Modyfikacja kierunkowskazów

Modyfikacja kierunkowskazów

 

Witam! 
Chciałbym przedstawić kierunkowskazy, które miały się wyróżniać wśród tłumu :)) do mojego projektu Trabanta 601s. Założeniem było wykorzystanie starych kloszy od lamp wewnętrznych autobusy Ikarus modyfikacja na diodowe i montaż w trabancie.

Jako źródła światła wykorzystałem diody led programowalne ws2812b, które przykleiłem do płytki uniwersalnej dociętej na wymiar kloszy. Podłączyłem 3 paski led równolegle w każdej po 5 diod w szeregu.

Jako mózg układu wykorzystałem chińską wersje Arduino promini.

Wybór sekwencji odbywa się binarne za pomocą przełączników.
1       2
ON    ON        Seryjne kierunkowskazy
ON    OFF      Płynące kierunkowskazy (Flow)  + lekkie podświetlenie
OFF  OFF      Seryjne kierunkowskazy + DRL
OFF    ON      Płynące kierunkowskazy (Flow)

Zasilane jest 12V z instalacji samochodowej, które obniżam za pomocą układu 7805. Chwilowo wykorzystując regulator na pewno zamienię na przetwornice, na która oczekuje od naszym małych żółtych przyjaciół.

Odczyt włączonego zapłony, bądź włączonych kierunkowskazów odbywa się za pomocą dzielnika napięcia.

KOD:

Schemat: schemat.pdf

Za prezentowanym Filmiku jest przedstawiona praca układu. Na czerwonej płytce jest symulowana stacyjka (niebieski przełącznik) oraz włączanie kierunkowskazów poprzez przyciski. No module czerwonymi przełącznikami wybieramy sekwencje.

* Projekt był wykonywany z ograniczonym dostępem do narzędzi :)
Światła nie mogą być używane w ruchu ulicznym, ponieważ nie posiadają homologacji :)

Ocena: 4.18/5 (głosów: 11)

Podobne posty

12 komentarzy do “Modyfikacja kierunkowskazów

  • Fajna sprawa, podoba mi się połączenie świateł DRL z kierunkowskazami. Zastanawiam się czy przepisy dopuszczają takie pływające kierunkowskazy, kiedyś widziałem takie w jakieś wypasionej furze – więc chyba tak. Osobiście nie znalazłem nic na ten temat w przepisach, więc to co nie jest zabronione , jest dozwolone…

    Odpowiedz
  • Super projekt, sam niedawno myślałem nad zrobieniem kierunku pływającego. Ale brak schematu mocno utrudnia skopiowanie. Poza tym jesli projekt miałby wylądować w innych autach niz trabant to musiałby byc bardziej autonomiczny. Wiekszosc współczesnych aut i tych 10 -15letnich ma komputer sterujący światłami + monitorowanie żarówek + manetka najczęściej uniemożliwiająca podpięcie jak do zwykłych przełączników. Zeby to ominac, Twój projekt mógłby działać na zasadzie – dostaje napiecie to świecii(plywa), ale sam nie miga. Drl mógłby sie włączać po wykryciu napięcia np13,5V, wtedy zapalałby po uruchomieniu silnika a nie stacyjki. Arduino minipro jest na tyle tani ze mozna sobie pozwolić na kupno oddzielnego ukladu do kazdego kierunku, a tym samym gdyby dzialao gdy dostanie napięcie wyeliminujesz tym problem synchronizacji przodu i tylu jesli projekt wyladuje np tylko w przednich kierunkach. Poza tym wsadzając układu w kierunek nie trzeba bedzie ciagnąc kabli od płytki do kierunkow, co tez ułatwi montaż
    Jeszcze raz gratuluje projektu i czekam na zamieszczenie schematu

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?