Płyta główna telefonu komórkowego

Nie wiesz, jak działa jakieś urządzenie? Pytaj śmiało!
ODPOWIEDZ
marcinlaska
Młodszy majsterkowicz

Płyta główna telefonu komórkowego

Post autor: marcinlaska » 13 lut 2018, 22:58

Witajcie, to jest pierwszy mój post na tym forum:) Kilka dni temu postanowiłem zacząć swoją przygodę z majsterkowaniem. Na dobry początek postanowiłem rozkręcić stary, niedziałający już telefon myPhone 9025TV Moon. Zdjąłem z niego całą obudowę, i teraz chciałbym zadać Wam kilka pytań:
  1. Jak można by było wykorzystać podzespoły tej komórki, np. wyjąć aparat i zbudować z niego prostą kamerkę?
  2. Jak właściwie te elementy są połączone z płytą główną telefonu?
  3. Jakie są podobieństwa komórkowej i komputerowej płyty głównej? Czy z komórki da się zbudować komputer (coś jak Raspberry Pi)?
Pomyślałem sobie, że dobrze byłoby najpierw dowiedzieć się, jak to wszystko ze sobą współgra, stąd te pytania. Zaznaczam, ze jestem totalnym laikiem, jeżli chodzi o elektronikę/hardware, dlatego prosiłbym o dokładne i jasne wytłumaczenie. Z góry dzięki:)

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

MrLewerence
Majsterkowicz

Re: Płyta główna telefonu komórkowego

Post autor: MrLewerence » 14 lut 2018, 00:27

marcinlaska pisze:
13 lut 2018, 22:58
Witajcie, to jest pierwszy mój post na tym forum:) ...
Witaj na forum, :)
AD.1:
Jak można by było wykorzystać podzespoły tej komórki, np. wyjąć aparat i zbudować z niego prostą kamerkę?

W zasadzie to nijak.
Jedyne podzespoły które można by wykorzystać to głośniki, słuchawki, czasami wyświetlacz. Próba wykorzystania modułu kamery przekroczy wartość dobrego aparatu kompaktowego.
Na przykład moduł kamery:
Po pierwsze do takiego aparatu musisz się jakoś podłączyć, czyli znać jego pinout, po drugie, wiedzieć jak jest zasilany moduł kamery. Bywa, że taki moduł jest zasilany kilkoma różnymi napięciami, które dla ciebie jako majsterkowicza mogą nawet nie mieć sensu (rozróżniasz różnice między VCC 1,4V od VCC 1,25?). Po za tym moduł kamery wystawia co najmniej 6 różnych sygnałów dla każdej z barw podstawowych.

AD.2:
Jak właściwie te elementy są połączone z płytą główną telefonu?
temat rzeka. Interfejsów i magistral łączących poszczególne systemy jest kilka i są one wzajemnie pomieszane i zależne.
W większości przypadków większość podzespołów/ funkcji telefonu jest zamknięta w jednym układzie (zobacz sobie jak wygląda np moduł GSM SIM800L). Układ zawiera np. interfejs obsługi klawiatury, I2C, UART, Bluetooth, RF, WiFi, obsługę karty SIM oraz kart MMC, interfejs USB...

AD.3:
Jakie są podobieństwa komórkowej i komputerowej płyty głównej? Czy z komórki da się zbudować komputer (coś jak Raspberry Pi)?
W zasadzie, żadne...
Niektóre tablety mogą działać jak RaspberryPi, kwestia tego, czy dany mikrokontroler/mikroprocesor jest w stanie obsługiwać systemy np. operacyjne, czy jest programowalny, jak skomplikowana jest procedura programowania, co należy zrobić by wykorzystać jakieś GPIO..

Podsumowując. Telefon komórkowy to kiepski dawca jakichkolwiek narządów (pomijam stare Nokie serii 3310, 5110 z których łatwo wykorzystać wyświetlacze i ich moduły GSM).

Zaznaczam, ze jestem totalnym laikiem, jeżli chodzi o elektronikę/hardware, dlatego prosiłbym o dokładne i jasne wytłumaczenie
Musisz trochę podstaw podłapać. Polecam książkę na początek: LINK.
Co prawda książka skierowana do początkujących w świecie Arduino, ale ma całkiem dobry wstęp dla "laików".

I szczerze powiedziawszy, jak będziesz w stanie sam zrealizować wszystkie 65 projektów z książki... pogadamy o wykorzystywaniu smartfonów jako RaspberryPi... - tylko to trochę tak jakbyśmy z drewnem do lasu jechali...
marcinlaska
Młodszy majsterkowicz

Re: Płyta główna telefonu komórkowego

Post autor: marcinlaska » 14 lut 2018, 22:12

Wielkie dzięki za szybką i obszerną odpowiedź! Takiego wytłumaczenia właśnie potrzebowałem:) Teraz widzę, że to nie był dobry pomysł, żeby rzucać się na telefon i próbować coś z niego skonstruować…

Dzięki też za link do książki. Swoją przygodę z elektroniką zacznę chyba właśnie od Arduino:) Mam nadzieję, że pomoże mi to zagłębić się w tym hobby.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam! :)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: