Kompleksowe sterowanie nawadnianiem ogrodu

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
reader
Młodszy majsterkowicz

Kompleksowe sterowanie nawadnianiem ogrodu

Post autor: reader » 14 sie 2019, 16:31

Cześć,

To mój pierwszy post na Majsterkowo. Ostatnio wykonałem instalację nawadniającą w swoim ogrodzie - zbiornik wody deszczowej 6000l, zraszacze rozdzielone na 5 sekcji, każda ma oddzielny elektrozawór 24V. Całość napędza pompa na 240V.

Postanowiłem albo wybrać sterownik zewnętrzny na WiFi albo zrobić coś własnej konstrukcji. Niestety takie sterowniki są ciut za drogie i dlatego pomyślałem o Arduino. W tym temacie jestem jeszcze zielony, zrobiłem wstępne rozeznanie:

Jako sterownik główny Arduino Uno, do tego pomyślałem, aby zastosować drugie mniejsze Arduino, które będzie tylko "odbiornikiem" w jakiejś ściennej skrzyneczce IP68 zapodającym prąd w odpowiednie miejsca a duże "nadajnikiem" i sterownikiem całości. Oba mogą się komunikować radiowo np. na częstotliwości 433 MHz/2,4 GHz.

Schmatycznie tak to ma wyglądać:
Schemat Arduino.png
Czy ma to w ogóle sens? Nie za dużo tych modułów na Arduino Uno? Widziałem takiego klona, który już ma na pokładzie WiFi, czyli odpada wifi-shield
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

wchpikus
Majsterkowicz

Re: Kompleksowe sterowanie nawadnianiem ogrodu

Post autor: wchpikus » 14 sie 2019, 17:50

A co ma robic uklad nadawczy i odbiorczy?
Jakie zalozenia? Ile zaworow? Jaki interface dla usera? Lcd i klawisze?
W czym chcesz pisac? Czyste c?c++? Inny jezyk?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Ostatnio zmieniony 14 sie 2019, 17:50 przez wchpikus, łącznie zmieniany 1 raz.
gavron
Majsterkowicz

Post autor: gavron » 14 sie 2019, 17:51

A ja bym to zrobił na esp8266 i wgrał soft espeasy. I w zupełności spełniłoby swoje funkcje...

Wysłane z mojego Neffos Y5s przy użyciu Tapatalka

reader
Młodszy majsterkowicz

Post autor: reader » 15 sie 2019, 21:59

Hej,

Jak pisałem jest to 5 elektrozaworów, działających na solenoidzie, aktywacja i podtrzymanie pracy poprzez prąd rzędu 120mA przy 24V DC.
Czyli cała filozofia sterowania to zadziałanie przekaźnika na pompę, później każdy z elektrozaworów idzie wg zadanej kolejności przez określony czas. Wszystko zależy od harmonogramu nawadniania (przykładowo poza okresem suszy jedna sekcja w ogóle nie musi pracować lub pracować sporadycznie).

Pomysł miałem taki by w domu mieć ładnie wyglądający panel z wyświetlaczem (+ klawiatura lub po prostu dotykowy), by móc przeprowadzić podstawowe programowanie harmonogramu i proste statusy. Kabli podciągnąć nie mogę, zatem drugie Arduino mogło by sobie siedzieć w skrzynce elewacyjnej i tam już dawać sygnał na przekaźnik. Główny moduł miał po prostu wysłać sygnał na pomocniczy, a ten włączyć/wyłączyć przekaźnik. Programowanie no nie wiem, czy C może być wielowątkowe? Przecież oddzielnie musi działać harmonogram, LCD. Więc pewnie by musiała by być jakaś biblioteka rozszerzająca C lub coś poważniejszego (C++ lub Python), mi w sumie wszystko jedno - żadnego nie znam zbytnio więc bez różnicy.

@gavron
Dzięki za pomysł. A to ciekawe, nie wiedziałem że ESP8266 działa standalone... Czy to uciągnie harmonogram? Czy trzeba spinać np. z Domoticzem?
Jeśli wiesz jak działa komercyjny sterownik nawadniania, to tak na prawdę nic więcej nie potrzebuję poza prostym interfejsem na smartfona + 2 czujniki (poziomu cieczy w rezerwuarze, wilgotności gleby). W ostateczności mogę zrezygnować z LCD+ klawisze i wtedy ukryć moduł w elewacji.
gavron
Majsterkowicz

Post autor: gavron » 15 sie 2019, 23:08

Jeśli ozenisz to z domoticzem, lub zrobisz sam coś na jakimś serwerze to pociągnie wszystko co chcesz...
Sam z siebie na espeasy też będzie działał ale musisz w rules porobić odpowiednie zależności.
Wg mnie łatwiej to ożenić z czymkolwiek.

reader
Młodszy majsterkowicz

Post autor: reader » 17 sie 2019, 14:55

gavron pisze:
15 sie 2019, 23:08
Jeśli ozenisz to z domoticzem, lub zrobisz sam coś na jakimś serwerze to pociągnie wszystko co chcesz...
Sam z siebie na espeasy też będzie działał ale musisz w rules porobić odpowiednie zależności.
Wg mnie łatwiej to ożenić z czymkolwiek.

OK, dzięki. Chyba mnie przekonałeś, ESP jest niezłe na takie zastosowania.

Jeszcze głupie pytanie: czy typowa płytka przekaźnikowa może mieć mieszane wyprowadzenia napięć (czyli 5x 24VDC i 1x240VAC)? Patrzę na opisy i niezbyt wyraźne zdjęcia i nie wiem, czy to jest możliwe w takim układzie wejść/wyjść. Czy trzeba zastosować 2 oddzielne moduły?
Przykładowo taka:
modul-przekaznikow-8-kanalow-z-optoizolacja-styki-7a240vac-cewka-5v-czerwony.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
gavron
Majsterkowicz

Post autor: gavron » 17 sie 2019, 18:48

Przecież na przekaźnikach masz że np 10a 240v a czy Ty podłączysz tam 5v to jeden grzyb... Styki wytrzymają 250v przy 10A

Ostatnio zmieniony 19 sie 2019, 12:20 przez MrLewerence, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę poprawić pisownię. Blokada na tydzień.
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 19 sie 2019, 06:21

Każdy przekaźnik może mieć inne napięcie. Do każdego masz 3 wyprowadzenia. Do środkowego podłączasz napięcie, jakie chcesz załączać. Na prawym (patrząc na zdjęcie z Twojego ostatniego wpisu) to napięcie pojawia się od razu, na lewym - po załączeniu przekaźnika.
reader
Młodszy majsterkowicz

Post autor: reader » 19 sie 2019, 14:20

Marhef pisze:
19 sie 2019, 06:21
Każdy przekaźnik może mieć inne napięcie. Do każdego masz 3 wyprowadzenia. Do środkowego podłączasz napięcie, jakie chcesz załączać. Na prawym (patrząc na zdjęcie z Twojego ostatniego wpisu) to napięcie pojawia się od razu, na lewym - po załączeniu przekaźnika.
Dzięki za wyjaśnienie :-)
gavron pisze:
14 sie 2019, 17:51
A ja bym to zrobił na esp8266 i wgrał soft espeasy. I w zupełności spełniłoby swoje funkcje...
Aha, jeszcze sprawa czujników bezprzewodowych. Tzn. czy podepnę jakiś nadajnik/odbiornik pod ESP tak jak to się robi w Arduino? Czy są niezgodne z tą płytką? Chodzi mi nie tylko o kwestię podpięcia pod goldpiny, ale bardziej o soft (np. ESPEasy), który sobie poradzi z komunikacją z modułem.
Bez czujników to będzie system ułomny...
uzi18
Majsterkowicz

Post autor: uzi18 » 16 wrz 2019, 11:50

w espeasy masz rules do ogarniecia w nim czasy dzialania nawadniania mozesz zrobic w formie warunkow
masz tez plugin cron, w ktorym podajesz kiedy co ma sie dziac zgodnie z formatem crontaba
mozna to na kilka sposobow zrobic

czujniki to pikus, najlepiej dodac ze 2 sztuki ekspanderow, 1 na wejscia tj. czujniki, 1 na wyjscia np. modul przekaznikow

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: