Frezarka CNC (DIY)

Pochwal się, co ostatnio zmajstrowałeś.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Abeng
Młodszy majsterkowicz

Frezarka CNC (DIY)

Post autor: Abeng » 10 mar 2020, 23:02

Witam
Jestem nowym uczestnikiem i chciałem się pochwalić frezarką, która została nazwana typu F560x420. Przeznaczona jest do frezowania, cięcia i grawerowanie: metali miękkich (np. stopów aluminium), tworzyw sztucznych, drewna itp. Zapotrzebowanie wynikało z potrzeby frezowania pojedynczych elementów oraz elementów małoseryjnych, a które do tej pory były frezowane w firmach zewnętrznych.
Cele jakie postawiłem to:
- Możliwość frezowania elementów o wymiarze 500x400 i grubości 100mm
- Rama wykonana z ciągnionych konstrukcyjnych profili aluminiowych zapewniając wysoką sztywność.
- Napęd realizowany jest za pomocą silników krokowych sprzęgniętych z śrubami tocznymi zapewniające dużą dokładność pozycjonowania.
- Ruch realizowany jest na prowadnicach i wózkach liniowych.
- Frezarka wyposażona w wyłączniki krańcowe umożliwiające bazowanie w 3 osiach oraz kontrolę obszaru roboczego.
- Możliwość dołączenia czwartej obrotowej osi.
- Możliwość wykonania większości detali za pomocą wiertarki stołowej.
- Alternatywa dla frezarek z Chin, które charakteryzują się małą sztywnością i wykorzystującą prowadnice liniowe wykonane z wału chromowanego i łożysk liniowych o niskiej nośności.
- Wykorzystanie dostępnych materiałów.

Na potrzeby tego projektu powstała pełna dokumentacja konstrukcyjna, obejmująca prawie 70 rysunków (detali, zespołów oraz rysunek zestawieniowy) wraz z instrukcją montażu.
Całość (czyli przygotowanie dokumentacji, zbudowanie frezarki i wykonanie korekty dokumentacji) zabrało ne mało bo ok. 9 miesięcy. Ale wynikało to głównie z innych planowych prac.
Poniżej przedstawiam zdjęcie wykonanej frezarki.
Krótki film pokazujący pracę frezarki można znaleźć np. na youtube lub na stronie abengineering (pod zdjęciem znajduje się link)
W przypadku pytań zapraszam do kontaktu: [email protected]
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2020, 23:02 przez Abeng, łącznie zmieniany 1 raz.

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Awatar użytkownika
Marhef
Złota rączka

Re: Frezarka CNC (DIY)

Post autor: Marhef » 11 mar 2020, 00:19

Nie powinno to być w dziale reklama? Po kontakcie z administratorem?
Żadne to DIY, jeżeli chcesz zapłaty za udostępnienie materiałów.
Awatar użytkownika
Abeng
Młodszy majsterkowicz

Re: Frezarka CNC (DIY)

Post autor: Abeng » 11 mar 2020, 23:20

Dziękuję bardzo za komentarz i uwagi. Jednak nie mogę się do końca z nimi zgodzić. Jest to frezarka wykonana własnoręcznie nie na sprzedaż do własnych potrzeb. Więc jak najbardziej mogę ją postawić w kategoriach DIY. Oczywiście jestem chętny do podzielenia się wiedzą związaną z budową frezarki. I osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu. Będę się starał odpowiedzieć (pomóc). Bo uważam, że wiele się przy niej nauczyłem. Jednak co do dokumentacji konstrukcyjnej tej frezarki to niestety nie będę jej rozpowszechniał. Zabrała mi ona wiele czasu i jest to "utwór" do którego mam pełne prawa autorskie. Uważam, że dla "majsterkowicza" pójście na taką łatwiznę nie byłby do końca fer. W każdym bądź razie jeszcze raz dziękuję za uwagi i ewentualnie czekam na następne :-)
ODPOWIEDZ

Strony partnerskie: