Arduino + silnik krokowy do fotografii 360

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
fenomen
Młodszy majsterkowicz

Arduino + silnik krokowy do fotografii 360

Post autor: fenomen » 7 mar 2013, 01:56

Witam,

Chciałbym się dowiedzieć czy istniałaby możliwość stworzenia obrotowego talerza za pomocą Arduino i silnika krokowego(bądź serwo) do fotografii 360 nie za dużych przedmiotów(około 5kg).

Jaki motor shield zastosować?
Jaka jest górna granica wagi przedmiotu, jaką silnik by obrócił?
Czy jest to w ogóle możliwe do wykonania, czy potrzeba bardziej zaawansowanego sprzętu?

Pozdrawiam

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Re: Arduino + silnik krokowy do fotografii 360

Post autor: cube » 7 mar 2013, 10:19

Masz już silnik?
Przy wadze 5kg będziesz już musiał zadbać o dobre łożyskowanie stołu. Albo dość duże łożysko oporowe albo rolki z łożysk kulkowych.
Napęd z silnika na tależ możesz przenieść bezpośrednio (potrzebny większy silnik) albo poprzez przekładnię z paskiem klinowym, paskiem zębatym czy zębatkami. Na liczenie momentów nie mam czasu.
Sterownik dobiera się do silnika, jeśli nie masz silnika, nie ma rozmowy.
Domyślam się że to ma być do zdjęć na stronę jakiegoś sklepu?
fenomen
Młodszy majsterkowicz

Post autor: fenomen » 7 mar 2013, 13:39

Nie mam jeszcze silnika, ponieważ nie wiem jaki podoła temu zadaniu.
Dlatego też tutaj pojawia się moje pytanie:
Jakiego połączenia użyć(silnik + sterownik) aby taki talerz sprawnie działał?

Tak, docelowo stosowany byłby do robienia zdjęć i umieszczania ich na stronach sklepów.
Ceny takich gotowych urządzeń sięgają nawet 10 tys. zł, co według mnie jest ceną z kosmosu dlatego postanowiłem zrobić takie urządzenie samemu.
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 7 mar 2013, 18:32

Zacznij od konstrukcji platformy. Przemyśl łożyskowanie. Zrób jakiś projekt czy szkic.
Żeby wszystko prawidłowo działało, musisz też uwzględnić wagę samej platformy, opory toczenia. Jaka średnica talerza?
Podpowiem tylko: poszukaj na alle jakiegoś starego, uszkodzonego... gramofonu. Masz tam prawie wszystko - platformę oraz cały mechanizm przeniesienia napędu. Wystarczy zastąpić tamten silnik krokowcem. O ile pamiętam tam jest dość duże przełożenie, więc nawet jakiś mały silnik powinien dać radę. 0,5Nm?
Tu masz schemat sterownika: http://ottop.republika.pl/sterownik8435.shtml jeden z miliona gotowców w necie. Do tego zasilacz. Sterowanie poprzez dwa impulsy - step i dir.
3mob
Młodszy majsterkowicz

Post autor: 3mob » 2 cze 2020, 07:11

Teraz, jeśli chcesz robić zdjęcia obrotowe, to bez problemu kupisz obrotnicę z silnikiem krokowym za kilka tyś zł.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: