płytki PCB

Post autor: Slawek » 5 sty 2019, 12:02

Polecam DesignSpark PCB, naprawdę prosty i jednocześnie pozwalający na zaprojektowanie zaawansowanej płytki program, obecnie z niego korzystam i jestem bardzo zadowoolony. Na YT znajdziesz poradniki po polsku.

Pozdr
vi_em
Młodszy majsterkowicz
Posty: 1
Rejestracja: 4 sty 2019, 17:16

Re: Projektowanie płytki PCB

Post autor: vi_em » 28 sty 2019, 14:52

Polecam DesignSpark [url=https:majsterkowo.pl]PCB[/url], naprawdę prosty i jednocześnie pozwalający na zaprojektowanie zaawansowanej płytki program, obecnie z niego korzystam i jestem bardzo zadowoolony. Na YT znajdziesz poradniki po polsku.

Dzięki świetny program :D

Spryciarz spamek ukrył... Link podmieniłem... ;)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: