Foto-budka – Genialna atrakcja na przyjęcia rodzinne i nie tylko!!!

Foto-budka – Genialna atrakcja na przyjęcia rodzinne i nie tylko!!!

Witajcie Majsterkowicze!

Chciałbym pochwalić się Wam projektem foto-budki, nad którym ostatnio pracowałem. Projekt powstał z myślą o moim weselu, które odbędzie się w przyszłym roku. Moim zdaniem Foto-budka na weselu jest bardzo dobrym pomysłem. Jest dodatkową atrakcją dla gości weselnych, a zdjęcia wykonane w czasie przyjęcia tworzą wyjątkową pamiątkę.

 

Potrzebne rzeczy:

 • Kamerka internetowa z autofocusem;
 • Monitor (stary, używany – ważne aby działał);
 • Komputer (w moim przypadku stary laptop);
 • Materiał na obudowę (np. sklejka);
 • Arduino;
 • Duży przycisk;
 • Statyw;

 

Wykonanie

W pierwszej kolejności wykonałem weryfikację projektu na płytce stykowej. Podłączyłem wszystko jak na obrazku poniżej

Foto-budka - Genialna atrakcja na przyjęcia rodzinne i nie tylko!!!

Podłączenie, jak i również program, jest banalnie proste więc już po chwili mogłem wgrać program (kod poniżej) i przetestować działanie układu.

Aby foto-budka działała poprawnie należy pobrać i zainstalować program ACC Keys. Jest to darmowy program, który odbiera komendy wysyłane za pomocą portu szeregowego przez Arduino i tłumaczy je na wciskanie klawiszy lub ruchy myszą. Po zainstalowaniu ACC Keys należy go uruchomić i wybrać port, do którego wpięte jest Arduino.

Program ACC Keys można pobrać tutaj: >>>ACC Keys<<<

Następnie zabrałem się do złożenia obudowy. Od tego momentu tworzenie projektu to indywidualna realizacja swojej wizji. Ja postawiłem na skromną skrzynię bez większych upiększeń.

W sklepie budowlanym, z własnym zapleczem stolarskim, zamówiłem płyty ze sklejki o grubości 6mm docięte na wymiar. W przedniej płycie wyciąłem prostokątny otwór, w którym umieszczony został monitor. Następnie poskręcałem wszystko – początkowo chciałem kleić ze sobą sklejkę ale bałem się, że waga komputera i ekranu może spowodować uszkodzenie. Na przyjęciu nikt nie będzie się z tym szczególnie ostrożnie obchodzić więc konstrukcja musi być wytrzymała. Otwór na monitor został obramowany drewnianym kątownikiem. Poniżej zdjęcia z budowy:

Foto-budka - Genialna atrakcja na przyjęcia rodzinne i nie tylko!!!

Foto-budka - Genialna atrakcja na przyjęcia rodzinne i nie tylko!!!

W obudowie znalazły się także elementy wykonane na drukarce 3D. Widoczne powyżej zawiasy pobrałem z internetu (>>>Zawiasy<<<) a pozostałe elementy zaprojektowałem sam (pliki umieszczone są na końcu artykułu).

Foto-budka - Genialna atrakcja na przyjęcia rodzinne i nie tylko!!!

Na koniec szpachlą do drewna zakryłem wkręty i całość pomalowałem na szaro, a następnie polakierowałem.

Efekt końcowy

Moim zdaniem wyszło dość dobrze. Foto-budkę miałem okazję przetestować w boju na imprezie rodzinnej. Urządzenie spisało się na 4+ dając wszystkim gościom sporą dawkę śmiechu oraz rozrywki! Wnioski po pierwszym teście umieściłem poniżej.

Foto-budka - Genialna atrakcja na przyjęcia rodzinne i nie tylko!!!

Foto-budka - Genialna atrakcja na przyjęcia rodzinne i nie tylko!!!

 

Podsumowanie

Bardzo cieszy mnie fakt, że miałem możliwość praktycznego przetestowania urządzenia. Dało mi to obraz, jakie elementy należy jeszcze poprawić. Poniżej opisałem, co wymaga jeszcze poprawy:

 • Zawiasy niestety trochę straszą ale podczas testów nikt nie zwrócił na nie uwagi. W sumie zwracały uwagę gości, gdy padało magiczne zdanie “Wydrukowane na drukarce 3D”. Dla wielu osób to nadal dziedzina z pogranicza magii i fantazji xD;
 • Umieszczenie przycisku bezpośrednio na obudowie Foto-budki sprawiało, że podczas przyciskania “guzika” całość potrafiła się lekko obrócić. W tej chwili przycisk umieszczony jest w dodatkowej przystawce, z napisem “Push the button and Keep Smile” montowanej na statywie. Niestety nie posiadam zdjęcia, ale udostępniam pliki stl;
 • Początkowo pominąłem sprawę oświetlenia w czasie wykonywania zdjęć i niektóre z nich były niedoświetlone. W wolnej chwili zaprojektuję oświetlenie LED wraz z prostym driverem, tak aby mieć kontrolę nad ilością światła i móc dobrać moc oświetlenia w zależności od warunków otoczenia;
 • Przez własne nieogarnięcie zaopatrzyłem się w kamerkę bez jakiegokolwiek auto focusa. Skutek jest taki, że pomimo dość dobrej rozdzielczości zdjęcia są rozmyte. Tu będę musiał jeszcze zainwestować;
 • Nie wziąłem pod uwagę jak bardzo mogą się nagrzać komputer z monitorem, gdy zamknie się je w tak małym pomieszczeniu. Przed następnym użyciem na pewno zadbam o dorobienie dyskretnych otworów wentylacyjnych;
 • Myślałem, że będę mógł skorzystać z funkcji samowyzwalacza. Jednak o ile wciśnięcie przycisku Enter na klawiaturze daje taki efekt, to już z poziomu Arduino nie chciało to zadziałać. Podejrzewam, że to wina drgań styków w przycisku, jednak na ten moment jest to temat nierozwiązany. Problem zauważyłem dopiero podczas testów na przyjęciu więc brutalnie dopisałem funkcję delay aby zapewnić 5 sekund zwłoki między kliknięciem a wykonaniem zdjęcia;

Początkowo miałem nie umieszczać projektu, zanim nie dokonam poprawek. Zdecydowałem się jednak na to, gdyż na pewno znajdzie się ktoś, kto również wykonał podobny projekt i zechce podzielić się doświadczeniami.

Poniżej zamieszczam jeszcze jedno ze zdjęć wykonanych za pomocą foto-budki:

Foto-budka - Genialna atrakcja na przyjęcia rodzinne i nie tylko!!!

Na koniec przyznam się, że nie jest to mój autorski projekt. Inspirację czerpałem z tego miejsca: >>>LINK<<<

Zachęcam do komentowania i oceniania mojej pracy.

Pozdrawiam,

Arek886

 

 

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 4.45/5 (głosów: 11)

Podobne posty

3 komentarzy do “Foto-budka – Genialna atrakcja na przyjęcia rodzinne i nie tylko!!!

 • Pomysł genialny.
  Niebawem, no za ok. rok, będę gościem na przyjęciu weselnym u moich przyjaciół.
  Chyba już wiem, co umili to wydarzenie … ;)
  Aaaaa, jeśli to możliwe wrzuć jeszcze info o wykorzystanym programie, drukarce i tym wszystkim, co było niezbędne do uruchomienia całości.

  Odpowiedz
 • Wykorzystany program to systemowe oprogramowanie kamerki internetowej z laptopa Acer – Crystal Eye. Jeśli chodzi o drukarkę to w mojej foto-budce nie stosuję żadnej drukarki. Do uruchomienia całości wystarczy kamerka internetowa, komputer z zainstalowanym programem ACC Keys oraz Arduino z wgranym kodem.

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Foto-budka - Genialna atrakcja na przyjęcia rodzinne i nie tylko!!!

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?