Silnik krokowy z napedu DVD i L293D

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Pisz śmiało!
ODPOWIEDZ
mastibdg
Młodszy majsterkowicz

Silnik krokowy z napedu DVD i L293D

Post autor: mastibdg » 12 kwie 2019, 19:28

Witam!

Jestem początkujący jeśli chodzi o Arduino, ale po przestudiowaniu kursu chciałbym wykonać jakiś projekt. Szukając prostych projektów trafiłem na "Plotter CNC" Posiadam 5 rozebranych napędów dvd, dokupiłem sam układ scalony L293D i pierwsze za co się zabrałem było sprawdzenie czy silniczki krokowe z napędów działają, wszystko podłączyłem jak trzeba, a efekt jest taki, że silnik trzęsie, wibruje i głośno hałasuje ale nie kręci. Sprawdzałem resztę silników i tak samo.

Zmieniając w programie liczbę kroków, na samym silniczku bez lasera udało mi się go uruchomić, ale nie ma siły, kiedy dotknę delikatnie palcem silnik staje i wibruje. Dowiedziałem się, że L293D może być za słabe na ruszenie tych silników, ale w internecie jest mnóstwo projektów plotterów i każdy prawie opiera się właśnie na L293D i działa bez problemu.

Arduino zasilam z usb, zasilanie sterownika z Arduino, a silniczek z zasilacza 5V 700mA. Kod jakim sprawdzam silniczki pochodzi ze strony z projektem.

Co się dzieje, że w tym projekcie taki układ działa a u mnie nie?

Pozdrawiam i dzięki za pomoc

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

mastibdg
Młodszy majsterkowicz

Re: Silnik krokowy z napedu DVD i L293D

Post autor: mastibdg » 15 kwie 2019, 21:07

MrLewerence pisze:
13 kwie 2019, 19:54
Silnik BLCD to rodzaj silnika bezszczotkowego. To nie jest silnik krokowy.
Obrazek

Czy to nie jest silnik krokowy?
mastibdg
Młodszy majsterkowicz

Post autor: mastibdg » 16 kwie 2019, 22:54

No i właśnie chciałem go użyć do tego plotera, ale żaden z silników po podłączeniu do sterownika nie ma siły nawet przesunąć samego lasera. Jest wiele projektów opartych właśnie na takim silniczku i dużo opiera się o sterownik L293D, w każdym z nich wszystko ładnie działa a u mnie nie.

Czy mogę jakoś sprawdzić czy sterownik nie jest wadliwy? Pomierzyć? Posiadam jeszcze sterownik L298N, na którym silniczek działa bez problemu, nawet ciężko palcami jest zatrzymać śrubę, ale posiadam tylko jeden taki sterownik dlatego chciałem wykorzystać oba. Nie wiem jakim cudem u innych działa a u mnie nie.
mastibdg
Młodszy majsterkowicz

Post autor: mastibdg » 17 kwie 2019, 15:31

Problem rozwiązany, okazało się, że 3 przewody łączące płytkę stykową z Arduino były przerwane, na co natknąłem się zupełnie przypadkiem. Po wymianie wszystko działa jak należy.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: