Zgrzewarka DC do ogniw

Szukasz jakiegoś produktu, lub chcesz coś komuś zlecić? Pisz!
ODPOWIEDZ
daniel89
Majsterkowicz

Zgrzewarka DC do ogniw

Post autor: daniel89 » 3 cze 2021, 12:27

Witam,
Przedstawiam zgrzewarkę do ogniw DC - napięcie 12V , prąd pracy do 2000 Amper .
Testy przeszła na blaszkach 0,15mm czysty nikiel w 4 warstwach zgrzewanych jedna do drugiej przy prądzie ok. 1500 Amper.
Jest to produkt Polski wykonany przeze mnie.
Zalecane zasilanie o wydajności 1500A by móc zgrzewać czysty nikiel 0,15mm.
Istnieje możliwość nabycia takiej zgrzewarki u mnie.

Co potrzebujemy by zgrzewać:
- przewody minimum 7AWG lub nawet grubsze + konektory najlepiej XT90
- akumulator 12V o wydajności 1500A do blaszek 0.15mm lub 2000A do blaszek 0.2mm i grubszych
- uchwyt z dociskiem jak na zdjęciach lub jak kto woli dwie elektrody na przewodach
- pedał nożny lub mikroswitch w uchwycie

Co do akumulatora to jaki macie taki będzie dobry byle nie przekroczyć 2000Amper i mieć napięcie 12V - max po naładowaniu 14.4V
Z dwóch takich równolegle połączonych uzyskaliśmy 1500 Amper przy 12V jak na zdjęciach widać :
- https://hobbyking.com/en_us/turnigy-rap ... s_products
Do blaszek 0,15mm czysty nikiel w 4 warstawach na sobie bez problemu dawało radę. Czas zgrzewu 2-5 ms.
Oczywiście możemy inny akumulator jaki tylko mamy. Ja osobiście preferuję zbudować akumulator 4S12P na ogniwach A123 System Lifepo4 . Ewentualnie zawsze można podpiąć aku samochodowy jak nie mamy innego lecz tam wydajność jest słaba z jednego. Do takich pojedyńczych zgrzewów może i to miało by sens ale nie na możliwości tej zgrzewarki.

Widok obudowy:
Obrazek

Po wydrukowaniu:
Obrazek

Widok elektroniki:
Obrazek

Zgrzewarka obsługuje polskie napisy :)
Super czytelne i funkcjonalne.
Dostępne funkcje:
- alarm za wysokiego napięcia
- alarm za niskiego napięcia
- wybór trybu zgrzewania : Auto , Ręczny . W trybie auto po przyłożeniu elektrod następuje automatyczny zgrzew. W trybie ręcznym podpinamy pedał nożny i działamy
- dostępny licznik ilości wykonanych zgrzewów - resetowany w ustawieniach zaawansowanych
- wstępny puls - dogrzanie elementu przed prawidłowym zgrzewem - wartość w % czasu właściwego impulsu
- w trybie zaawansowanym po przytrzymaniu przycisku w momencie załączania zgrzewarki dostępny : Restart urządzenia, kalibracja baterii - bardzo ważna funkcja - ustawiamy napięcie baterii zgodnie z tym co nam pokazuje miernik - jest to niezwykle istotne do obliczenia szacowanego prądu zgrzewania
- dostępne ustawienie maksymalnego czasu zgrzewu - zalecane nie przekraczanie 120ms, dla nóżek tranzystorów jak i samego gotowania litu w baterii. Czasy zgrzewu powinny być jak najkrótsze . Przy baterii 1500Amper i 12V zgrzewa blaszki 0.15mm na czasie 5ms jedna na drugiej.
- po kilkukrotnym kliknięciu zgrzewu w stanie jałowym - bez przyłożonych elektrod do materiału - wskazuje nam napięcie i prąd baterii jakim dysponujemy
- po wykonanym zgrzewaniu wyświetlacz pokaże nam szacowany prąd i napięcie na końcówkach zgrzewanego materiału - UWAGA - jest to wartość szacowana , bez bezpośredniego pomiaru prądu. Proszę tą wartość przyjąć za wyznacznik a nie faktyczny prąd i napięcie. Do faktycznego pomiaru najlepiej podpiąć miernik zewnętrzny.
Kolejna bardzo ważna informacja !
W momencie załączania zgrzewarki nie wolno elektrod zbliżać do siebie. W takim przypadku poprzez bootowanie systemu występują stany nieustalone, które to powodują załączenie tranzystorów. Należy o tym pamiętać, gdyż może to spowodować uszkodzeniem tranzystorów.

Zgrzana bateria tą zgrzewarką :
Obrazek
Czysty nikiel 7x0.15.

Wkrótce dostępne będą przewody z konektorami do tej zgrzewarki (wykonane z cynowanej miedzi 7AWG 200*C) plus uchwyt do zgrzewania. Oczekuję na dostawę 8-)
Akumulator na razie mogę polecić tylko na własne zamówienie i podać źródło zakupu.

Mogę dodać że pełne wsparcie dla chętnych na zgrzewarkę idzie z mojej strony. W razie W służę pomocą.

Obrazek

Zachęcam do komentowania i zdawania pytań.

Opis na blogu: https://zautomatyzowani.blogspot.com/

Przedstawiam jak poruszać się po menu zgrzewarki na kanale YouTube . Może nie najlepszej jakości, ale zawsze ułatwi szacowaną orientację w opisanych wyżej funkcjach:
https://www.youtube.com/watch?v=6RffrPR ... matyzowany

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Re: Zgrzewarka DC do ogniw

Post autor: Marhef » 4 cze 2021, 16:59

Mam wrażenie, że pomyliłeś jednostki. Na pewno prąd 2000A? Nie przypadkiem 2000mA?
daniel89
Majsterkowicz

Post autor: daniel89 » 4 cze 2021, 18:05

Na pewno 2000 Amper :) Jest 12 mosfetów gdzie jeden ma wydajność 195 Amper minus sprawność/straty to daje 2000 Amper.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
daniel89
Majsterkowicz

Post autor: daniel89 » 14 cze 2021, 14:35

Przykład zgrzewania baterii do akumulatora na tej zgrzewarce przez klienta :
https://www.youtube.com/watch?v=aUyAykrzQeE

Dla chcących zgrzewać własne pakiety mogę też zaoferować cała zgrzewarkę z uchwytem, kablami, oraz akumulatorem do zgrzewania(na akumulator trzeba będzie trochę poczekać) .
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: