Sterowanie roletami zew esp,triak, optotriak

Masz problem z Arduino? Tutaj możesz szukać pomocy.
ODPOWIEDZ
Masterpc96
Młodszy majsterkowicz

Sterowanie roletami zew esp,triak, optotriak

Post autor: Masterpc96 » 2 lip 2018, 20:58

Witam chcę zrobić sterowanie silnikiem do rolet zewnętrznych na esp 8266 (wemos d1) i wykorzystać 2x triak bt136 oraz 2x optotriak moc3041, silnik będzie pobierał około 1.5A (triak jest na max 4A, nie wiem jak ma się do tego 1A w optotriaku). Z silnika będą wychodziły 3 kable z tego co pamiętam 2x minus i 1x faza. Wyjście z esp pinu gpio jest na 3.3V nie mogę znaleźć informacji czy tyle starczy by był stan wysoki na optotriaku. Rozrysowałem schemat połączeń dla kręcenia tylko w jedną stronę, w drugą analogicznie, programowo sobie poradzę, zabezpieczę że po stanie wysokim dla danego triaku musi być 2 sekundy przerwy w sygnale żeby triak sie rozładował, rolę silnika pełni żarówka :), czy schemat wygląda dobrze? Czy mogę przeprowadzić próbę układu na płytce stykowej (chodzi mi o to że prąd będzie po niej krążył i żeby nie doszło do uszkodzenia) z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi

Ps to mój pierwszy projekt z 220v poprzedni był z 12v :D udany
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

kaczakat
Młodszy majsterkowicz

Re: Sterowanie roletami zew esp,triak, optotriak

Post autor: kaczakat » 3 lip 2018, 15:55

230V może Cię zabić, więc jak nie wiesz co robisz to nie rób. Płytka stykowa nie jest przewidziana na takie napięcia. Jak kupujesz przewód elektryczny do prądu czy tam miernik, to na kabelkach jest podane napięcie. Przekroczenie tego napięcia może spowodować porażenie przez izolację. Na płytce stykowej tego nie znajdziesz. Jak ktoś wie co robi i bawi się z 230V to na pewno tak ma wszystko poukładane, by nie było możliwości przypadkowo dotknąć "gorącego przewodu", dopiero wtedy jest podawane napięcie. Pewnie ma osobną płytkę w puszce/skrzynce instalacyjnej, do której jest doprowadzony tylko sygnał sterujący. Wszystkie przewody, nawet te sterujące ma pewnie na >300V, tak by nie było możliwości przebicia z układu HV do sterującego. Ma pewnie do tego też osobną linię z małym bezpiecznikiem i zabezpieczoną "różnicówką". Tutaj oglądałem sterowanie grzałką https://starter-kit.nettigo.pl/2017/04/ ... a-grzalki/, a jak wpiszesz w google Arduino Triak to jest sporo trafień, multum schematów, nie trzeba wymyślać koła. Powinny też być jakieś kondensatory filtrujące, żeby układ nie siał zakłóceń. Co do mocy to zwykle użycie maksymalnej, czy to do triaka czy tranzystora, obliguje do użycia radiatora - tu też może być 230V! No i silnik ma prąd rozruchowy większy niż nominalny, tak gdzieś 9x. Ja nie polecam takiej zabawy nikomu, kto nie ma odpowiedniej wiedzy.
uzi18
Młodszy majsterkowicz

Post autor: uzi18 » 11 lip 2018, 00:33

Zgadza sie jesli chcesz cos dlubac, to skorzystaj z gotowych i niedrogich modulow triakow albo ssr.

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka

Masterpc96
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Masterpc96 » 11 lip 2018, 14:31

@Kaczakat nie będę testował na płytce stykowej tylko na gotowej i zabezpieczonej pcb
Zmieniłem na opcję z przekaźnikami. Dokładną specyfikację silnika będę miał za tydzień gdyż robię gotową roletę z silnikiem, ale w między czasie popatrzyłem w Internecie na silniki i pobierają one od 0.5A do 1A. Moja roleta będzie miała wymiary 110x140 cm więc obstawiam że silnik będzie pobierał około 0.5A. Na pcb ścieżki o szerokości 128 mils (około 3.5 mm) a odstęp między nimi mam w granicach 2.1 do 3 mm. Czy takie wymiary są odpowiednie? Czytałem że o szerokości ścieżki decyduje natężenie prądu a nie napięcie. Między 220v będę frezował, docelowo będzie zamknięta w puszcze nadtynkowej.
Poniżej zdjęcie płytki ma wymiary 10x7.2 cm, płytka będzie też cynowana, płytka przed trawieniem. Załączam również szkic z programu fritzing.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: