DIY -> Ładowarka do elektronarzędzi (multitool parkside)

ODPOWIEDZ
guzik122
Młodszy majsterkowicz

DIY -> Ładowarka do elektronarzędzi (multitool parkside)

Post autor: guzik122 » 4 sty 2020, 18:01

Cześć

Zacząłem budować ładowarkę do akumulatorka do elektronarzędzia multitool Parkside.
Rozebrałem akumulatorek i okazało się, że w środku nie ma żadnej elektroniki są tylko 3 ogniwa 18650.
Następnie sprawdziłem, które piny wyprowadzeń na obudowie akumulatorka prowadzą do poszczególnych ogniw.
4.JPG
piny.JPG
Następnie zbudowałem prototyp ładowarki.
2.JPG
3.JPG
Wszystko działa tylko w moim prototypie jest jedna ładowarka, którą ręcznie przełączam ładując każde ogniwo po kolei .

Pytanie:
Czy mogę jednocześnie podłączyć 3 moduły ładowania, do każdego z ogniw 18650 oddzielnie?
Czy nie ma problemu, że poszczególne piny na obudowie baterii raz pełnią role + raz - ?
Dziękuję za podpowiedź.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

stiven
Złota rączka

Re: DIY -> Ładowarka do elektronarzędzi (multitool parkside)

Post autor: stiven » 5 sty 2020, 12:31

Elektronika na pewno jest w tej drugiej części, w tej oryginalnej podstawce do ładowania.
Na pewno nie mógłbyś ładować takimi ładowarkami na raz wszystkie 3 akumulatory bez rozebrania całości, tak żeby każdy akumulator był osobno.
Ładować wszystkie akumulatory na raz tą ładowarką też nie można.
Z tego co znalazłem w internecie, do ładowania kilku akumulatorów połączonych szeregowo potrzebna jest specjalna ładowarka z balanserem.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2690255.html
https://abc-rc.pl/product-pol-8729-Lado ... arger.html
Maciek_M
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Maciek_M » 5 sty 2020, 14:22

"Pytanie:
Czy mogę jednocześnie podłączyć 3 moduły ładowania, do każdego z ogniw 18650 oddzielnie?"

Tak, ale każdy moduł ładowarki musi być zasilany z odzielnego zasilacza USB, inaczej MASY zrobią zwarcie, najlepiej wtyczkowego, na dwa bolce - BEZ UZIEMINIA. Nie potrzeba wtedy balancera i będzie sie ładować 3 razy szybciej.
guzik122
Młodszy majsterkowicz

Post autor: guzik122 » 5 sty 2020, 22:28

Maciek_M pisze:
5 sty 2020, 14:22
"Pytanie:
Czy mogę jednocześnie podłączyć 3 moduły ładowania, do każdego z ogniw 18650 oddzielnie?"

Tak, ale każdy moduł ładowarki musi być zasilany z odzielnego zasilacza USB, inaczej MASY zrobią zwarcie, najlepiej wtyczkowego, na dwa bolce - BEZ UZIEMINIA. Nie potrzeba wtedy balancera i będzie sie ładować 3 razy szybciej.
Czyli taki układ, który jest zasilany z 3 ładowarek będzie hulał?
dddd.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Maciek_M
Młodszy majsterkowicz

Post autor: Maciek_M » 6 sty 2020, 10:28

Tak, ale ładowarki muszą być zasilane z 3 oddzielnych zasilaczy USB, bez uziemienia, najlepiej wtyczkowych, z dwoma bolcami, bo inaczej nie unikniesz zwarcia po MASIE, co zniszczy ogniwa.
stiven
Złota rączka

Post autor: stiven » 6 sty 2020, 11:49

Rzeczywiście, w większości piszą, że nie można tak ładować, na przykład pod tym linkiem, który wcześniej podałem, ale w kilku miejscach znalazłem teraz, że można o ile każda ładowarka będzie miała odrębny zasilacz, tak żeby nie było wspólnej masy.
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: