Puszczenie konkretnego napięcia - Samochód

Chciałbyś coś zrobić, ale nie wiesz jak? Pytaj śmiało.
ODPOWIEDZ
LorEnzoo
Młodszy majsterkowicz

Puszczenie konkretnego napięcia - Samochód

Post autor: LorEnzoo » 12 sie 2020, 16:55

Witam

Mam pewien problem, otóż w aucie przestał mi działać trzecie światło stop (to przy szybie) i postanowiłem podłączyć to światło pod światło stop prawe. Problem pojawił się taki że światło stop i pozycja to jedna żarówka jednowłóknowa, czyli na światłach pozycyjnych mam ok 4V a jak wcisnę pedał hamulca to pojawia się napięcie ok 11V. Tak więc spróbowałem poratować się diodą zenera którą akurat miałem - model 7,5V 5W 1N5343B i myślałem że to załatwi sprawe. Pojawił się kolejny problem, otóż gdy podłącze diodę zaporowo, na Anodzie mam 10V, myślę okej, ale gdy podłącze te listwe LED z 3 światła stop to napiecie spada do ok 3,5V i światło nie świeci. Przed diodą na katodzie jest wszystko w porządku czyli spadek jest typowo na diodzie.

Moje pytanie więc jest takie, czy założenie jakieś innej diody zenera załatwi sprawę? Jeśli tak to która by była najlepsza. Jesli coś źle robie proszę o wytłumaczenie co mogę zrobić inaczej aby to zadziałało.

Pozdrawiam :)

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
gibon139
Majsterkowicz

Re: Puszczenie konkretnego napięcia - Samochód

Post autor: gibon139 » 13 sie 2020, 06:21

Co to za samochód? Może łatwiej naprawić problem jak modyfikować. A jeśli chcesz to na zenerce zrobić to wydaje mi się że powinieneś zrobić prosty stabilizator napięcia i dioda powinna być na 12V. rezystor do + żarówki, katoda do tego rezystora anoda na masę. Równolegle z diodą rezystor i do tego dopiero podłączyć 3 stop. Mogę się mylić ale powinno to zadziałać.
uzi18
Majsterkowicz

Post autor: uzi18 » 13 sie 2020, 06:56

Jak zenerka to jeszcze rezystor mocy przed nia.
Lepiej naprawic to co jest bo za jakiś czas sie zemści.
Wyglada na brak masy, 2 włóknowa zarowka tez normalnie zasilana jest 12V na oba swiatla tylko zapala sie albo jedno albo drugie.

Wysłane z mojego Mi Note 10 przy użyciu Tapatalka

LorEnzoo
Młodszy majsterkowicz

Post autor: LorEnzoo » 13 sie 2020, 16:28

Odpowiadając na pytania,
1. Masa jest połączona i nie ma z nią problemu
2. Problem jest gdzieś dalej we wiązce nie wiadomo gdzie albo w sterowniu komputerem auta.
3. Auto to BMW E61

Uprzedzając pytanie, to nie wiązka w klapie, została już wczesniej zregenerowana z odpowiednikami oryginalnych kabli, tam jest wszystko w porządku.

Co do scheamtu to dobrze go narysowałem? Czy tak powinno to wyglądać? Orz jakie wartości mają mieć rezystory?
Obrazek
Awatar użytkownika
gibon139
Majsterkowicz

Post autor: gibon139 » 13 sie 2020, 19:57

https://elektronika327.blogspot.com/201 ... enera.html równolegle z rezystorem lampę. Zobacz bezpieczniki wszystkie czy jakiś nie jest spalony, a nie bawiłeś się w jakieś kodowania nie zmieniałeś jakiegoś modułu morze sama klapa nie ma masy? albo lampa stop3
Awatar użytkownika
gibon139
Majsterkowicz

Post autor: gibon139 » 13 sie 2020, 20:02

co do rezystorów, to pierwszy 2k 1W drugi też też może być taki sam. jak to będzie działać to zobacz czy nie grzeje się to nadmiernie ptzyczymaj ze 2minuty stop i kontroluj temp
LorEnzoo
Młodszy majsterkowicz

Post autor: LorEnzoo » 13 sie 2020, 21:35

Co do kodowań, to nic nie zmieniałem, wszystkie masy są w porządku bo jak przyłoże sam +12V to listwa świeci. Problem jest albo w komputerze sterującym albo gdzies indziej jest przerwa.
Awatar użytkownika
gibon139
Majsterkowicz

Post autor: gibon139 » 13 sie 2020, 22:42

Gdybym miał iste tu gdzie jestem to 20 minut zlokalizowanie usterki by mi zajęło
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: