Tranzystor, puszacznie pełnego napięcia

ODPOWIEDZ
LorEnzoo
Młodszy majsterkowicz

Tranzystor, puszacznie pełnego napięcia

Post autor: LorEnzoo » 6 sty 2020, 19:39

Witam

Mam pewną zagwozdkę i nie potrafie dojść sensownie jak i co trzeba zrobić.

Tłumaczę o co chodzi.
Stworzyłem projekt na arduino i musze w nim wykorzystać tranzystor. W układzie tym używam zewnętrznego zasilania 12V które służy do zasialnia cewki przekaznika. Jako że arduino wykorzystuje 5V no to wiadomo, to jest za mało żeby ten przekaźnik "załapał". Wpadłem na pomysł że dodam tranzystor jako "mini"przekaźnik arduino i po podaniu prądu z arduino na baze, tranzystor przekaże całkowity prąd kolektora (12V) na wyjscie tranzystora czyli na wyjściu emitera uzyskamy prąd o zakresie +-10-12V. I teraz mam do was pytanie, jaki użyć do tego tranzystor? Poprosiłbym o jakieś oznaczenia najbardziej popularnego tranzystora który mógłby w tym zadziałać jak i mniej więcej wytłumaczenie jak dobrac takowy tranzystor. Próbowałem z tranzystorem BC547, do kolektora dochodzi napięcie 12V1A, na bazę podaje 5V30mA, a na emiterze uzyskuję napięcie ok 4,5V. Na dole podaje wartosci:

Arduino:
Napięcie na wyjściu: 5V
Natężenie na wyjściu pinu: +-40mA

Zasilacz:
Napięcie na wyjściu: 12V
Natężenie na wyjściu: 1A

Przekaznik:
Zasilanie: 12V
Prąd pobierany przez przekaznik 35mA

Dzięki za pomoc, pozdrawiam :)

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
ethanak
Złota rączka
Kontakt:

Re: Tranzystor, puszacznie pełnego napięcia

Post autor: ethanak » 6 sty 2020, 22:34

Na emiterze będziesz zawsze miał trochę mniej niż na bazie - tak działa tranzystor i tego nie przeskoczysz. Albo wrzucasz przekaźnik między 12V i kolektor, albo musisz się bawić w dwa tranzystory (npn i pnp).
O diodzie oczywiście pamiętasz?
Pisze człowiek ambitnie, a tu przychodzi prostak i wszystko rozumie.
To jest ewidentna bezczelność!
LorEnzoo
Młodszy majsterkowicz

Post autor: LorEnzoo » 6 sty 2020, 23:42

Tak rozumiem, spadek napięcia na emiterze to 0,7V tak sie przyjmuje mniej więcej. Tylko chodzi mi o to że z tego co wiem to jak tranzystor jest w stanie nasycenia, to powinien przepuścic całe napięcie. Jak doprowadzić do tego by ten tranzystor sie nasycił?

Co do tego żeby podłączyć przekaźnik między 12V a kolektor, to otwarcie bramki na tranzystorze ma "doprowadzić" biegun ujemny do przekaźnika?
Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Post autor: Marhef » 7 sty 2020, 09:19

LorEnzoo pisze:
6 sty 2020, 23:42
Tak rozumiem, spadek napięcia na emiterze to 0,7V tak sie przyjmuje mniej więcej.
Tak właściwie, to jest to spadek pomiędzy bazą i emiterem.
LorEnzoo pisze:
Tylko chodzi mi o to że z tego co wiem to jak tranzystor jest w stanie nasycenia, to powinien przepuścic całe napięcie.
Przepuści cały prąd, nie napięcie.
LorEnzoo pisze:
Co do tego żeby podłączyć przekaźnik między 12V a kolektor, to otwarcie bramki na tranzystorze ma "doprowadzić" biegun ujemny do przekaźnika?
Mniej więcej :)
Wiesz, jak działa tranzystor NPN? Żeby złącze kolektor-emiter przewodziło prąd, na bazie musi pojawić się napięcie ok. 0,7V wyższe, niż na emiterze.
Jeżeli podłączysz tranzystor, tak jak opisujesz, to na bazie masz napięcie 5V. To jakie napięcie możesz mieć na emiterze, żeby tranzystor się otworzył? Ok 4,3V. Podłącz przekaźnik w ten sposób:
Obrazek
Tylko bez diody LED i rezystora przy niej. Wtedy będzie działało.
Nie zapomnij o diodzie D1, bez tego uszkodzisz tranzystor i przy okazji arduino
LorEnzoo
Młodszy majsterkowicz

Post autor: LorEnzoo » 7 sty 2020, 19:13

Rozumiem, jutro będę testować, póki co dzięki za radę :)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: