Szybkość włączania się arduino

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
marcin01035
Młodszy majsterkowicz

Szybkość włączania się arduino

Post autor: marcin01035 » 19 lis 2019, 12:12

Dzień dobry,
Otóż stworzyłem czujnik parkowania wykorzystując do tego między innymi klon Arduino Uno oraz czujnik ultradźwiękowy HC-SR04. Chciałbym podłączyć owy twór do zasilania światła cofania. A do Was zwracam się z pytaniem o to czy istnieje możliwość skrócenia czasu ładowania się systemu arduino po włączeniu zasilania. Obecnie trwa to ok. 2-3 sek. Z góry dziękuje za wszelkie porady ;)
Pozdrawiam

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

stiven
Złota rączka

Re: Szybkość włączania się arduino

Post autor: stiven » 19 lis 2019, 14:48

Chyba to jest tak, że bootloader arduino (dzięki któremu jest możliwość wgrywania programu przez usb) blokuje na chwilę działanie wgranego programu. Byłby potrzebny zewnętrzny programator do wgrania programu, wtedy przy wgrywaniu programu usunie bootloader i program powinien się uruchamiać bezpośrednio po włączeniu arduino. Bez bootloadera nie będzie możliwe wgrywanie programów przez kabel usb, ale zawsze można potem tym programatorem wgrać bootloader i będzie z powrotem taka możliwość.

https://majsterkowo.pl/programowanie-mi ... ra-usbasp/
W tym artykule jest "błąd", sam bootloader nie jest potrzebny do programowania za pomocą arduino ide, ale jeśli mamy świeży mikrokontroler ze sklepu, to wymagane jest najpierw wgranie bootloadera, ponieważ przy okazji ustawiane są odpowiednio rejestry, między innymi ustawiające taktowanie mikrokontrolera, bez tego mikrokontroler zablokuje się po wgraniu programu i nie będzie działał. A i tak po wgraniu później programu przez programator, bootloader zostanie usunięty, ale ustawienia rejestrów pozostaną. Programator należy podłączyć do odpowiednich pinów według oznaczeń tak jak jest w tym artykule, nie musisz wyciągać mikrokontrolera z płytki arduino i możesz od razu wgrywać programy z arduino ide.
https://botland.com.pl/pl/programatory/ ... bialy.html
https://allegro.pl/oferta/programator-i ... 8459314089

Przydałoby się, żeby ktoś potwierdził jeszcze to co napisałem, bo ja już dłuższy czas nie bawię się arduino, chociaż zamierzam w najbliższym czasie coś znowu porobić, no i mogłem coś pomylić.
vanessa
Młodszy majsterkowicz

Post autor: vanessa » 19 lis 2019, 18:01

Startuj arduino razem z przekręceniem kluczyka czy po zapłonie, jak chcesz. Czyli niech działa cały czas. A wizualizację wyników dźwiękowo czy też wizyjnie włączaj dopiero po pojawieniu się sygnału świateł cofania. Czyli światła cofania do jakiegoś "inputa" i do tego warunek. Oczywiście wiesz, że input pin arduino toleruje do 5v i 12v tam nie podłączaj.
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 21 lis 2019, 16:08

stiven pisze:
19 lis 2019, 14:48
W tym artykule jest "błąd", sam bootloader nie jest potrzebny do programowania za pomocą arduino ide, ale jeśli mamy świeży mikrokontroler ze sklepu, to wymagane jest najpierw wgranie bootloadera, ponieważ przy okazji ustawiane są odpowiednio rejestry, między innymi ustawiające taktowanie mikrokontrolera, bez tego mikrokontroler zablokuje się po wgraniu programu i nie będzie działał.
Te rejestry to tzw. fuse bity. Jeżeli do nowego procka wgrasz soft bez ustawienia fuse bitów, to nie zablokuje się. Program będzie "działał", ale czasy będą się różnić. Uniemożliwi to np. komunikację. Natomiast nie zablokujesz tak procka (znaczy, pewnie się da, ale nie przez wgranie programu). Zablokować procka można, jeśli np. ustawi się fusbity odpowiedzialne za pracę na zewnętrznym kwarcu i nie podłączy się kwarcu.
stiven pisze:
A i tak po wgraniu później programu przez programator, bootloader zostanie usunięty, ale ustawienia rejestrów pozostaną. Programator należy podłączyć do odpowiednich pinów według oznaczeń tak jak jest w tym artykule, nie musisz wyciągać mikrokontrolera z płytki arduino i możesz od razu wgrywać programy z arduino ide.
Nie wiem, czy wszystkie klony, ale niektóre mają złączkę podpisaną ICSP (albo podobnie), goldpiny w dwóch rzędach po 3.
Kup programator z tasiemką albo przejściówką na KANDA 6. Tylko uważaj na podłączenie!
Nie wiem, jak jest w najnowszym arduino ide, ale w niektórych do programowania używa się przycisku "wgraj przez programator", albo jakoś tak.
Osobiście, kupiłbym coś lepszego. Te najtańsze są zawodne. Będziesz się zastanawiał, czy problemem jest programator, połączenia, czy docelowy procek.
stiven pisze:
Przydałoby się, żeby ktoś potwierdził jeszcze to co napisałem, bo ja już dłuższy czas nie bawię się arduino, chociaż zamierzam w najbliższym czasie coś znowu porobić, no i mogłem coś pomylić.
Pokusiłem się o mały komentarz zachęcony tym fragmentem.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: