Koszta aparatury medycznej

Luźne rozmowy o wszystkim i o niczym :)
ODPOWIEDZ
marg
Młodszy majsterkowicz
Posty: 10
Rejestracja: 26 gru 2018, 12:59

Koszta aparatury medycznej

Post autor: marg » 1 lut 2019, 13:59

Zastanawiam się, dlczego koszta aparatury medycznej są tak wysokie? Mam na myśli te wszystkie sprzęty do nieinwazyjnych badań takich jak chociażby USG. Przecież pod względem specyfikacji, zastosowanych technologii itd. nie różni się to wiele od standardowych komputerów klasy PC, tyle tylko że posiadają one dedykowane oprogramowowanie i szereg funkcjonalności, które same w sobie też nie są ekstremalnie skomplikowane.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!


Awatar użytkownika
pebb
Majsterkowicz
Posty: 93
Rejestracja: 20 sie 2014, 11:22

Re: Koszta aparatury medycznej

Post autor: pebb » 1 lut 2019, 15:29

Efekt skali. Jeżeli produkujesz miliony sztuk danego dobra, to cena jednostkowa będzie niższa.
Sprzęt medyczny produkowany jest w wielokrotnie mniejszej ilości niż standardowe komputery PC czy przenośne.
Cennik można sprawdzić np tutaj: http://www.inteligentneprodukty.pl/
Ostatnio zmieniony 7 lut 2019, 09:59 przez pebb, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MrLewerence
Majsterkowicz
Posty: 220
Rejestracja: 12 paź 2013, 20:48
Lokalizacja: Lohr am Main [DE/MSP]

Re: Koszta aparatury medycznej

Post autor: MrLewerence » 1 lut 2019, 16:21

Pomijając teorie spiskowe niczym podyktowane.
Choćby technologia wykonania...
Bezpieczeństwo, niezawodność... sprzęt medyczny to nie tylko certyfikacja CE, ROHS, czy VDE...
Przykładowo wspomniany komputer klasy PC... Mocą obliczeniową komputery dla księgowej i dla aparatury USG będą miały takie same, ale od komputera przy USG wymagana jest niezawodność i choćby bezpieczeństwo od strony porażenia prądem elektrycznym... znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa.
Sprzęt medyczny - przykładowo piła do cięcia kości - izolacja może się uszkodzić wystąpić może przebicie i upływ prądu, a chirurga nie ma prawa porazić prąd...
albo aparatura do defibrylacji... występuje impuls napięcia rzędu do 10 kV. Wyobraź sobie chociaż procedurę produkcji czy kontroli takiego urządzenia ile może kosztować choćby kontrola okresowa takiego urządzenia...
Efekt skali - nie. To nie chodzi o ilość... bo ilość w tym przypadku jest pomijana na rzecz jakości.
Jeśli masz okazję dotknąć sprzętu medycznego... porównaj sobie jakość przewodu zasilającego - kabel IEC - różnicę poczujesz w jakości izolacji... nie musisz być elektrykiem by poczuć różnice wykonania.

Zawodowo wykonuję pomiary elektryczne. Dla takiego kabla - od zwykłego komputera są 3 parametry które się mierzy. Dla identycznie wyglądającego kabla do zasilania aparatury medycznej parametrów pomiarowych jest 12. Nie mam uprawnień do wykonywania pomiarów elektrycznych urządzeń elektrycznych medycznych, ale procedury pomiarowe znam.
Uprawnienia takie nie są mi potrzebne bo;
Większość placówek medycznych gdzie taki sprzęt występuje ma podpisane kontrakty z producentem sprzętu i tylko producent może wykonać prace kontrolno-pomiarowe czy nawet serwis... Po za tym uprawnienia pomiarowe dla urządzeń medycznych są dość krótkotrwałe - co 12 miesięcy trzeba odnawiać... szkolenie, egzamin praktyczny i teoretyczny... za dużo zabawy, za mało zysku.

Elektrokardiograf, toż to zwykły oscyloskop - nawet kosztuje mniej niż najprostszy Rigol... dlaczego oscyloskopem nie bada się parametrów pracy serca - no dobra oscyloskop może za poważne urządzenie - galwanometr będzie bliżej.
Awatar użytkownika
panmajster
Młodszy majsterkowicz
Posty: 35
Rejestracja: 27 sty 2015, 15:56

Re: Koszta aparatury medycznej

Post autor: panmajster » 11 lut 2019, 12:16

Wszystko zostało już wyjaśnione w poście wyżej, więc myślę, że już znasz swoją odpowiedź. Ten sprzęt to nie jest takie proste jak się wydaje ;)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: