Matryca led 5x7 RG

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Pisz śmiało!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
v-cu
Starszy majsterkowicz

Matryca led 5x7 RG

Post autor: v-cu » 25 sty 2014, 19:42

Witam zakupiłem sobie kiedyś taką matrycę:
uploadfromtaptalk1390671472483.jpg
uploadfromtaptalk1390671516767.jpg
Jest ona dwukolorowa - zielona i czetwona.
Chciałbym sobie posterować nią w arduino ale nigdzie nie umiem znajść jak ją podłączyć ,ani żadnego pdf. Na matrycy nie ma żadnego oznaczenia,numerków itd.
Próbowałem na różne sposoby ale matryca świeci jak chce...

Miał ktoś styczność kiedyś z taką matrycą?
Pomocy
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
rafalzaq
Majsterkowicz

Re: Matryca led 5x7 RG

Post autor: rafalzaq » 25 sty 2014, 22:23

To ta? http://lispol.pl/product,3916,matryca_l ... elona.html

Nakupiłem tego trochę i rozpracowałem. Na początku musisz wiedzieć, że takie matryce są zwykle połączone jakoś tak http://i.stack.imgur.com/r7ZOP.png (pierwszy obrazek z googla). Dodatkowo zwykle na dwóch nóżkach jest to samo wejście/wyjście. Musisz to zlokalizować żeby nie zrobić zwarcia. Później np. pierwszą nóżkę z brzegu zwierasz przez rezystor do zasilania (np. 5 V). Pozostałe łączysz z GND i sprawdzasz co przy której się zaświeciło (o ile się zaświeciło). Tak po kolei sprawdzasz wszystkie nóżki pamiętając żeby nie zrobić zwarcia. Wyniki zapisujesz sobie gdzieś i masz rozpracowany wyświetlacz.
Awatar użytkownika
v-cu
Starszy majsterkowicz

Post autor: v-cu » 25 sty 2014, 23:17

Tak, to ta z lispola. OK dzięki, jutro będe próbował.
Awatar użytkownika
v-cu
Starszy majsterkowicz

Re: Odp: Matryca led 5x7 RG

Post autor: v-cu » 26 sty 2014, 12:51

Szczerze to ta matryca to jest jedna wielka masakra ale da się ją rozpracować :P
uploadfromtaptalk1390733449388.jpg

EDIT:
Jakby ktoś potrzebował dodaje zdjęcia jak podłączyć.
Najpierw ponumerowałem sobie nóżki od dołu :
8upajegu.jpg
A potem rozpisałem na zdjęciu tak:
usajyru5.jpg
Plus obok każdego numerku to znaczy że musimy podłączyć tam + zasilania a minus to - czyli masę.
Po lewej stronie jest dla koloru zielonego oznaczone G, a po prawej dla czerwonego R.
Np. Jeśli chcemy zaświecić diodę w lewym górnym rogu na zielono to podłączamy do plusa pin10 a do minusa pin8.

Teraz jeszcze małe pytanko, czy da się inaczej? bo podłączając tak jak wyżej nie mamy możliwości zbytnio sterowania pojedyńczymi diodami w odpowiednich żędach, jeśli wiecie o co mi chodzi..
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2014, 22:11 przez v-cu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 26 sty 2014, 15:47

Oczywiście że da się sterować pojedynczymi diodami. Nazywa się to multipleksacja. Czyli w danej chwili czasu obsługujesz jedną kolumnę. Z tym że nie możesz potraktować wyświetlacza jako wspólnej anody lub wspólnej katody.
Przykładowo:
dwa rejestry 74*595 będą ustawiać stan niski w określonym rzędzie i o określonym kolorze. Jak już transmisja do rejestruów się zakończy, wysyłasz sygnał clk do kostki 4017, która w połączeniu z kilkoma tranzystorami, będzie włącznikiem kolumn. I tak parędziesiąt razy w ciągu sekundy. W ten sposób, po kolei zapalasz każdą kolumnę i w niej ustawiasz kolory.
Awatar użytkownika
v-cu
Starszy majsterkowicz

Re: Odp: Matryca led 5x7 RG

Post autor: v-cu » 26 sty 2014, 16:47

Czyli bez rejestru przesuwnego się nie obejdzie? Bezpośrednio pod arduino nie podłączę?
Awatar użytkownika
cube
Złota rączka

Post autor: cube » 26 sty 2014, 17:58

Podłączysz. Tylko czy starczy Ci wyjść? Generalnie jest ich 13+6, z tym że nie pamiętam czy 0 i 1 są dostępne do czegokolwiek innego niż RXTX. Poza tym kwestia wydajności prądowej atmegi. Rejestry + tranzystory oszczędzą porty.
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 26 sty 2014, 21:31

Piny 0 i 1 można normalnie wykorzystywać w pracy.
Jako Rx, Tx są używane przy komunikacji z innymi urządzeniami
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 27 sty 2014, 01:02

MrLewerence pisze:
Marhef pisze:Piny 0 i 1 można normalnie wykorzystywać w pracy.
Jako Rx, Tx są używane przy komunikacji z innymi urządzeniami
Pochwała dla kolegi piny 0 i 1 mrugają ;)
Nie wiem, może już za późno na myślenie. Czym mrugają? Ja się pod nie wpiąłem z czujnikiem (właściwie nawet z dwoma) temperatury. I normalnie odczytuje wartości. A dioda RX (mam Arduino UNO) nie miga
Awatar użytkownika
v-cu
Starszy majsterkowicz

Post autor: v-cu » 17 kwie 2014, 22:01

Próbuję próbuję i nie umiem:( Ciężko się steruje tą matrycą. Mam to podłączone tak: plusy matrycy przez rejestr 74hc595 a minusy bezp. do arduino, i umiem zapalać pojedyńcze kwadraciki ale jak już chcę wyświetlić litery,cyfry i jeszcze żeby się ruszały.. to już całkiem lipa. Próbowałem z różnymi kodami, najlepiej działa takie coś: http://wklej.org/id/1335718/
tylko że ten kod jest strasznie długi. A może lepiej podłączyć przez dwa rejestry 74hc595? Bawił już się ktoś z takimi matrycami?
Awatar użytkownika
rafalzaq
Majsterkowicz

Post autor: rafalzaq » 18 kwie 2014, 14:49

Ostatnio zbudowałem kostkę ledową 4x4x4. Do sterowania zdecydowałem się na dwa rejestry przesuwne. Akurat jest 16 ledów na jednym poziomie. Do tego 4 osobne tranzystory do włączania poszczególnych poziomów (bo już nie miałem trzeciego rejestru). Czyli steruje się tym jak wyświetlaczem 2D o rozmiarach 16x4. Opierałem się głównie na tym cyklu artykułów http://majsterkowo.pl/zegar-cyfrowy-led ... powietrza/
Ja mam zrobione tak, że zapisałem wielką tablicę bajtów z wartościami dla poszczególnych ledów oraz minimalnym czasem wyświetlania danej kombinacji. Cała tablica zapisana we flashu za pomocą progmem (wyjaśnione w jednym z artykułów). Chciałem przestawić sterowanie na SPI, ale w arduino chyba zepsułem kiedyś te piny bo nic się nie dzieje, a przy programowaniu zwykłej atmegi programator odmówił współpracy. Zwraca zawsze rc=-1 obojętnie czy coś jest podłączone czy tez nie.
Do sterowania jednym kolorem potrzebujesz 7+5 wyjść. Czyli przynajmniej 2 rejestry. Drugi kolor to chyba dodatkowe 5 wyjść. Czyli ogólnie sposób masz dobry tylko trzeba dodać drugi rejestr i skrócić kod.
Awatar użytkownika
v-cu
Starszy majsterkowicz

Post autor: v-cu » 18 kwie 2014, 20:47

Na dwa rejestry to już całkiem nie chce działać.. W ogóle tego nie kumam.. Chyba zostawię tą matryce w spokoju..
Awatar użytkownika
rafalzaq
Majsterkowicz

Post autor: rafalzaq » 19 kwie 2014, 14:22

Steruj najpierw jednym kolorem tak jak w tych artykułach. Poprzednio pinami od wierszy czy kolumn sterowałeś ręcznie przez zmianę stanu odpowiedniego pinu. Teraz po prostu dopiszesz więcej bitów do wysyłania na rejestr.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: